پروتیئن حیوانات را قادر می‌سازد تا میدان مغناطیسی زمین را شناسایی کنند

پروتیئن حیوانات را قادر می‌سازد تا میدان مغناطیسی زمین را شناسایی کنند

اینکه ما نمی‌توانیم میدان مغناطیسی زمین را ببینیم یا حس کنیم، به این معنی نیست که دیگر جانوران هم آن را حس نمی‌کنند. شواهدی در رفتار حیواناتی مانند نوعی مگس که از میوه تغذیه می‌کند و روباه‌ها مبنی بر توانایی مسیریابی مغناطیسی وجود دارد. لاک پشت‌های دریایی، کبوترهای خانگی، زنبور عسل، کرم‌ها، موریانه‌ها و خفاش‌های قهوه‌ای، همگی توانایی تشخیص میدان مغناطیسی زمین را دارند.

برای دانشمندان جالب است که چگونه این موجودات با یک قطب نمای داخلی مغناطیسی مسیرشان را پیدا می‌کنند. فهم و درک زیست شناسی و کارکرد این حس ششم در موجودات برای دانشمندان مشکل و حتی مبهم است.

اخیرا مطالعاتی درباره پروتئین موجود در چشم نوعی از پرندگان گزارش شده است که طبق آن به نظر می‌رسد به پرنده اجازه می‌دهد تصویری از مسیرهای مغناطیسی سیاره زمین را ببیند که برای ما نامرئی است. این ماده که Cry4 نام دارد، نوعی پروتئین است که در چشم یافت می‌شود و به پرنده اجازه می‌دهد تا خصوصیات شبانه روزی زندگی را تنظیم کند. تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که این پروتئین می‌تواند در مسیریابی مغناطیسی این جانور نیز مفید باشد.

مطالعه منتشر شده در مارس 2018 نشان داد که فنچ‌های راه‌راه دارای سه پروتئین مختلف از خانواده cryprochrome هستند که فقط Cry4 در طول مدت 24 ساعت شبانه‌روز به طور مداوم در چشم پرنده وجود دارد. این پروتئین برای تنظیم فعالیت‌های پرنده حتی در ساعات غیر از روز مفید است. به طور مثال فعالیت مسیریابی در شب.

با توجه به این نتایج، دانشمندان این احتمال را می‌دهند که شاید حیوانات دیگری هم مجهز به این گیرنده‌های مغناطیسی طبیعی باشند و می‌توانند از طریق آن مسیر خود را پیدا کنند.

این نتایج نشان می‌دهد که احتمالا در پرندگان، مغناطیس یک حس مرتبط با بینایی است و پرندگان میدان‌های مغناطیسی را مشاهده می‌کنند. دانشمندان همچنین مقدار این پروتئین را در فصل مهاجرت در سینه سرخ‌ها بررسی کردند و فهمیدند که در فصل مهاجرت، مقدار Cry4 در چشم این پرنده افزایش یافته است که نشان می‌دهد این ماده در مسیریابی پرندگان مهاجر نقش مهمی دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 2
sigmaمجموع آرا: 1

جواد مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 6
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 2
تعداد کل بازدیدها: 504
پروتیئن حیوانات را قادر می‌سازد تا میدان مغناطیسی زمین را شناسایی کنند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 2
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)