پیشینه و تاریخچه شب یلدا | شب یلدا از چه زمانی وجود داشته است؟

پیشینه و تاریخچه شب یلدا | شب یلدا از چه زمانی وجود داشته است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/18

در مطلب چرا به شب یلدا، یلدا می گویند؟ درخصوص وجه تسمیه و علت نامگذاری شب یلدا به نام "یلدا" توضیح داده شد. در این مطلب درخصوص پیشینه و تاریخچه برگزاری مراسم و سنت های شب یلدا به اختصار و به زبان ساده توضیح داده می شود.

شب یلدا از سال 502 قبل از میلاد که مصادف با دوران حکومت داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت. اما شاید بتوان ریشه و پیشینه شب یلدا را به زمان های گذشته و پیش از آن هم نسبت داد. در واقع یکی از دلایل برگزاری مراسم شب یلدا یا شب چله آغاز بلند شدن روزها سال (در نیمکره شمالی زمین) است و چون مردم روزگاران قدیم که کار اصلی آنها کشاورزی بوده است، توانسته بودند که فعالیت های خود را با بلند شدن و کوتاه شدن روزهای سال تنظیم کنند و این بلند یا کوتاه بودن روزها برای کشاورزان اهمیت ویژه ای داشته است، شب یلدا یا شب چله به سبب آغاز بلند و طولانی شدن روزهای سال (که از آن به انقلاب زمستانی به جهت همان تحول یا انقلابی که در مدت زمان روز یا شب در یک 24 ساعت ایجاد می شود) نیز برای این مردم کشاورز بسیار حائز اهمیت بوده است. از آنجاییکه روز و بلند بودن طول روز برای کشاورزان همیشه مهم و به نوعی نماد شگون و خوش یمن بوده است. شب یلدا یا شب چله به سبب اینکه آغاز طولانی شدن روزهای سال است، برای این کشاورزان بسیار نیک و پربرکت بوده است و بدین سبب این شب را با برگزاری مراسم هایی جشن می گرفتند.

در آیین زرتشتی و فرهنگ زرتشتیان از قدیم تا زمان حاضر نیز شب یلدا جایگاه ویژه ای داشته است. در واقع واژه سرد در فرهنگ اوستایی به معنای سال است و سال در فرهنگ اوستایی و زرتشتیان باستان با فصل سرد آغاز شده است(نقل از ویکی پدیا). در فرهنگ زرتشتیان شب به معنای تاریکی و ظلمت و نماد اهریمن بوده است و شب یلدا برای آنان شبی نحس بوده است که به سبب از بین بردن این نحسی یا بدشگون بودن، در این شب زرتشتیان آتش می افروختند و با برگزاری مراسم هایی به جهت از بین بردن این نحسی شب یلدا این شب را با برگزاری مراسم هایی می گذراندند.

در مجموع شب یلدا در آیین های مهرپرستی که پیش از آیین زرتشت نام داشته و از آن به آیین میترایی یا میترائیان نیز نام برده می شود و هم در آیین زرتشت به عنوان شب زایش یا تولد(مهر در آئین میترایی که همان خورشید است و از بین رفتن زشتی ها و ظلمت اهریمن نام برده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3909
تعداد کل بازدیدها: 1479973

نظرات کاربران

*