پلتفرم یا بستر نرم افزاری اینترنت اشیا چیست؟

پلتفرم یا بستر نرم افزاری اینترنت اشیا چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/19

همانطور که در مقالات اینترنت اشیا وبسایت چگانه ذکر شده است، فضا و فناوری اینترنت اشیا مجموعه ای از دستگاه ها، اتصالات شبکه، سخت افزارها و نرم افزارها هستند که کارکرد و عملکرد دستگاه ها و گجت های متصل به اینترنت اشیا را میسر می سازند. یکی از الزامات اکوسیستم یا فضای اینترنت اشیا، مفهومی به نام پلتفرم اینترنت اشیا یا بستر نرم افزاری اینترنت اشیا است. در زیر این مفهوم به اختصار توضیح داده می شود.

پلتفرم اینترنت اشیا(IoT Platform) را به زبان ساده می توان زیرساختی نرم افزاری و سخت افزاری تعریف کرد که امکان اتصال دستگاه ها، حسگرها، اپلیکیشن ها به یکدیگر را میسر کرده و امکان کسب، جمع آوری و تحلیل داده ها را میسر می سازد. مزیت یک پلتفرم مطلوب اینترت اشیا این است که با هر دستگاه متصلی هماهنگ شده و آن را با برنامه کاربردی/اپلیکیشن دستگاه یکپارچه کرده و امکان پیاده سازی و بهره گیری از قابلیت ها و کارکردهای مختلف اینترنت اشیا بر روی هر نوع دستگاهی را ممکن می سازد. به بیان ساده می توان گفت که یک پلتفرم اینترنت اشیا بستری نرم افزاری(شبیه به یک سیستم عامل) در ترکیب با سخت افزار است که امکان پیاده سازی اپلیکیشن های مختلف که کاربردهای مختلف و متعدد اینترنت اشیا را ممکن می سازند را فراهم می کند. پلتفرم های اینترنت اشیا قابلیت های زیر را برای ذینفعان یک اکوسیستم اینترنت اشیا فراهم می کند:

  • استقرار و پیاده سازی برنامه های کاربردی(applications) که بر دستگاه های متصل به شبکه اینترنت اشیا نظارت، مدیریت و کنترل دارند.
  • جمع آوری داده ها از راه دور از دستگاه های متصل به شبکه
  • برقراری یک ارتباط مستقل و امن بین دستگاه ها
  • مدیریت دستگاه ها/حسگرها(سنسورها)

معمولا ارائه دهندگان خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا به دلیل اینکه هزینه طراحی و تولید یک پلتفرم اینترنت اشیا بسیار بالاست و منابع زیادی لازم دارند، خود اقدام به طراحی و استقرار چنین سیستمی نمی کنند، بلکه این پلتفرم ها را از شرکت هایی که پلتفرم های از پیش تعریف شده دارند، خریداری و استفاده می کنند. نمونه ای از این پلتفرم های آماده اینترنت اشیا مربوط به شرکت گوگل است که در مقاله پلتفرم اینترنت اشیا گوگل کُر(Google IoT Core) توضیح داده شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 351384

نظرات کاربران

*