پیام عاشورا چیست؟ درس هایی از قیام عاشورا

پیام عاشورا چیست؟ درس هایی از قیام عاشورا

در مقاله های علت قیام امام حسین(ع) و وقوع نبرد کربلا به بیان ساده و واقعه عاشورا چیست؟ جزئیات واقعه کربلا به زبان ساده و مختصر درخصوص واقعه عاشورا و علت و فلسفه قیام امام حسین علیه السلام و مقابله ایشان با سپاهیان نا به حق یزید توضیح داده شد. در این نوشته سعی می شود با توجه به وقایع پیش از روز عاشورا و همچنین وقایع به وقوع پیوسته در دهه محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا سال 61 هجری قمری، پیام ها و درس هایی که از این واقعه و قیام عاشورا می توان گرفت را تشریح کرد.

طبق بررسی محققان علوم اسلامی و محققانی که روی قیام امام حسین(ع)، زندگی ایشان و واقعه عاشورا کار کرده اند، بطور کلی درس های بسیاری می توان از قیام عاشورا گرفت که سرفصل های آن را می توان به شرح زیر تعریف کرد:

پیام های اعتقادی: توحید در عقیده و عمل، مبدا و معاد، رسالت پیامبر، شفاعت، امامت و بدعت ستیزی

پیام های اخلاقی شامل آزادگی، ایثار، تکریم انسان، توکل، جهاد با نفس، شجاعت، صبر و استقامت، عزت، عفاف و حجاب، عمل به تکلیف، غیرت، جوانمردی، مواسات، وفا و غیره.

پیام ها و درسهایی برای زندگی شامل مفهوم زندگی، عقیده و زندگی، انتخاب در زندگی، آزمون های زندگی، شرافت در زندگی، شهادت طلبی، توجه به آخرت، عدم توجه به زندگی دنیوی و غیره

پیام های عرفانی شامل عشق به خدا، بلا و آزمون های الهی، یاد و ذکر خدا،  فدا شدن در راه خدا(فنا فی الله)، رضایت و تسلیم در برابر خدا، فوز، اخلاص، قیام برای خدا

پیام های تاریخی قیام عاشورا شامل اتمام حجت تاریخی، افشا و تبیین، عبرت آموزی تاریخی، ذلت حق ستیزان و عزت باطل ستیزان و غیره.

پیام ها و درس های سیاسی واقعه و قیام عاشورا شامل ولایت و رهبری، تولی و تبری، امر به معروف و نهی از منکر، عدالتخواهی، جهاد، اصلاح، مبارزه علیه باطل، الگوگیری، تدبیر و برنامه ریزی و غیره.

پیام ها و درس هایی برای بانوان از قیام عاشورا می توان برداشت کرد که شامل حضور سیاسی زنان در جامعه، مشارکت زنان در جهاد، حجاب و عفاف زنان، تربیت فرزندان و همسران توسط زنان(تربیت روحیه شهادت و جهاد) و غیره می شود.

از میان دسته بندی های فوق از پیام ها و درس هایی که از عاشورا می توان گرفته در مقالات 

پیام های اعتقادی قیام عاشورا

و پیام های اخلاقی قیام عاشورا

و پیام عاشورا برای زنان

وپیام های عرفانی قیام عاشورا| عرفان در قیام امام حسین(ع)

برخی از این پیام ها و درس های قیام عاشورا و واقعه کربلا توضیح و تشریح داده می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669390


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)