پرورش حس مهربانی | چگونه در روابطمان مهربانتر باشیم؟

پرورش حس مهربانی | چگونه در روابطمان مهربانتر باشیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/16

اگر به استحکام روابط خود و کیفیت بخشیدن به برقراری ارتباطتان تمایل دارید، حس مهربانی و شفقت به شما کمک خواهد کرد. مهربانی نیروی مثبتی است که به فرد این امکان را می دهد که در روابط خود بر دیگران اثر بگذارد. بعضی افراد ذاتا مهربان هستند، اما هرکس می تواند حس مهربانی را در وجود خود پرورش دهد. با مطالعه این مقاله یاد می گیریم چگونه مهربان باشیم؟

بیایید نگرش های مهربانانه را در خود پرورش دهیم.

  • عمیق تر به اطرافیانمان توجه کنیم.

مهربانی را می توان توجهی عمیق و خالصانه نسبت به افراد زندگیمان، تعریف کرد. آنچه را که برای خود می پسندیم، برای دیگران نیز بپسندیم. اگر خونگرم و در عین حال صبور باشیم و وفاداری و اعتماد را پیشه کنیم و حق را بشناسیم، در این صورت مهربان خواهیم بود. آگاه باشیم که دیگران نیز نیازها، تمایلات، ترس و استرس های ما را دارند. پیرو فروچی به عنوان یک فیلسوف و روان درمانگر اذعان می کند که مهربانی زندگی را آسان تر می کند چرا که دیدگاه های منفی و حس های بد مانند بد بینی، حسادت، بیزاری و... را از انسان دور می کند. در واقع مهربانی توجه خالصانه و حقیقی به تمامی موجودات می باشد.

 

نکته 1- باید حس مهربانی و اهمیت به دیگران را تمرین کنیم. اگر خجالتی هستید و نمی دانید چگونه باید به دیگران نزدیک شوید از هم اکنون اقدام کنید.

 

نکته 2- در برابر توجهات خود به دیگران توقعی نداشته باشید. در مهربانی کردن باید بدانیم که شرط و توقعی در کار نیست و مهربانی واقعی با خود الزامی به همراه ندارد.

 

  • در مهربانی منفعت گرا نباشید.

بعضی ها مهربانی را با بخشش های محاسبه شده، مبادی آداب بودن های تصنعی و منفعت طلبانه اشتباه می گیرند. در مهربانی اهل فریب دادن نباشید. اگر بخواهیم با مهربانی اطرافیانمان را بازی دهیم و به دنبال تامین تمایلات خود باشیم، در واقع ما مهربان نیستیم. اگر به فردی حس مثبت نداشته باشیم و تظاهر کنیم که به او توجهی مهربانانه داریم و تمام حس های منفی نسبت به او را درون خود سرکوب کنیم، مهربان محسوب نمی شویم.

محبت طلبی با مهربانی متفاوت است. محبت طلبی مجموعه رفتارهایی است که فرد به هنگام تسلیم شدن و برای این که اوضاع تغییر نکند از خود بروز می دهد. محبت طلب ها از پیشرفت در رابطه می ترسند و تصور می کنند هر رفتار دیگری رابطه را از بین می برد. بنابراین حس منفی خود را نسبت به فرد پنهان نگه می دارند و حس قربانی شدن دارند.

 پرورش حس مهربانی | چگونه در روابطمان مهربانتر باشیم؟

  • خودتان را دوست داشته باشید.

بعضی ها هر چند با دیگران مهربان هستند، اما با خودشان نا مهربانند که معمولا به علت نداشتن خودآگاهی است. ممکن است در این مواقع فرد دچار سرخوردگی شود که این ناشی از آن است که درونی محکم ندارد و دیگران را در الویت قرار می دهد. بنابراین می توانیم بگوییم مهربانی اش خالصانه نیست.

 

نکته 1- داشتن شناخت کافی از خویشتن به فرد اجازه می دهد که بداند علت سختی ها و تناقضات درونی چیست و قدرت لازم برای مواجهه  با این ناهمگونی های درونی فراهم می شود.  در نتیجه به فرد کمک می کند، جنبه های منفی شخصیتی خود را بشناسد و روی آن ها کار کند و این جنبه های منفی را به دیگران نسبت ندهد ( انگشت اتهام را به سوی دیگران نگیرد ). در نهایت این امر فرد قدرت آن را می یابد که خالصانه مهربان باشد.

 

نکته2- برای شناخت خویش، زمان بگذارید و برای تمرین مهربانی با دیگران، با خودتان مهربان باشید( باید به یاد داشته باشیم به هر حال هر فردی نقطه ضعف هایی دارد). در این هنگام شما فرصت می یابید که به جای ترس و فرافکنی، به جنبه های مثبت و منفی درونی خویش رسیدگی کنید.

 

نکته 3-  خود آگاهی شما را توانمند می سازد تا با آگاهی به دیگران مهربانی کنید. بنابراین مدت زمانی که به شناخت خود اختصاص می دهید را به چشم خود خواهی نبینید.

 

نکته 4- به معنایی که مهربان بودن با خویش برای شما دارد، توجه کنید. مثلا بعضی افراد مهربانی با خویش را به معنای دوری از افکار منفی و مراقبه تصورات درونی می دانند.

 پرورش حس مهربانی | چگونه در روابطمان مهربانتر باشیم؟

  • الگو برداری از اشخاصی که مهربان اند.

احساس شما نسبت به آدم های مهربان زندگیتان چیست؟ آیا وجود آن ها شما را دلگرم نمی کند؟ در واقع حس دلگرمی که افراد مهربان به ما می بخشند و به ما به خاطر آن چه که هستیم مهربانی می کنند مهر تایید گرانبهایی است که در زمان رویارویی با مشکلات به کمک ما می آید. بنابراین تاثیری که مهربانی بر قلب ما می گذارد تا ابد باقی می ماند.

 

نکته 5- در واقع باید تاثیری که مهربانی دیگران روی شما داشته را به خاطر بیاورید. آیا شما هم می توانید از صمیم قلب همین گونه بر دیگران اثر بگذارید؟

 

  • مهربانی بر سلامتی شما اثری مثبت دارد.

هنگام مهربانی دیدگاه های مثبت باعث سلامت روان و شادابی ما می شود. مهربانی کردن حس زندگی بهتر را به ما القا می کند و از این نظر باعث بهبود وضعیت روحی و سلامت روان ما می شود. همچنین مهربانی با توجه به مواردی که قبلا گفتیم باعث افزایش عزت نفس می شود که بسیار گرانبهاست.

 

  • مهربانی را به عادتی ناخود آگاه تبدیل کنید.

از نظر لئوباباتو مهربانی را می توان به عادتی قابل پرورش در هر فردی تبدیل کرد. او می گوید: مدتی روی مهربانی تمرکز کنید.( حدود یک ماه ) از آن پس تغییرات شگرفی در زندگی تان رخ خواهد داد. پس از مدتی احساس شما نسبت به خودتان تغییر می کند و دیگران نیز رفتاری متفاوت با شما خواهند داشت. در واقع مردم در برابر مهربانی طولانی مدت شما با شما مهربان خواهند بود.

 

نکته 1- برای تمرین، در طول هر روزی  به یک نفر مهربانی کنید. آگاهانه کاری را که می خواهید از روی مهربانی انجام دهید انتخاب کنید و به آن زمانی را اختصاص دهید.

نکته 2- مهربانی را به صورت قدرتی در وجودتان به کار بگیرید و مخصوصا با افرادی که نسبت به آن ها حس منفی دارید مهربان باشید.

 

نکته 3- مهربانی های کوچک را به مهربانی های بزرگ تبدیل کنید. کارهای عام المنفعه انجام دهید.

 

نکته 4- می توانید از دعا و مدیتیشن کمک بگیرید.

 پرورش حس مهربانی | چگونه در روابطمان مهربانتر باشیم؟

  • فقط با نیازمندان مهربان نباشید، بلکه با همه افراد مهربانی کنید.

استفانی دوریک، می گوید: مهربانی ای که به افراد نیازمند مانند افراد فقیر، مریض، ضعیف و... شود مهربانی ترحم آمیز نامیده می شود. این نوع مهربانی کار ساده ای است، مهربانی با نزدیکان و یا مهربانی به دلایلی مانند وطن دوستی نیز کار راحتی است. ما باید مهربانی خود را به فراتر از این موارد توسعه دهیم. باید با کسانی مهربانی کنیم که هگل آن ها را دیگران می خواند.

 

نکته 1- اگر فقط به مهربانی های آسان بپردازیم هیچ گاه یاد نمی گیریم که لازم است با همه (صرف نظر از خصوصیات انسان ها مانند نژاد، طرز فکر، اعتقاد، مذهب، موقعیت شغلی، دارایی و...) مهربان باشیم.

 

نکته 2- اگر به دنبال مهربانی اصیل هستید باید به تمام موجودات مهربانی کنید و مهربانی مشروط را کنار بگذارید.

 

  • به سادگی قضاوت نکنید. برای مهربان بودن باید قضاوت ها را کنار بگذاریم و زمانی را که صرف فکر کردن به اشکالات دیگران می کنید را صرف مهربانی و شفقت کنید. در غیر این صورت مهربانی اصیل را یاد نخواهید گرفت. باید بدانید که شما توان درک کامل دیگران را ندارید و نباید به هیچ وجه کسی را قضاوت کنید.

 

نکته 1- اگر اهل قضاوت کردن هستید، نمی توانید مهربانی اصیل را تجربه کرده و بی قید و شرط به اطرافیانتان مهر بورزید.

 

نکته 2- در مهربانی باید نگرش مثبت خود را نسبت به اطرافیان تقویت کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10171

نظرات کاربران

*