پی هاش(PH) در ادرار چیست و میزان نرمال و محدوده مجاز پی هاش ادرار چقدر است؟

پی هاش(PH) در ادرار چیست و میزان نرمال و محدوده مجاز پی هاش ادرار چقدر است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/11/09

بررسی ph از دیگر موارد و تست هایی است که در آزمایش کامل ادرار انجام می گیرد- که در مطلب تفسیر آزمایش ادرار | انواع آزمایش ادرار | اختصارات و تست های آزمایش ادرار فهرست کامل آن آورده شده است. از این تست هم به منظور تشخیص و بررسی مشکلات بدن انسان استفاده می شود. در زیر بیشتر در خصوص معنی و مفهوم تست ph در آزمایش ادرار و میزان نرمال و محدوده مجاز پی هاش(ph) ادرار توضیح داده می شود.

همانطور که ممکن است بدانید، میزان پی هاش در یک محلول نشان دهنده میزان اسیدی یا باز بودن آن است. درخصوص ادرار نیز پی هاش همین حالت ادرار را مشخص می کند. پی هاش(PH) ادرار با توجه به عواملی همچون میزان دفع املاح در ادرار و وجود یون هیدروژن تعیین می شود.

از پی هاش ادرار به منظور تشخیص بسیاری از بیماری ها هم بطور مستقل و هم در کنار دیگر تست ها و موارد مورد بررسی در یک آزمایش ادرار مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال استفراغ، آلکالوز تنفسی، عفونت مجاری ادرای را می توان از بالا رفتن پی هاش(ph) ادرار تشخیص داد. ضمن اینکه دیابت، اسهال، غذا نخوردن به مدت طولانی و همچنین در هنگام خواب ph ادرار پایین آمده و ادرار به اصطلاح اسیدی می شود. ضمنا از PH برای تشخیص نوعی از سنگ کلیه هم استفاده می کنند زیراکه سنگ کلیه محیط ادرار را اسیدی می کند و حالت اسیدی ادرار می تواند یکی از نشانه های سنگ کلیه باشد.

استفاده از برخی از داروها هم می تواند بر پی هاش ادرار تاثیر گذارد.

میزان نرمال و محدوده مجاز پی هاش(ph) ادرار

بطور طبیعی و نرمال PH ادرار بین 4.6 تا 8 واحد باید باشد و میزان نرمال ph باید 6 و کمی اسیدی باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.4
مجموع آرا: 9

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3707
تعداد کل بازدیدها: 1333167

نظرات کاربران

*