پیام های اعتقادی قیام عاشورا

پیام های اعتقادی قیام عاشورا
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/03

در مقاله پیام عاشورا چیست؟ درس هایی از قیام عاشورا درخصوص ابعاد مختلف پیام ها و درسهایی که از قیام امام حسین(ع) و واقعه عاشورا می توان گرفت توضیح داده شد. قیام عاشورا و واقعه ای که در کربلا و روز عاشورا به وقوع می پیوندند پیام ها و درس های اعتقادی بسیاری دارد که در این مقاله به تشریح آنها بطور مختصر می پردازیم.

توحید در عقیده و عمل: یکی از مهمترین پیام های اعتقادی که از قیام امام حسین و واقعه عاشورا می توان گرفت، بروز توحید و خداباوری هم در عقیده و هم بطور عملی و در صحنه است. با بررسی وقایع پیش از روز عاشورا و همچنین واقعه روز عاشورا و در صحرای کربلا، می توان مبانی اعتقادی نظری و عملی امام حسین(ع) به توحید و خداوند را درک کرد. بنابر روایتی امام حسین(ع) شهادت خود را از زبان پیامبر(ص) شنیده بودند، اما به سبب اعتقاد راسخ به اینکه ما از خداییم و به سوی خدا می رویم کمی از راه خود بازنگشتند- علی رغم اینکه در بسیاری از موارد می توانستند راه دیگری را انتخاب کنند. امام حسین(ع) هم از لحاظ تفکر اعتقادی و هم در عمل نشان دادند که به راه حق و آنچه خداوند می گوید و سعادت دنیوی و اخروی است اعتقاد دارند و در این راه به شهادت رسیدند. نمونه ای از اینکه امام حسین تنها تکیه گاهش خدا بوده و اعتقاد راسخی به توحید در عمل داشتند عهدشکنی کوفیان است که علی رغم اینکه ایشان را در مسیر مبارزه با ظلم و باطل همراهی نکردند اما با اعتقاد راسخ به خداوند، راه خویش را ادامه دادند.

اعتقاد به مبداء و معاد: در مبانی اعتقادی اسلام، اعتقاد به معاد به معنی بازگشت به خداوند وجود دارد. اگر کسی به اینکه این دنیا فانیست و ما از خداوندیم و به سوی او بازمی گردیم اعتقاد نداشته باشد و نخواهد آن را در زندگی خود عملی و جاری سازد نمی تواند جهاد و قیامی مانند قیام عاشورا را بیافریند. در سخنی که در شب عاشورا امام حسین با یارانشان می کنند صریحا به مسئله معاد اشاره می نمایند: "بدانید که شیرینی و تلخی دنیا، خواب است و بیداری در آخرت است. رستگاری کسی است که به فلاح آخرت برسد و بدبخت کسی است که به شقاوت آخرت گرفتار آید." در واقع اعتقاد راسخ به معاد و بازگشت به خداوند است که انسانی مانند امام حسین(ع) را به راه مبارزه با باطل و شهادت هدایت می کند.

توجه به اصل نبوت در اسلام و رسالت پیامبر اکرم(ص): با توجه به روایات از رویدادهای محرم و واقعه روز عاشورا و سخنان امام حسین(ع) به خوبی می توان توجه به اصل نبوت و در واقع احیای تفکر اسلامی را دریافت. در واقع امام حسین علیه السلام با یادآوری های مکرر از پیامبر اسلام سعی در احیای دین اسلام و تعالیم اسلامی دارند که در دوران یزید دچار انحرافات و بدعت های بسیاری شدند. برای مثال در سخنی خطاب به کوفیان ایشان می فرمایند: "ای کوفیان! از عذاب الهی هشدارتان می دهم! نصیحت مسلمان وظیفه، و حق هر مسلمان است. ما و شما تاکنون، تا وقتی که میان ما و شما شمشیر نیاید بر یک آئین هستیم. اما هر گاه تیغ بین ما کشیده شود، عصمت از میان برداشته می شود. شما یک امت هستید، ما هم امتی. خداوند، ما و شما را به وسیله ذریه پیامبرش آزموده است تا ببیند چه می کنی". از این قبیل سخنان امام حسین در وقایع پیش از روز عاشورا و در واقعه عاشورا بسیار روایت شده است که همه حاکی از توجه ایشان به سنت نبوی و احیای تعالیم اصیل و صحیح اسلامی است.

توجه به امامت در قیام عاشورا و واقعه کربلا: یکی دیگر از اصول که در قیام عاشورا به آن پرداخته شده است، اصل امامت در دین اسلام است. امام حسین(ع) در عمل و در عقیده بر اصل امامت تکیه کرده و آن را تبلیغ کردند. امامت دوازده معصوم در دین اسلام در واقع مسیری برای مدیریت جامعه و تبیین یک سبک زندگی صحیح در جامعه اسلامی بدست می دهد که اگر از آن پیروی نشود یک جامعه دچار انحطاط و زوال خواهد شد. در سخنانی که از امام در وقایع پیش از عاشورا و همچنین در روز عاشورا نقل شده است، به خوبی می توان دریافت که امام حسین(ع) سعی کرده اند به خوبی جایگاه امامت و ویژگی های امام را تبیین و مشخص کنند، ضمن اینکه حقانیت امامت خود و امامان قبل و بعد از خود را به خوبی تبیین و مشخص می کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3862
تعداد کل بازدیدها: 1442563

نظرات کاربران

*