پیامدهای غیبت کردن چیست؟ آیا غیبت ثواب را از بین می برد؟

پیامدهای غیبت کردن چیست؟ آیا غیبت ثواب را از بین می برد؟

یکی از رفتارهای ناشایست در میان بسیاری از مردم غیبت کردن، است، با وجود اینکه اسلام غیبت را عملی بسیار زشت محسوب کرده ولی هنوز بسیاری از مردم به غیبت کردن ادامه می دهند و یا با بهانه های مختلف غیبت خود را توجیه می کنند، در حالی که غیبت اثرات و پیامدهای خود را دارد و انسان نمی توان از آن فرار کند. از این رو، در این مطلب پیامده های غیبت کردن را تقدیم شما می کنیم.

 "(عیب یکدیگر، رازهای همدیگر) را جستجو و بیان نکنید، غیبت یکدیگر را نکنید، آیا یکی از شما راضی است که گوشت برادر مرده خود را بخورد، این در شما احساس اکراه به وجود می آورد، (غیبت هم اینگونه است). از خدا بترسید، حقیقتا که الله توبه پذیر است و رحیم می باشد)". (سوره حجرات، آیه 12).

معمولا دیده می شود که، خداوند برای اینکه بدی و زشتی غیبت را نشان دهد، آن را به کاری که هر کس از آن نفرت دارد، مقایسه می کند. تصور کنید برای یک انسان خوردن گوشت انسان دیگر چقدر وحشتناک است، و چقدر اذیت کننده می باشد. به همین سبب غیبت کردن آن فرد هم به همان مقدار وحشتناک و اذیت کننده است.

چرا غیبت تا این قدر در قرآن مورد سرزنش شده است؟

پاسخ به این سوال مختلف می باشد، چرا که پی آمدهای معنوی و اجتماعی غیبت زیاد می باشد.

1- در درجه اول، انسانی که به غیبت کردن عادت دارد، سبب ایجاد برخی بیماری های روانی در آنها می شود، مثلا شخصی که غیبت می کند، معمولا حسود، خائین، سخن چین، می باشد. در اصل وجود چنین خصوصیاتی در وی، این افراد را برای غیبت کردن تحریک می کند. فردی که غیبت می کند، نمی تواند انسان ها را از جهت خوسبختی نگاه کند، این گونه افراد، انسان های بدبختی می باشند، چرا که زیبایی ها و خوبی های اطراف خود را نمی توانند ببنند، و خوشبختی دیگران آنها را همیشه ناراحت می کند، انسان هایی که غیبت می کنند، معمولا انسان های ترسویی هستند. چرا که از گفتن فکر و نظر خود به صورت آشکار برای فردی که دارد غیبتش را می کند، می ترسد. در اصل این گونه افراد بسیار خطرناک می باشند چرا که این افراد در زبان چیزی می گویند ولی در عمل خیانت می کنند.

2- غیبت کردن در یک جمع اعتماد افراد نسبت به یکدیگر را از بین می برد. آشکار می باشد که، در روابط انسانی، اعتماد و خوش برخوردی بسیار مهم می باشد. متاسفانه، اگر انسان ها همیشه با یکدیگر به بی اعتمادی برخورد کنند، زندگی کردن چقدر سخت می باشد، چرا که هم فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، معنوی، سیاسی، و حتی روابط داخل خانه بر روی اعتماد قرار دارد. اگر فردی شنید که شخصی از دیگر انسان ها غیبت می کند، اعتماد برای فراد غیبت کننده هم از بین می رود. چرا که این گونه فکر می کند که این شخص همانگونه که غیبت دیگر را می کند، غیبت وی را نیز خواهد کرد.

3- یکی از پیامدهای منفی دیگر غیبت رسوا شدن انسان می باشد، در بسیاری از مواقع، غیبت آشکار می شود، و انسان که غیبتش شده از آن خبردار می شود، در این زمان فرد غیبت کننده از خجالت به روی آن فرد نمی تواند نگاه کند. و برای بی گناه نشان دادن خود بهانه ای هم پیدا نمی کند.

4- یکی دیگر از زیان های غیبت – مانند سایر گناهان، از بین بردن ثواب های انسان می باشد. همانطور که، برخی از اعمال خیر و نیک که می تواند گناهان را از ببن ببرد، برخی دیگر از گناه هان سبب از بین رفتن اعمال خیر و ثواب می شود، گاهی انسان از کارهای خیری که انجام داده است مطمئن می گردد. و اما فراموش می کنند که هر چقدر هم ثواب به دست اورده باشند، به راحتی از بین می رود.

قرآن کریم، توصیه می کند که انسان ها تا می توانند ثواب بدست آورند و برای بدست آوردن ثواب تا قیامت تلاش نماید. (سوره نمل، آیه 89، سوره قصص، آیه 83) یعنی مهم این است که انسان ثواب های خود را تا قیامت نگه دارد. ولی غیبت از گناهانی می باشد که می تواند برخی از ثواب ها را از بین ببرد.

حضرت محمد (ص) با توجه به این مساله می فرمایند: "در قیامت انسان برای حساب و کتاب در برابر الله می ایستد، دفتر اعمالش به وی تحویل داده می شود، و در آن اثری از ثواب های خود نمی بیند، به وی پاسخ داده می شود: الله نه کسی را گمراه می کند، و نه ثواب ها را کم می کند، اعمال نیک تو در نتیجه غیبت هایت از بین رفته است. بر عکس شخصی دفتر اعمال خودش را بسیار خوب می بیند، و می گوید: الهی، این دفتر اعمال من نمی باشد، چون که من این قدر ثواب نکرده ام، به وی گفته می شود: به علت غیبت کردن فلان کس از تو، ثواب اعمال وی نیز برای تو نوشته شده است"(منبع: بحار الانوار، جلد 75، ص 259)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
پیامدهای غیبت کردن چیست؟ آیا غیبت ثواب را از بین می برد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)