پیشگیری از جوش صورت | پیشگیری و بر طرف کردن جوش صورت به روش خانگی

پیشگیری از جوش صورت | پیشگیری و بر طرف کردن جوش صورت به روش خانگی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/17

اکثر مردم با جوش صورت مواجه می شوند و یا در مقطعی از ندگی خود جوش صورت را تجربه کرده اند، جوش صورت هم موجب اذیت و ناراحتی انسان می شود و هم بر روی زیبایی انسان تاثیر منفی می گذارد، از این رو، بسیاری از مردم به دنبال درمان و بر طرف کردن آن هستند، که برای این کار به انواع داروها و مواد آرایشی و غیره رو می آورند. در حالی که به روش خانگی هم می شود جوش صورت را درمان نمود.

برای درمان جوش صورت باید یک سری اقدامات علمی و اصولی را اجرا کرد و با مراجعه به پزشک درماتولوژی یا مشاوره علمی پوست و دریافت داروها و توصیه های مناسب به مقابله با آنها پرداخت. قبل از هر اقدامی و توصیه ای، این مطلب مهم را به خاطر بسپارید، که درمان جوش احتیاج به صبوری و زمان زیاد دارد، تا اثر خود را بگذارد و نتیجه مد نظر را داشته باشید و توجه داشته باشید که، درمان قطعی و صد در صد وجود ندارد. هیچ کرم، محلول، لوسیون، صابون و یا قرص معجزه گری هنوز در کره زمین تولید نشده است که بتواند یک شبه تمام جوش ها را از بین ببرد. بنابراین زیاد به تبلیغات و آگهی هایی که در مجلات و ماهواره ها و اینترنت در مورد اثر معجزه آسای این گونه داورها می شود، اصلا اعتماد و اطمینان نکنید.

1- شست و شوی صورت:

شست و شوی صورت در طول روز با آب و شوینده مناسب الزامی است. به این صورت که روزی دو مرتبه، یک مرتبه صبح و یک مرتبه شب، ابتدا با آب ولرم پوست خود را کاملاً بشوئید. سپس شوینده یا صابون را مستقیم به پوست بزنید تا از کف پوشیده شود و آنگاه با نوک انگشتان یا یک لیف تمیز و نرم پوست را دورانی ماساژ دهید تا کف در منافذ پوست به خوبی نفوذ کند و چربی های اضافی و آلودگی ها را از بین ببرد. کل زمان شست و شو باید حداکثر دو دقیقه طول بکشد. حال پوست را با آب خنک کاملاً آبکشی نمائید. برای خشک کردن صورتتان فقط چند بار حوله یا دستمال کاغذی را روی صورت قرار داده و بر دارید تا پوست خشک شود. شوینده مورد استفاده می توان صابون یا ژل شست و شو باشد. صابون های حاوی مواد آنتی باکتریال هیچ مزیتی بر صابون های معمولی ندارند، زیرا نمی توانند به عمق سلول های پوست نفوذ کنند.

در مواردی که شست و شو با آب و صابون ممکن نیست با محلول رقیق شده الکل طبی و آب مقطر می توان پوست را تمیز کرد.

پیشگیری از جوش صورت | پیشگیری و بر طرف کردن جوش صورت به روش خانگی

بعد از شست و شو یک تکه پنبه را آغشته به محلول سرکه سیب و آب خنک کرده و به کل صورت غیر از دور چشم بزنید و اجازه دهید، به طور طبیعی خشک شود. نسبت سرکه به آب باید یک به یک باشد. سرکه سیب اثر قابض دارد و اسید طبیعی پوست را حفظ می کند و باعث تمیزی و بسته شدن منافذ باز پوست می شود.

2- تخلیه جوش:

جوش ها همیشه وسوسه انگیز هستند، اما آنها را دستکاری نکنید و به یاد داشته باشید که، هرگز خودتان جوش ها را فشار ندهید و آن را تخلیه نکنید. تخلیه جوش باید توسط پزشک درماتولوژی یا متخصص زیبایی انجام شود که می تواند، بدون آسیب رساندن به پوست جوش های چرکی و یا سر سیاه را تخلیه نماید.

بعد از خشک شدن پوست از محلول سرکه و آب، باید لوسیون مخصوص را با پنبه به کل صورت مخصوصاً روی جوش ها بزنید (غیر از دور چشم) و اجازه دهید تا جذب و خشک شود.

3- مصرف آنتی بیوتیک:

شما اگر جوش های چرکی و دردناکی دارید، زیر نظر درماتولوژیست حتماً از آنتی بیوتیک خوراکی باید مصرف کنید. این آنتی بیوتیک ها حداقل به مدت 24 هفته باید مصرف شود. حتی اگر علائم بهبودی ظاهر شد آن را سر خود قطع نکنید.

4- مصرف ویتامین و زینگ:

هر روز صبح یک عدد قرص ویتامین C همراه با یک کپسول ویتامین E و هر روز عصر یک عدد کپسول Zink Plus میل نمائید.

5- توجه به تغذیه:

در صورت نداشتن مشکل گوارشی هر روز صبح ناشنا نیم ساعت قبل از صبحانه دو قاشق غذاخوری سرکه سیب به اضافه یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را در یک لیوان آب خنک حل کنید و جرعه جرعه میل نمایئد و هر شب قبل از خواب یک یا دو قاشق روغن زیتون میل نمائید.

پیشگیری از جوش صورت | پیشگیری و بر طرف کردن جوش صورت به روش خانگی

6- پاکسازی پوست:

ماهی یک مرتبه پوست خود را زیر نظر پزشک درماتولوژیست یا متخصص با تجربه زیبایی پاکسازی نمائید.

7- استفاده از ماسک های طبیعی

هفته ای یک الی دو مرتبه از ماسک های طبیعی استفاده کنید. مانند ماسک پودر جوانه گندم – ماسک پوره گوجه فرنگی خام – ماسک آناناس و پرتغال و غیره برای پوست مفید می باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*