پایان کار ساختمان کلنگی | چگونه برای ساختمان قدیمی و کلنگی پایان کار بگیریم؟

پایان کار ساختمان کلنگی | چگونه برای ساختمان قدیمی و کلنگی پایان کار بگیریم؟

در مقاله های نحوه گرفتن پایان کار ساختمان | چگونه پایان کار ساختمان بگیریم؟ و مراحل دریافت پایان کار ساختمان | مراحل صدور پایان کار ساختمان و مدارک لازم برای اخذ پایان کار ساختمان | برای گرفتن پایان کار چه مدارکی لازم است؟ درخصوص نحوه، مراحل و مدارک لازم برای صدور پایان کار یک ساختمان توسط شهرداری منطقه و دریافت آن توسط مالک یا سازنده ساختمان نوساز بود. مراحل و مدارک ذکر شده در آن مطالب بطور کل درخصوص ساختمان هایی هستند که نو ساخته شده اند و به اصطلاح برای ساختمان های نوساز است. اما برخی از ساختمان ها عمر آنها بیش از یک یا چند دهه است که به اصطلاح به آنها ساختمان کلنگی می گویند. در این مطلب سعی می شود بطور کل نحوه گرفتن پایان کار برای یک ساختمان قدیمی با کلنگی آموزش داده شود.

ساختمان های قدیمی که ممکن است 20 یا 30 سال از عمر آنها می گذرد چند حالت برای پایان کار آنها وجود دارد که در اینجا توضیح داده می شوند.

در حالت اول که شاید بتوان گفت برای اکثریت ساختمان ها یا ملک های کلنگی صادق است این است که معمولا این ساختمان ها یا ملک ها یک پایان کار قدیمی یعنی زمانیکه ساخت آنها تمام شده و برای گرفتن سند مراحل گرفتن پایان کار طی شده است، دارند. در این صورت شما کافیست که با بردن آن پایان کار قدیمی و غالب مدارکی که در .... ذکر نسبت به اخذ یک پایان کار جدید اقدام نمایید. البته توجه کنید که در میان مدارک برای گرفتن پایان کار درخصوص ساختمان های قدیمی که یک پایان کار دارند، مدارکی مانند برگه اتمام عملیات ساختمانی لازم نیست. یادآور می شوم که معمولا برای انتقال سند این ساختمان ها یا املاک قدیمی و کلنگی شما نیاز به اخذ پایان کار جدید یا به اصطلاح پایان کار به روز دارید. البته شنیده شده است برخی از دفاتر اسناد رسمی با همان پایان کار قدیمی نیز انتقال سند را انجام می دهند!

حالت دومی که برای ساختمان های قدیمی یا کلنگی وجود دارد این است که شما سند و پایان کار قدیمی را دارید اما خود به دلیلی تغییری در ملک انجام داده اید – مانند اینکه یک طبقه دیگر به یک ساختمان ویلایی یک طبقه اضافه کرده اید- در این صورت به دلیل قوانین جاری در شهرداری شما یا باید مجوز اضافه کردن بنا را اخذ می کردید که در این صورت در پایان کار جدید نیز قسمت اضافه شده نیز ذکر می شود و مراحل گرفتن پایان کار همانند یک ملک کلنگی معمولی که پایان کار دارد طی می شد. اما اگر برای اضافه کردن بنا مجوز از شهردای نگرفته باشید، کار شما با مشکل مواجه می شود. در این حالت شما باید همان مدارک را طی کنید و این اضافه کردن بنا یا تغییرات در بنا که خلاف قوانین شهرداری بوده است، معمولا به کمیسیون داخلی شهرداری یا کمیسیون ماده صد ارجاع داده می شود و شما باید جریمه ای پرداخت کنید تا پایان کار جدید ساختمان قدیمی و کلنگی شما صادر شود.

حالت سوم که در برخی از شهرها یا مناطق شهرها وجود دارد، برای ساختمان های قدیمی و کلنگی است که اساسا بدون هیچ مجوزی ساخته شده اند و پایان کار یا حتی سند هم ندارند. گرفتن پایان کار برای چنین ساختمان های کلنگی به دلیل اینکه اساسا مجوزی برای ساخت آنها وجود نداشته است بسیار دشوار است و توصیه می شود که شما با فردی متخصص به اخذ پایان کار یا یک وکیل خبره در این زمینه مراجعه کنید تا با کمترین دردسر و هزینه پایان کار ساختمان کلنگی و بدون مجوز ساخت خود را بگیرید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 2
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669390


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)