پلتفرم اینترنت اشیا گوگل کُر(Google IoT Core)

پلتفرم اینترنت اشیا گوگل کُر(Google IoT Core)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/19

در مقاله پلتفرم یا بستر نرم افزاری اینترنت اشیا چیست؟ درخصوص پلتفرم اینترنت اشیا توضیح داده شد، در این نوشته یکی از پلتفرم های اینترنت اشیا که توسط شرکت گوگل طراحی شده است به نام پلتفرم اینترنت اشیا گوگل کُر(Google IoT Core) معرفی و تشریح می شود.

هدف ازطراحی پلتفرم کور توسط گوگل این بوده است که مشتریان بتوانند بطور امن دستگاه های خود را به پلتفرم ابری گوگل(Google Cloud Platform) متصل کنند یعنی جاییکه دیگر سرویس های تحلیل داده ها(data analytics) نیز در آن وجود دارند. مشتریان می توانند از این داده ها برای کسب بینشی عملی نسبت به سازمان و کسب و کارشان استفاده کرده و عملکرد کسب و کارشان را بهبود بخشند. برخی از موارد کاربرد پلتفرم اینترنت اشیا کور گوگل به شرح زیر هستند:

  • شرکت های ارائه دهنده خدمات عمومی(آب، برق و غیره) می توانند میزان مصرف مشترکان خود را بطور لحظه ای نظارت، تحلیل و پیش بینی کنند.
  • شرکت های حمل و نقل و لجستیک بتوانند خودروها و وسایل نقلیه ناوگان خود را در زمان مناسب و در مکان مناسب استقرار دهند.
  • شرکت های نفت و گاز و شرکت های تولیدی بتوانند برنامه ریزی هوشمند برای نگهداری و سرویس تجهیزات را به منظور بیشینه کردن تولید و به حداقل رساندن زمان قطعی انجام دهند.

البته این شرکت ها و کسب و کارها با چالش هایی مواجه هستند، از جمله اینکه باید بر هزینه های عملیاتی و پیچیدگی ناشی از قدیمی بودن تجهیزات شان غلبه کنند. به دلیل قدیمی بودن تجهیزات شان، این شرکت ها امکان استفاده از خدمات ابری و سرمایه گذاری روی تحلیل داده ها را ندارند.

حفظ امنیت سیستم های کنترل صنعتی نیز از دیگر چالش های بهره گیری از پلتفرم های اینترنت اشیا است که گوگل سعی دارد بر آن فائق آید. گوگل سعی کرده است که بر این چالش از طریق حصول اطمینان از اینکه سازمان ها و کسب و کارها مدیریت جامعی بر سیستم ها و مدل امنیتی برای دستگاه های خود دارند، فائق می آید.

حوزه دیگری که پلتفرم اینترنت اشیا گوگل بر آن فائق می آید، پراکندگی داده های تاریخی مشتریان یک کسب و کار است. به دلیل حجم داده هایی که صنایع تولید می کنند، مشتریان آنها مجبورند که به رویکرد ایجاد چندین سیلو داده ها روی اورند. گوگل با استفاده از انبار داده های منعطف برای بنگاه ها با نام بیگ کوئری(BigQuery) چالش حفظ و مدیریت این مجموعه داده های عظیم را به گوگل منتقل کرده است.

همچنین پلتفرم اینترنت اشیا گوگل از قابلیت های دیگری مانند سیستم پردازش جریان داده ها به نام Google Cloud Dataflow، سیستم پیام دهی Cloud Pub/Sub و سیستم یادگیری ماشینی ابری Google Cloud Machine learning که در مدلسازی برنامه های سرویس و نگهداری تجهیزات بکار می رود، برخوردار است.

پلتفرم اینترنت اشیا گوگل کُر(Google IoT Core)

یکی از اولین شرکت هایی که از سرویس پلتفرم اینترنت اشیا کور گوگل استفاده کرده است، شرکت فناوری نوا(NOA Technologies) است که یک پلتفرم ابری برای مدیریت دارایی های متحرک را فراهم می کند. قائم مقام این شرکت استفاده از سرویس کور گوگل را اینگونه توصیف می کند:

با پلتفرم اینترنت اشیا کور گوگل، ما قادر به اتصال ناوگان بزرگی از دوچرخه ها به فضای ابری بوده و سریعا توانستیم یک ابزار مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل که برای اپراتورهای سیستم امکان مشاهده بکارگیری، توزیع و عملکرد دوچرخه ها را فراهم می کند و امکان پیش بینی تقاضای مشتریان آتی را ممکن می سازد، ایجاد کنیم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 351396

نظرات کاربران

*