پوشیدن دستکش در زمان ظرف شستن | استفاده از دستکش در برخورد با مواد شونیده

پوشیدن دستکش در زمان ظرف شستن | استفاده از دستکش در برخورد با مواد شونیده
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/27

امروزه در زندگی مردن برای تمیز کاری خانه، لباس و غیره از مواد شوینده شیمیایی استفاده می شود، به طوری که زندگی بدون آن ها تصورش غیر ممکن می باشد، اما همین مواد شوینده بسیار مضر بوده و برای سلامتی انسان آسیب رسان می باشد، از این جهت کارشناسان توصیه می کنند در زمان استفاده از مواد شوینده حتماً از دستکش استفاده شود.

 مواد شیمیایی در زندگی ما آنچنان وارد شده اند که، بدون آنها زندگی را نمی توان تصور کرد. در بهداشت شخصی، خانه، لباس و شستن ظروف حتماً از این مواد استفاده می کنیم. اما در مورد مضرات و زیان های مواد شیمیایی در زندگی مان، آلوده کردن ارگانیسم بدن، آب، خاک، محیط زیست، هوا و غیره را به صورت آرام و تدریجی چه می دانید؟ همچنین این وسایل سبب ایجاد بیماری سرطان، بیماریها پوستی و التهابات دهانی، معده و گلویی می شود و نیز به سیستم عصبی به صورت باور نکردنی آسیب می زند.

متخصصان و کارشناسان هشدار می دهند، مواد شوینده لباس وقتی با پوست تماس پیدا می کند، چرب پوست را از بین می برند و سبب خشکی و ترک پوست می شود و در افراد حساس سبب ایجاد درماتیت (Dermatitis) می شود. لباس ها و ظرف ها را برای اینکه از مواد شوینده تمیز کنیم، باید آبکشی زیاد انجام شود. لباس هایی که به خوبی از مواد شوینده تمیز نشده اند، سبب ایجاد واکنش های آلرژیک پوستی و خارش می شود.

مواد شونیده که برای تمیزی خانه استفاده می شود، هر چقدر هم که به میکروب ها آسیب می زند، به همان مقدار به کبد، ریه ها و مغز انسان آسیب وارد می کند. همچنین زمینه ایجاد بیماری های قارچی و یا ریسک ابتلا به سرطان روده و ریه را در انسان افزایش می دهد. مواد شوینده که برای ماشین لباس شویی استفاده می شود، از محصولات نفتی تولید می شود و سبب ایجاد بیماری سرطان می گردد. هر چقدر هم این مواد را تمیز کنیم باز مقداری از آن باقی می ماند. اگر به فکر سلامتی خود هستید، ظروفی را که با مواد شونیده می شورید، با سرکه و آب لیمو تمیز دستمال کنید.

پوشیدن دستکش در زمان ظرف شستن | استفاده از دستکش در برخورد با مواد شونیده

خطرناک ترین مکانی که این موارد به انسان آسیب می زنند، فرش می باشد. فرش تمام مواد شیمیایی را به خود جذب می کند و به همین دلیل در تمیز کردن آن ها دقت ویژه ای باید داشته باشید و حتماً مواد شوینده را تمیز کنید. فرش را هم می توایند با سرکه و آب تمیز کنید.

مواد شونیده ظرف و لباس همگی به پوست آسیب وارد می کنند، این مواد شوینده در ترکیبات خود دارای مواد شیمیایی می باشند، که هدف آن ها تمیز کردن لباس و یا ظروف آلوده است برای تمیز کردن آلودگی ها این مواد شیمیایی اسیدها و ... را در خود حل می کنند، که این امر به پوست هم آسیب می زند. چرا که در پوست لایه های لیپبد (Lipid) را تجزیه می کنند و سبب ایجاد واکنش های آلرژیک می شوند. به همین دلیل در زمان استفاده از این وسایل توصیه می شود، حتماً دستکش به دست کنید. همچینن قبل از استفاده از دستکش می توانید، از کرم های مرطوب کننده و محافظتی هم استفاده کنید و سپس بر روی آن دستکش بپوشید. اگر بی دقتی شود احتمال دارد، درست ها خارش پیدا کند یا اگزما پیدا کند، که این مشکل را نمی توان در خانه درمان کرد. حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3341
تعداد کل بازدیدها: 855913

نظرات کاربران

*