پیام عاشورا برای زنان

پیام عاشورا برای زنان

در مقاله پیام عاشورا چیست؟ درس هایی از قیام عاشورا دسته بندی ها و برخی از پیام ها و درس هایی که از قیام امام حسین و واقعه عاشورا می توان گرفت توضیح داده شدند. به دلیل نقش بسزایی که اهل بیت امام حسین(ع) در قیام عاشورا داشتند، در این نوشته سعی می شود که پیام ها و درس هایی که از قیام عاشورا و واقعه کربلا و وقایع پس از آن می توان گرفت را توضیح داد.

مهمترین درس هایی که برای بانوان از قیام عاشورا می توان گرفت را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

حضور زنان در صحنه های اجتماعی و سیاسی و همپای مردان

مشارکت زنان در جهاد و قیام در راه خدا

صبر و استقامت زنان در مشکلات

حمایت و پشتیبانی از مردان توسط همسران/زنانشان

شهامت و دلیری زنان

حفظ حرمت و عفاف زن در عرصه های اجتماعی و سیاسی

همانطور که می دانید یکی از همسران(رباب) و چند فرزند امام حسین از جمله دخترانشان سکینه و رقیه(البته درخصوص حضور رقیه و اینکه اسم ایشان چه بوده بحث وجود دارد)، خواهرشان زینب (که نقش بسزایی در وقایع و روشنگری های بعد از عاشورا داشتند) در واقع عاشورا حضور داشتند. به این موارد باید کنیزان و همسران یاران امام حسین که در کربلا حضور داشتند را افزود. همه این موارد بطور کل نشان دهنده حمایت و همراهی زنان(همسران) با شوهرانشان در کلیه ابعاد زندگی مشترکشان از جمله در زمینه جهاد در راه خداست.

نمونه هایی از وقایع قبل از عاشورا، روز عاشورا و پس از عاشورا که برای زنان حاضر در قیام عاشورا به وقوع پیوسته و درس هایی برای زنان مسلمان دارد در زیر آورده می شوند:

وقتی سیدالشهدا (علیه السلام) در راه کربلا به زهیر بن قین برخورد و قاصدی به طرف خیمه او فرستاد، ابتدا زهیر نمی خواست اجابت کند و بی میلی نشان داد. ولی همسرش او را تشویق کرد که نزد امام رود و ببیند که پسر پیامبر چه می گوید و با او چه کار دارد؟ همین رفتن بود که زهیر را حسینی ساخت و به امام پیوست. این عمل همسر زهیر در واقع نشان دهنده ایمان واقعی و عملی او است که با از خودگذشتگی از حق و دین خود دفاع می کند.

ام وهب، همسر عبدالله بن عمیر کلبی بود و در کوفه می زیست. وقتی شوهرش تصمیم گرفت برای سیدالشهدا (علیه السلام) شبانه از کوفه به کربلا برود، اصرار کرد تا او را نیز همراه خویش ببرد. آنان شبانه به یاران امام پیوستند. روز عاشورا وقتی شوهرش به میدان رفت، او نیز چوبی به دست گرفت و عازم میدان شد، اما سیدالشهدا (علیه السلام) جلوی او را گرفت و فرمود: بر زنان جهاد نیست. پس از آنکه شوهرش به شهادت رسید، خود را به معرکه رساند و به پاک کردن خون از چهره او پرداخت. شمر غلام خود را فرستاد. آن غلام، باگرزی که بر سر آن بانوی رسید کوبید، او را هم شهید کرد.

سخنرانی حضرت زینب(علیهما السلام) در پس از واقع عاشورا و در دربار یزید که بسیاری را از این وقایع و ناگواری هایی که بر فرزند رسول خدا(امام حسین) رفته است، آگاه کرد، خود عامل زنده نگاهداشتن اسلام بود.

یکی از مهمترین درس هایی که در قیام عاشورا برای زنان وجود دارد درس حجاب، حرمت و عفاف است که از وقایع عاشورا می توان یاد گرفت که زنان باید در همه حال حرمت و عفاف خود را حفظ کنند. پاسداری مردان سپاه امام حسین از خیمه های زنان و اهل بیت شان تا پای جان خود نشان دهنده حرمت داشتن حریم خانواده و زنان است. نمونه ای دیگر در داستانی است که برای ام کلثوم خواهر امام حسین و فرزند حضرت علی(ع) در کوفه به شرح زیر واقع شده است:

ام کلثوم دختر امیر المومنین (علیه السلام) که زنی با فصاحت و بلیغ و سخنور بود و در مدت اسارت پیوسته با سخنانش ستم را افشا می کرد، وقتی کاروان اسرا را به کوفه وارد کردند، در جمع انبوه حاضران به سخن پرداخت و آنان را به خاطر سستی و کوتاهی در یاری کردن امام حسین (علیه السلام) نکوهش کرد. در بدو ورود به کوفه، مردم به تماشای آنان گرد آمده بودند. ام کلثوم بر سر آنان فریاد کشید:

ای مردم کوفه! آیا از خدا و رسول شرم نمی کنید از این که به حرم و دودمان پیامبر نگاه می کنید؟

با مطالعه بیشتر نمونه ها و درس های بیشتری می توان از وقایع عاشورا گرفت که برای همه انسان ها چه زن و چه مرد قابل تامل و حائز اهمیت است و البته برخی از آنها بیشتر باید مورد توجه زنان قرار گیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679739


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)