پروتئین در ادرار نشانه چیست؟ میزان نرمال و محدوده مجاز پروتئین ادرار چقدر است؟

پروتئین در ادرار نشانه چیست؟ میزان نرمال  و محدوده مجاز پروتئین ادرار چقدر است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/01

از دیگر مواردیکه در آزمایش ادرار مورد تست و بررسی قرار می گیرد، میزان پروتئین در ادرار(UA Protein) است –فهرست کامل تست ها و موارد مورد بررسی در آزمایش ادرار در تفسیر آزمایش ادرار | انواع آزمایش ادرار | اختصارات و تست های آزمایش ادرار آورده شده است. در این نوشته درخصوص علت وجود پروتئین در ادرار، محدوده مجاز و میزان نرمال پروتئین در ادرار توضیح داده می شود.

کلیه های سالم اجازه نمی دهند که مقدار زیادی پروتئین از فیلترهای کلیوی عبور کند. اما اگر این فیلترهای کلیه بواسطه یک مشکل یا بیماری کلیوی آسیب دیده باشند، اجازه خروج پروتئین هایی مانند آلبومین از خون به داخل ادرار را می دهند. به این وضعیت که ناشی از تولید بیش از حد پروتئین در بدن است، پروتئینوریا(Proteinuria) یا پروتئنوری گفته می شود. بنابراین می توان گفت که وجود پروتئین در ادرار که در آزمایش ادرار مشخص می شود، می تواند نشانه اولیه بیماری های کلیوی باشد که معمولا پزشکان بعد از آن برای تشخیص های دقیق آزمایش های خون انجام می دهند.

دو عامل یا فاکتور ریسک که سبب بروز مشکل یا بیماری پروتئینوریا می شود، دیابت و فشار خون بالاست که منجر به آسیب به کلیه ها و بروز بیماری پروتئنوریا می شود. به غیر از بیماری کلیوی، فشار خون بالا و دیابت عواملی مانند استفاده از دارو، تروما(آسیب مغزی)، مواد سمی، عفونت ها و مشکلات سیستم ایمنی بدن می توانند عامل ایجاد پروتئین زیاد در بدن و وجود پروتئین در ادرار باشد.

محدوده مجاز/محدوده خطر و مقدار نرمال پروتئین در ادرار چقدر است؟

همانطور که می دانید تست ادرار را بطور تصادفی یعنی یکبار یا در یک دوره 24 ساعته می گیرند. نتایج مربوط به تست ها و موارد مورد بررسی در آزمایش ادرار از این حیث متفاوت است. درخصوص میزان پروتئین در ادرار و محدوده مجاز پروتئین ادرار نیز در حالت تصادفی و دوره 24 ساعته متفاوت است.

در تست تصادفی و یک نمونه از ادرار مقدار پروتئین باید بین 0 تا 20 گرم در دسی لیتر(0-20 mg/dL) باشد، اما در تست 24 ساعته ادرار، این مقدار باید کمتر از 80 میلی گرم در 24 ساعت باشد. البته ممکن است برخی از آزمایشگاه ها از معیارها و مقادیر متفاوت دیگری استفاده کنند.

در تفسیر مقدار پروتئین در آزمایش ادرار معمولا مقدار پروتئین بصورت میلی گرم در دسی لیتر نشان داده می شود و اگر پروتئین در ادرار وجود نداشته باشد عبارت Negative نوشته می شود که نشانه عدم وجود پروتئین در ادرار بوده و نشانه سلامت کلیه و سیستم بدن است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292491

نظرات کاربران

*
N
نگار ( 2017-11-03 12:41:04 )
اطلاع رسانی خوبی بود.