پنج روش تربیتی غلط کودکان | روش های تربیتی کودکان که نتیجه عکس می دهد

پنج روش تربیتی غلط کودکان | روش های تربیتی کودکان که نتیجه عکس می دهد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/23

تربیت کودک کاری است که بسیاری از والدین همیشه دغدغه آن را دارند، ولی گاهی برخی از اصول تربیتی وجود دارد، که برخی از والدین به این هدف که این اصول به تربیت صحیح کودک کمک می کند، آنها را انجام می دهند، در حالی که این اصول نه تنها به هدف مورد نظر ختم نمی شوند، بلکه نتیجه برعکس نیز می دهند.

برخی از والدین بر این عقیده هستند که با استفاده از این اصول تربیتی می توانند، فرزندان خود را بر اساس میل و خواست خود تربیت نمایند، در حالی که بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده، این اصول به نتیجه مورد نظر ختم نمی شود، بلکه نتیجه عکس می دهد، برخی از اصول غلط تربیتی که برخی از والدین آنها را انجام می دهند، عبارتند از:

1- برای ساکت کردن کودک، لازم است حواس او را پرت کنید

هدف: به کودک کمک می کند، تا بر احساسات منفی اش غلبه کند

نتیجه: پرت کردن حواس کودک موجب می شود، که افکار منفی در درون کودک باقی بماند و برای خروج این احساسات منفی شرایط مهیا نشود. حتی اگر کودک به ظاهر آرام شود، بی شک در اولین فرصت احساسات منفی خود را بروز خواهد داد و موجب تعجب ما خواهد شد، که چرا کودک برای مساله کوچک، این قدر بی تابی می کند.

پنج روش تربیتی غلط کودکان | روش های تربیتی کودکان که نتیجه عکس می دهد

احساسات نوعی انرژی می باشند، لازم است که آنها را در مسیر خود استفاده شوند. گاهی ما ساده انگارانه فکر می کنیم که، این احساسات خود به خود از بین می روند، شاید هم به قدرت و معجزه آن باور ندارم، اما به خوبی می دانیم که، با سرگم کردن خودمان به کار کردن، احساسات منفی از ما خارج نمی شود. (درست است که، بعد از مدت معینی تلخی ها را می توان فراموش کرد، اما ارگانیسم بدن انسان در مورد یادآوری آن احساسات منفی سیگنال های شدیدی می دهد). ما می دانیم که، با خارج شدن از یک اتاق شلوغ و در هم بر هم آن اتاق منظم و مرتب نخواهد شد و در نهایت در موقعیت نامناسب سبب ناراحتی و اذیت ما خواهد شد. احساسات هم چنین حالتی دارند، احساسات به دلیل ژنتیکی، اصول تربیتی و یا برای مضر بودن به وجود نمی آید. احساسات در وجود انسان خبر از نبودن چیزی در قاعده و اصول خود می باشد و اگر درست کردن آن چیز امکان پذیر نباشد، نشان دادن احساسات در باره آن لازم می باشد. چرا که در صورت انباشت شدن آن ها بر روی هم مانند بمب منفجر خواهد شد.

2- اگر کودک کسی را گاز می گیرد، در عوض لازم است او را گاز گرفت.

هدف: نشان دادن درد گاز گرفتن به کودک و بیدار کردن احساس آزار و اذیت در کودکان؛

نتیجه: به این روش می توانیم، پیام های مختلفی را به کودک بدهیم. اما مطمئن باشید، به علت اینکه گاز گرفتن سبب درد می شود، نمی تواند بد بودن عمل گاز گرفتن را به کودک یاد دهید. بر عکس، با این عمل به کودک نشان می دهیم که، می توان دیگران را گاز گرفت. همچنین به کودک نشان می دهیم که قوی بودن موجب پیروزی است. این گونه، عدم دلسوزی و آمادگی داشتن برای اذیت کردن کودک را به وی نشان می دهیم و نشان می دهیم، که قصاص گرفتن لازم است و از بزرگترها انتظار هر چیزی را می توان داشت. اما چرا این طور فکر می کنیم، که با انجام دادن عین کار کودک، می توانیم در وی بد بودن این عمل را نشان می دهیم؟ در جواب باید گفت که، ما امیدواریم که کودک منطق و فکر خود را به کار بیاندازد و با خود بگوید: «من را گاز گرفتن و من احساس درد کردم، گویا من هم دیگران را گاز می گیرم، آنها احساس درد می کنند، من از احساس درد خوشم نمی آید، لذا گاز گرفتن برای دیگران هم خوشایند نخواهد بود. من والدین خود را دوست دارم، پس دوست دارم، آنها احساس درد نکنند، چرا که حس درد بسیار بد می باشد.»

ما همه این افکار را به صورت کوتاه تصور می کنیم. اما وقتی جملات و کلمات را می گوییم، می بینیم که، مغز کودک برای این جملات و افکار آمادگی لازم را ندارد. همچین وقتی که تلاش می کنیم، کودک این گونه فکر کند، فراموش می کنیم که:

- کودک هنوز دارای منطق و حافظه شفاهی، برای اینکه به صورت پیوسته و مداوم فکر کند، نیست.

- در چنین مواردی احساسات با هم مخلوط می شود. مثلاً کودک می ترسد و ناراحت می شود و یا این احساسات را تجربه می کند و هدف تربیتی چنین کاری را درک نمی کند. در چنین شرایطی برای منطق جای باقی نمی ماند.

لذا توجه داشتن باشید، که می خواهید با گاز گرفتن کودک را از گاز گرفتن منصرف کنید، بدانید که این شیوه جواب نخواهد داد.

3- برای اینکه کودک خسیس بزرگ نشود، باید به وی فشار آوردن تا بخشنده باشد.

هدف: یاد دادن بخشندگی و گشاده دستی به کودک

نتیجه: این روش، نتیجه کاملاً بر عکس خواهد داد. به عنوان یک اصل، انسان در دو حالت دوست دارد، چیزی را با دیگران شریک شود.

اول- در زمانی که مطمئن باشد، چیزی که می بخشد به اندازه کافی است و به همه می رسد.

دوم- زمانی که می خواهیم به فردی که از نزدیک مان است، خوبی کنیم در چنین شرایطی حتی حاضر هستیم، چیزی را که خودمان دوست داریم هم ببخشیم. تا دل او را به دست آوریم.

علاوه بر این، وقتی که انسان در چیزی منفعتی ببیند، مثلاً برای به دست آوردن دل کسی و یا در مورد اینکه کسی درباره ما فکر بد نکند، چیزی را که داریم با دیگران تقسیم می کنیم.

4- برای اینکه کودک به گریه کردن عادت نکند، به اتفاقاتی که برایش می افتد، باید بی توجهی کرد.

هدف: برای کنترل احساسات کودک به وی کمک می کند.

نتیجه: همانطور که با پرت کردن حواس کودک نتایج نامطلوب دارد، این روش هم همان نتایج را به دنبال خواهد داشت. تنها راه کنترل و مدیریت احساسات، این است که آنها را بروز دهیم. که می توان آن را به راه های مختلف انجام داد. گریه کردن از ته دل، داد و فریاد زدن، بیان کردن احساسات خود، آنها را به تصویر در آوردن، نامه نوشتن و ... . اما این روش های مختلف برای اینکه جواب دهند، نیاز به زمان و تجربه دارند و خوب است که، این وضعیت با حمایت و کمک بزرگترها رخ دهد. چرا که بزرگترها در هر برخورد و احساسی گریه نمی کنند. البته به این دلیل نیست که، احساسات آنها بی فایده است، به این دلیل که بزرگترها به اهمیت و ارزش آن پی برده اند.

5- برای اینکه کودک مودب و با ادب شود، از سنین پایین لازم است، رعایت اصول ادب راب به وی تعلیم داد.

هدف: یاد دادن با ادب بودن به کودک

نتیجه: کاملاٌ نتیجه برعکس می دهد، چرا که به این روش نمی توان، شرایط را بهتر کرد.

پنج روش تربیتی غلط کودکان | روش های تربیتی کودکان که نتیجه عکس می دهد

در زمانی که بر روی ادب و تربیت کودک کار می کنیم، همه چیز به میزان عاطفه و احساسی و تلاشی که صرف می کنیم، بستگی دارد. اگر کودک احساس کند که، ما با اخم و تخم او را مجبور به قبول اصولی می کنیم، سخت است که کودک به آن گردن نهد. این تنها برای کودک یک وضعیت آزار دهنده می باشد. چرا که این اصول را اگر بدون اسرار و با وقفه به او تعلیم دهید، جواب بهتر می گیرد. اما باید اعتراف کرد که، این کار را نه برای راحتی و رشد کودک، بلکه برای راحتی و رفاه اطرافیان انجام می دهیم. اگر کودک احساس می کند که محیط اطراف بی خطر است، شرایطی که مطلوب کودک است و مورد دلخواه او می باشد، سبب رشد کودک بر اساس اصول تربیتی خواهد شد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*