پنچ ماهگی بارداری | اتفاقات و تغییرات پنچ ماهگی بارداری

پنچ ماهگی بارداری | اتفاقات و تغییرات پنچ ماهگی بارداری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/29

در دوران بارداری در هر ماه و هر هفته در ارگانیسم بدن خانم ها تغییرات زیادی روی می دهد، که دانستن و آشنایی با این تغییرات برای مواجه با آنها بسیار مهم و ضروری می باشد. از این رو، در این مقاله تغییرات و اتفاقات پنچ ماهگی بارداری یعنی از 17 تا 20 هفتگی را تقدیم شما می کنیم.

در پنچ ماهگی بارداری، اندازه رحم به سرعت بزرگ می شود و لذا سبب می شود که شکم خیلی بزرگتر شود. اختلال در پلاسمای خون بیشتر می شود، در نتیجه سلول های خون، از جمله گلبول های قرمز (Erythropoiesis) و هموگلوبین (Hemoglobin) موجود در ترکیبات گلبول های قرمز، تا حدودی کاهش پیدا می کنند. در نتیجه کم خونی مرتبط با بارداری به وجود می آید. البته این یک مسئله طبیعی می باشد. اما در هر حال لازم است که، تحت نظارت پزشک باشید. در صورت نیاز پزشک به شما قرص های آهن تجویز می کند و این در شرایطی است که، کم خونی بارداری به کم خونی فیزیکی و کم خونی حقیقی در بدن تبدیل شده باشد. کم خونی واقعی یا حقیقی در زمان بارداری هم برای مادر و هم برای نوزاد بسیار خطرناک می باشد.

در پنچ ماهگی مفاصل و پیوندها در اثر هورمون پروستروژن (Progesterone) شروع به ضعیف شدن می کند. که البته این موضوع برای زایمان مفید و ضروری است. لذا در نتیجه این روند، خانم ها احساس درد در کمر و دیگر نواحی بدن خود می کنند. در پنج ماهگی بارداری استخوان جنین و عضلات آن به سرعت در حال رشد می باشند. به همین دلیل لازم است در این ماه استفاده از غذاهایی که دارای کلسیم در ترکیبات خود می باشند، از جمله محصولات لبنی را در تغذیه خود افزایش دهید.

در اواخر پنچ ماهگی وزن جنین 500 کیلو گرم می باشد و طول آن 30 سانتی متر می شود. در 18 تا 20 هفتگی بارداری مادر، برای اولین بار می تواند، حرکات جنین را احساس کند. البته در بارداری اول، معمولاً در 20 هفتگی حرکت نوزاد را مادر احساس می کند، ولی در بارداری های بعدی از 18 هفتگی می تواند حرکت نوزاد را احساس نماید.

حرکات نوزاد در ابتدا بسیار ضعیف می باشد و شبیه حرکت گازهای روده می باشد. معمولاً زمانی که مادر در حال فعالیت و حرکت می باشد، نمی تواند حرکت جنین را احساس نماید و در زمان استراحت می تواند حس کند. توجه داشته باشید که اگر حرکت نوزاد از بین رفته و یا بسیار ضعیف شده است، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

زنان بسیار لاغر حرکت جنین را زودتر از 18 هفتگی هم می توانند، احساس کنند، اما زنان چاق احتمال دارد بعد از 20 هفتگی حرکت جنین را حس نمایند. اما اگر شما بعد از 20 هفتگی حرکت جنین را احساس نمی کنید، در این صورت لازم است که معاینات پزشکی مورد نیاز را انجام دهید.

در پنج ماهگی بارداری، خارش پوست می تواند، خانم ها را اذیت کند. وزن زودتر افزایش می یابد و این سبب خارش در پوست می شود. اگر خارش پوست شما را خیلی اذیت می کند، در این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در برخی از خانم های در پنچ ماهگی بارداری در سینه ها شروع به ترشح مایع زرد رنگی می شود. که این اولین شیر می باشد. البته این مسئله نرمال می باشد. اما شیر به وجود آمده در پستان را نه دوشید و فشار ندهید، چرا که این سبب به وجود آمدن هورمون اکسی‌توسین (Oxytocin) می شود. و این هورمون، می تواند سبب جمع شدن رحم گردد، که این هم بسیار خطرناک می باشد.

از اول بارداری تا پنج ماهگی بارداری، به طور متوسط خانم ها 3 الی 5 کیلوگرم وزن اضافه می کنند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276314

نظرات کاربران

*