پوشش، انواع اتصال ها و انواع سرویس های شبکه فیبر نوری

پوشش، انواع اتصال ها و انواع سرویس های شبکه فیبر نوری

در مقاله فیبر نوری چیست، مواد تشکیل دهنده فیبر نوری و انواع آن کدامند؟ و کاربردها و مزایا و نقاط ضعف فیبر نوری درخصوص فیبر نوری(Fiber Optic)، انواع و کاربردهای آن صحبت شد. اما در اجرای شبکه فیبر نوری هم اکنون در دنیا حالات و ساختارهای مختلفی وجود دارند. این ساختارها که در واقع میزان پوشش و توپولوژی شبکه(Network Typology) و کابلکشی فیبر نوری می باشند، میزان دسترسی کاربر نهایی را نیز مشخص می کند. در ادامه به توضیح مختصری درخصوص پوشش و انواع شبکه های فیبر نوری توضیح داده می شود.

در ادبیات جهانی حوزه فیبر نوری اصطلاحی به نام FTTx(Fiber to The x) اف تی تی ایکس بکار می رود. در واقع منظور از این عبارت میزان پوشش یا توپولوژی شبکه فیبر نوری (فیبر تا ...) است. بسته به میزان پوشش این شبکه فیبر نوری که توسط اپراتور/اپراتورهای مخابراتی هر کشوری انجام می شود این پوشش حالات مختلفی به خود می گیرد که در زبان انگلیسی عبارات مخفف FTTB, FTTO, FTTN, FTTC, FTTH و غیره برای این حالات مختلف به کار می رود. در زبان فنی این حالات مختلف پوشش شبکه را ساختارها یا لایه های مختلف شبکه فیبر نوری می گویند. در زیر توضیح برخی از رایج ترین و مهمترین این حالات پوشش و پیکربندی شبکه فیبر نوری آورده می شود. این حالات از کمترین حالت اتصال به شبکه فیبر نوری تا کاملترین که به محل مشتری/مصرف کننده نهایی سرویس های فیبر نوری است تقسیم بندی شده و در زیر تعریف می شوند:

  • FTTN(Fiber to The Node/Neighborhood): در این حالت اتصال فیبر تنها تا نود مخابراتی وجود دارد و بعد از آن اتصال از نوع سیم مسی است.
  • FTTC(Fiber to the Cabinet): در این حالت اتصال فیبر نوری تنها تا کافوی مخابراتی(که در سطح شهرها وجود دارند) کشیده شده و بعد از آن اتصال از نوع سیم مسی است.
  • FTTB(Fiber To The Building): در این حالت اتصال فیبر نوری تنها تا نزدیک ساختمان یا محل مشتری/کاربر نهایی فیبر نوری امده است و مابقی اتصال از نوع سیم های مسی است.
  • FTTH(Fiber To The Home): در این حالت اتصال فیبر نوری تا خانه و درون خانه/آپارتمان مشتری/کاربر نهایی فیبر نوری امده است. که می توان گفت کاملترین نوع پوشش و پیکربندی شبکه فیبر نوری است.

شکل زیر چهار حالت پوشش شبکه فیبر نوری فوق الذکر را به خوبی ترسیم کرده و نمایش می دهد.

پوشش، انواع اتصال ها و انواع سرویس های شبکه فیبر نوری

چهار حالت فوق رایج ترین حالات پوشش شبکه فیبر نوری هستند اما حالات و اصطلاحات دیگری نیز برای پوشش ها و پیکربندی شبکه های فیبر نوری بکار برده می شوند مانند FTTP(Fiber To The Premise) که به معنای پوشش فیبر تا محل مشتری/مصرف کننده است و عبارت جامع تری برای فیبر تا ساختمان(FTTB) یا فیبر تا خانه(FTTH) مشتری می باشد.

همانطور که مشخص است از انواع مختلف پوشش های شبکه فیبر نوری فوق الذکر حالت فیبر تا خانه(FTTH) مشترک کامل ترین نوع پوشش است. برای برقراری این نوع از اتصال شبکه فیبر نوری از فناوری هایی مانند PON, GPON استفاده می کنند.  PON(Passive Optical Network)  یا Gigabit Passive Optical Networks(GPON) نوعی شبکه فیبر نوری است که اتصال بین چندین کاربر نهایی را از طریق تنها یک خط نوری فراهم می کند. با استفاده از این فناوری ها کاربران نهایی شبکه فیبر نوری می توانند از سرویس هایی که نیازمند ارتباطات با پهنای باند و سرعت زیاد هستند استفاده کنند. برخی از این سرویس ها شامل موارد زیر می شوند: تماس های صوتی، اتصال اینترنت، تلویزیون های اینترنتی/IPTV، سیستم های مدیریت ساختمان(BMS) هوشمند، برقراری یک شبکه کامپیوتری سریع و قدرتمند، شبکه های امنیتی و نظارتی(دوربین های مداربسته)، مجتمع ها یا پارکینگ های هوشمند و غیره.

البته لازم به ذکر است موارد فوق الذکر برخی از کاربردهای شبکه و اتصالات فیبر نوری برای مصرف کنندگان خانگی و تجاری در شهرهاست و همانطور که در مقاله کاربردها و مزایا و نقاط ضعف فیبر نوری ذکر شد، شبکه و اتصالات فیبر نوری در حوزه های نظامی، حمل و نقل، شبکه های مخابراتی و ارتباطاتی مانند شبکه ملی اطلاعات نیز کاربرد دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 75
تعداد کل آرا: 1109
تعداد کل بازدیدها: 142472


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
S
صدیقه ( 2017-06-13 16:53:16 )
اطلاعات زیادی دریافت کردم