پی سی بهتر است یا لپ تاپ | کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ

پی سی بهتر است یا لپ تاپ | کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/25

امروزه رایانه ها یا کامپیوترها تنوع بیش از پیش یافته اند و علاوه بر کامپیوترهای خانگی و شخصی که با یک کیس و مانیتور استفاده می شوند، لپ تاپ ها، تبلت و فبلت ها نیز به بازار عرضه شده اند که می توانند قابلیت ها و کارکردهای مشابهی برای کاربران ارائه دهند. از آنجا که انتخاب بین دو گزینه لپ تاپ ها و پی سی(PC=Personal Computer) معمولا برای کسانیکه می خواهند یک رایانه شخصی تهیه کنند، دشوار است در زیر برخی از تفاوت ها و مزیت های پی سی ها (که منظور مجموعه کیس و مانیتور و دیگر تجهیزات متصل است – پیشنهاد می شود مقاله آشنایی با اجزای داخل کیس کامپیوتررا در این خصوص مطالعه نمایید) مقایسه می شوند.

برای خرید یک سیستم رایانه شخصی چه از نوع لپ تاپ و چه پی سی باشد شما ابتدا باید کارکرد و کاربردی که از این رایانه مدنظر دارید را مشخص کنید. برای مثال اینکه شما یک برنامه نویس حرفه ای، یک گیمر(بازی کن حرفه ای بازی های کامپیوتری) یا یک کاربر معمول کامپیوتر هستید، در نوع رایانه یا به اصطلاح سیستمی که خریداری می کنید، موثر است. نوع مصرفی که از کامپیوتر می شود در واقع نوع سی پی یو(CPU)، قدرت کارت گرافیک، حافظه، مادربورد و حتی موس یا مانیتور شما را مشخص می کند. بنابراین ابتدا باید هدف خود از خرید کامپیوتر را مشخص کنید.

بعد از مشخص شدن هدف و کاربرد شما از کامپیوتر شما می بایست بین اینکه لپ تاپ بخرید یا پی سی(یعنی مجموعه کیس و مانیتور و دیگر دستگاه ها) تصمیم بگیرید. چه بسا که هم لپ تاپ و هم کامپیوتر با ویژگی و مشخصات فنی یکسان وجود داشته باشند یعنی از لحاظ توانایی سی پی یو، کارت گرافیک یا حافظه یکسان باشند و حال شما باید بین اینکه لپ تاپ بخرید یا پی سی تصمیم بگیرید.

توجه کنید که لپ تاپ اساسا یک کامپیوتر قابل حمل است و این یک ویژگی و وجه تمایز آن با دیگر انواع کامپیوترهای شخصی مانند پی سی ها یا All-in-One(یعنی پی سی هایی که کلیه سخت افزار آن با مانیتور یکی شده و البته از لپ تاپ بزرگتر و سنگین تر هستند) می باشند، بنابراین می توان گفت که اگر شما زیاد در حال حرکت و سفر هستید، حتما باید یک لپ تاپ یا تبلت بخرید که براحتی بتوان آن را حمل و جابجا کرد.

اما در مواردیکه شما در حال حرکت نیستید و در خانه یا محیط کار خود نیاز به استفاده از کامپیوتر دارید، می باید بین پی سی و لپ تاپ یکی را انتخاب کنید. در این حالت شما را به معیار اول یعنی مشخصات سیستم کامپیوتری که می خواهید خریداری کنید ارجاع می دهم. بعضا اگر می خواهید یک گیمر حرفه ای باشید معمولا اگر یک پی سی را خود جمع کنید، می توانید از لحاظ قابلیت ها آنچه نیاز یک گیمر حرفه ای است را داشته باشید که البته در مقایسه معمولا کمتر لپ تاپی پیدا می شود که چنین قابلیتی داشته باشد.

مسئله بعدی هزینه است که معمولا لپ تاپ ها در مقایسه با پی سی ها یا سیستم هایی که خودتان جمع کنید قیمت نسبتا ارزانتری دارند، مخصوصا اگر از برندهای گران نباشند.

توجه کنید که شما در جمع کردن یا اسمبل کردن پی سی – که روش آن در مقاله آموزش تصویری اسمبل کردن کامپیوتر | آموزش گام به گام سرهم بندی کردن کیس کامپیوتر | روش مونتاژ کردن قطعات سخت افزاری کامپیوتر توضیح داده شده است- قابلیت انعطاف دارید و می توانید که یکی از قطعات سیستم پی سی خود را ارزانتر یا دیگری را گرانتر بخرید که البته این حالت در مورد لپ تاپ معمولا وجود ندارد – مگر که به فروشگاهی که از آن خرید می کنید این سفارش را بدهید.

نکته آخر اینکه لپ تاپ ها این عیب را دارند که در صورت معیوب شدن یک قطعه آن تقریبا تعویض کردن آن غیرممکن است(هم از لحاظ گران بودن تعویض یا تعمیر قطعه و هم از لحاظ موجود و در دسترس بودن) و شما باید هزینه بالایی برای تعویض و تعمیر بپردازید یا یک لپ تاپ نو بخرید. اما پی سی ها این قابلیت را دارند که شما می توانید یک قطعه معیوب را تعمیر یا تعویض کنید. برای مثال تعمیر یا تعویض صفحه نمایش لپ تاپ یا گران است یا بعضا غیر ممکن، اما شما برای یک پی سی می توانید به راحتی مانیتور را تعویض کنید.

بنابراین در مجموع می توان گفت که بسته به حرفه، کاربرد و نوع مصرف شما از رایانه شخصی شما باید بین پی سی و لپ تاپ انتخاب کنید، اما بطور کل برای مصرف خانگی و در حد معمول لپ تاپ توصیه می شود به جهت اینکه شما قابلیت جابجایی آن را دارید و با توجه به گسترش تولید و عرضه این محصولات قیمت های آنها معقول تر و به صرفه تر هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 458
تعداد کل آرا: 4427
تعداد کل بازدیدها: 1957553

نظرات کاربران

*