پشه هابیشتر چه کسانی را نیش می زنند | چگونه از نیش زدن پشه ها جلوگیری کنیم

پشه هابیشتر چه کسانی را نیش می زنند | چگونه از نیش زدن پشه ها جلوگیری کنیم

حتما تا به حال شنیده اید که می گویند خون فلانی شیرین است و یا خون فلانی تلخ است و به هم دلیل فلانی را پشه نیش می زند و یا نیش نمی زند. اگر چه این عقیده که در بین مردم رواج دارد یک عقیده سنتی است، ولی اخیرا دنیای طب درستی آن را تصدیق کرده است. بر اساس تحقیقات علمی پشه ها برخی از افراد را بیشتر نیش می زنند و برخی دیگر را نیش نمی زنند و یا کمتر نیش می زنند.

پشه ها به ویژه در فصل تابستان بسیار زیاد می باشند و انسان صبح ها با نیش این پشه ها از خواب بیدار می شود. اگر چه ممکن است پشه ها در منزل وجود داشته باشند، ولی گاهی پش می آید که تنها یک نفر را نیش می زنند. آیا می دانید دلیل اینکه چرا پشه ها برخی را بیشتر نیش می زنند، چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال، یاد داشت حاضر را مطالعه کنید.

پشه ها برای تخم گذاری نیاز به خون دارند، البته پشه های نر برای تخم گذاری نیش نمی زنند. ولی پشه های ماده برای تخم گذاری به خون نیاز دارند و بعد از اینکه چند تخم گذاشتن دوباره به تغذیه از خون نیازمند می شوند به همین دلیل تند تند انسان را نیش می زنند.

منبع اساسی انرژی پشه ها شکر می باشد. همه پشه ها از نکتار میوه ها، آب میوه ها و از شیره گل ها تغذیه می کنند تا شکر مورد نیاز بدن را تامین می کنند. شکر برای تولید انرژی در بدن پشه لازم است و لذا خون برای تخم گذاری نگه داشته می شود.

دانشمندان در این مورد که چرا پشه برخی از افراد را بیشتر نیش می زنند، تحقیقات علمی انجام داده اند. برخی از انسان ها دائم مورد توجه پشه ها هستند، درحالی که برخی دیگر اصلا مورد توجه پشه ها قرار نمی گیرند. چرا که پشه تنها به سوی منبعی می روند که احتیاجات آنها را برآورده سازد.

- پشه چگونه فرد مورد نظر را تشخیص می دهند؟

وقتی انسان نفس می کشید، در باز دم دی اکسید کربن (Carbon dioxide) با هوای مخلوط می شود، پشه های ماده به دنبال دی اکسیدن کربن مخلوط با هوا می روند و راه خود را به این طریقه پیدا می کنند و می توانند فرد مورد نظر را شناسایی کنند. پس افرادی که دی اکسید کربن بیشتر بیرون می‌دهند، بیشتر پشه‌ها را متوجه خود می‌کنند. بنابراین به طور کلی افراد که جثه بزرگ‌تری دارند، بیشتر هدف پشه‌های قرار می‌گیرند.

- پشه ها بیشتر چه کسانی را نیش می زنند؟

اسیدفولیک یکی از مواد شیمیایی می باشد که برای پشه ها دارای اهمیت زیادی است و سبب جذب حشرات می شود. علاوه بر این اسپری مو، عطر، دئودورانت و مواد شیمیایی عطری مانند صابون در این مورد تاثیر دارد. این بوها تحریک کننده می باشند و بر روی پشه ها تاثیر می گذارد و اساسا سبب جلب توجه پشه ها می گردد.

به عبارت دیگر علت اینکه پشه انسان را نیش بزند و یا نه، بدن تعیین می کند. اگر بدن بوی جذب کننده داشته باشد، از اینکه هدف پشه قرار بگیرد نمی تواند فرار کند. چرا که در بدن انسان ژن هایی وجود دارد که عطر و بوی بدن را تعیین می کنند. اگر صاحب این ژن ها می باشید، می توانید به اهداف پشه ها تبدیل شوید.

برای اینکه مانع از نیش زدن پشه ها شوید، می توانید از کرم ها و اسپری های ضد پشه استفاده کنید. این محصولاتی بویی دارند که پشه ها از آن خوششان نمی آید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
پشه هابیشتر چه کسانی را نیش می زنند | چگونه از نیش زدن پشه ها جلوگیری کنیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)