پنچ روش ساده برای کاهش استرس| ساده ترین راه ها برای کاهش استرس

پنچ روش ساده برای کاهش استرس| ساده ترین راه ها برای کاهش استرس
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/16

همه کسانی که استرس دارند، دوست دارند که استرس خود را کاهش دهند، ولی کم کردن استرس در بسیاری از موارد کار سختی و طاق فرسایی می باشد و شخص را بسیار اذیت می کند، از این رو، اکثریت به دنبال آسانترین و ساده ترین روش ها برای کم کردن استرس می باشند، چرا که استرس تاثیرات مخرب زیادی بر روی سلامتی انسان دارد.

دانشمندان داشتن استرس مزمن را یکی از مضرترین کارها برای سلامتی انسان محسوب می کنند. داشتن استرس های طولانی مدت، بر روی ارگانیسم بدن تاثیرات مخرب دارد و پزشکان اثرات استرس مزمن را بر روی ارگانیسم بدن تشبیه به «اثر دومینو» می کنند که با افتادن اولین حلقه باقی حلقه ها هم متاثر از آن می افتد، لذا در استرس های مزمن هم با اختلال در اولین نقطه از بدن مانند دومینو سایر نقاط بدن نیز دچار اختلال می گردد.

استرس مزمن برای سیستم قلبی – عروقی، سیستم عصبی، سیستم معده و روده، دستگاه درون ریز (Endocrine system) و دیگر اعضای اساسی و اصلی بدن تاثیرات منفی دارد. علاوه بر این سبب از بین رفتن تعادل در اندام های بدن می شود، در نتیجه بدن مانند اثر دومینو به تخریب شدن شروع می کند. به همین دلیل لازم است که حتما با استرس مقابله شود. در زمانی که دچار استرس می شود، صبر نکنید و فورا برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

با روش های ساده ای که در زیر تقدیم شما می شود، استرس را در مرحله آغازین و شروع از بین می برد.

1- آدامس جویدن:

دانشمندان اثبات کرده اند که، حرکت جویدن برای کاهش استرس مفید است. به همین دلیل کسانی که دارای استرس می باشند می توانند با جویدن آدامس استرس خود را کاهش دهند.

2- گوش دادن به موسیقی مورد علاقه:

بر اساس تحقیقی که در بین نوجوان ها انجام شده است، نشان می دهد که، موسیقی سبب کاهش زیاد استرس و بهتر شدن روحیه و حال انسان می شود. به همین دلیل به موسیقی مورد علاقه خود گوش کنید. این موسیقی می تواند موسقی رقص، موسیقی راگ و یا موسیقی کلاسیک و غمگین باشد.

3- بو کردن اسانس ها و عطری های طبیعی:

عطر پرتغال، گل محمدی، وانیل و اسطوخودوس بر روی انسان تاثیرات آرام بخشی دارد و از این رو برای کاهش استرس مفید می باشند. اگر دارای استرس می باشد از عطر این گیاهان استفاده کنید.

4- تنفس صحیح:

در زمان استرس انسان به صورت تند تند و غیر منظم نفس می کشد. در زمانی که مصطرب و یا هیجان زده می باشید استرس افزایش می یابد. اما نفس کشیدن درست و طبیعی سبب آرامش انسان می شود. برای این کار درست بشینید، با بینی به صورت آهسته و عمیق نفس بکشید و سپس آهسته هم نفس خود را بیرون دهید. به حرکات قفسه سینه تمرکز کنید. این کار را 10 الی 15 بار انجام دهید.

5- انجام دادن کارهای فیزیکی و یا ورزش کردن:

بسیاری از خانم ها گفته اند که، در موقعی که استرس دارند، به کارهای خانه مشغول می شود و در زمان انجام کارهای حانه استرس آنها کمتر می شود. مردان برای این هدف می توانند به سالن های ورزشی مراجعه کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*