پولینوزیس چیست | آلرژی پولینوزیس چگونه است؟ | آلرژی تب یونجه

پولینوزیس چیست | آلرژی پولینوزیس چگونه است؟ | آلرژی تب یونجه

آلرژی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که بسیاری از مردن را درگیر خود می کند، به ویژه در فصل بهار به علل مختلف از جمله گرد گل ها و ... سبب ایجاد آلرژی های مختلف می گردد که از جمله مهمترین آنها آلرژی پولینوزیس می باشد، این آلرژی دارای علائم و نشانه های مخصوص به خود می باشد و روش های درمانی مخصوص به خود را می طلبد، که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

پولینوزیس (Pollinoz) یا تب یونجه آلرژی به گرد گل ها در فصل بهار می باشد. یکی از بیماری های شایع در بین مردم بیماری آلرژیکی است. در موقع ابتلا به این بیماری مجرای تنفسی، چشم ها و در پوست التهاب های شدید آلرژیکی به وجود می آید.

آلرژی پولینوزیس دارای علائم زیر می باشد:

- رینیت آلرژیک (زکام): در زمان داشتن رینیت آلرژیک در بینی خارش و سوزش احساس می شود. بیمار تند تند عطسه می کند و بیمار دارای آب ریزش بینی می باشد. التهاب به گلو و نای گسترش می یابد و در نتیجه در گلو سوزش و خارش احساس می شود.

- التهاب ملتحمه (Conjunctivitis) آلرژیک: التهاب در غشای مخاطی چشم ها می باشد. در زمان ابتلا به آلرژی التهاب ملتحمه سرخ شدگی در چشم ها، خارش و آبریزش چشم مشاهده می شود.

- جوش های پوستی: در این آلرژی جوش های پوستی بر روی پوست ایجاد می شود.

آلرژی پولینوزیس همچنین سبب سرفه، احساس سنگینی در قفسه سینه، تنگی نفس و ... هم می شود.

افرادی که از آلرژی پولینوزیس اذیت می شوند، معمولاً خود را ضعیف احساس می کنند. زود خسته می شوند. عصبی هستند و تمرکز و توانایی آنها کاهش می یابد.

در موراد نادر التهاب های مرتبط با آلرژی پولینوزیس در سیستم گوارش، دستگاه قلبی – عروقی، سیستم عصبی هم رشد می کند. افراد ی که دچار پولینوزیس می باشند، بیماریشان تنها در فصل خاص به وجود می آید. سال به سال تکرار می شود و با گل ها و درختان معینی ارتباط دارد. این گونه بیماران در مناطق روستایی بیشتر اذیت می شوند. چرا که در این مناطق گرد گل ها خیلی بیشتر می باشد.

در هوای بسیار گرم و هوای خشک علائم بیماران آلرژیک افزایش پیدا می کند و در هوای مرطوب و بارانی علائم آن کاهش پیدا می کند.

بیماری آلرژی پولینوزیس در میان زنان در مقایسه با مردان بمراتب بیشتر مشاهده می شود. در میان زنان ساکن شهر این بیماری 4 الی 6 برابر بیشتر می باشد.

پولینوزیس چیست | آلرژی پولینوزیس چگونه است؟ | آلرژی تب یونجه

آلرژی پولینوزیس معمولاً از ماه آوریل شروع شده و تا ماه سپتامبر ادامه پیدا می کند. اما این بدین معنا نیست که، واکنش های آلرژیکی در افراد دچار آلرژی پولینوزیس در تمام این مدت حفظ می شود. در برخی علائم این بیماری نصف ماه، یک ماه و در برخی دیگر تا دو ماه می تواند، ادامه یابد و می تواند در ارتباط با گل هر کدام از گیاهان باشد. برای مثال برخی از افراد به درخت توس (Birch) و درخت توسکای ییلاقی (Alnus subcordata) و برخی دیگر به درخت بلوط، فندق و ... می توانند واکنش های آلرژیکی نشان دهند.

گیاهان هرز مانند درمنه (Artemisia)، گل های وحشی، گیاهان دانه دار سبب ابتلا زود به زود افراد به آلرژی پولینوزیس می شوند.

علل و دلایل رشد آلرژی پولینوزیس

- ژنتیک: اگر در بین اقوام و بستگان نزدیک فردی وجود دارد، که از این بیماری اذیت می شود. احتمال اینکه این بیماری در شما هم ایجاد شود، زیاد است.

- تغذیه مصنوعی: در زمان کودکی، افرادی که با شیر مادر تغذیه شده اند، به این بیماری بسیار کمتر دچار می شوند تا کسانی که شیر خشک خورده اند.

- عفونت های تنفسی که زود به زود تکرار می شوند.

- بد بودن شرایط اکولوژیکی؛

برای افرادی که از آلرژی پولینوزیس اذیت می شوند، پزشکان این توصیه ها را دارند.

- در زمانی که گیاهان که عامل آلرژی هستند، گل داده اند، از خانه کمتر خارج شوید، به ویژه در هوای گرم و طوفانی در خانه بمانید و نیز پنجره ها و درها را بسته نگه دارید.

- زمانی که از بیرون به خانه باز می گردید، فوراً لباس های خود را عوض کنید.

- در بیرون از خانه برای محافظت از آفتاب، حتماً از عینک آفتابی استفاده کنید.

- در زمانی که از بیرون به خانه باز می گردید، حتماً دوش بگیرید و غشای مخاطی دهان، چشم و بینی را با آب بشورید.

- از آلرژی های دیگر خود را دور نگه دارید.

- تغذیه مناسب داشته باشد. برای از بین بردن آلرژی پولینوزیس استفاده از برخی محصولات غذایی مفید است، که آن را پزشک تعیین می کند.

- به صورت دائمی تحت مراقبت پزشک باشید و آزمایشات و درمانی های لازم را انجام دهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
پولینوزیس چیست | آلرژی پولینوزیس چگونه است؟ | آلرژی تب یونجه
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)