ویتامین D چیست | فوائد ویتامین D کدامند | مزایای استفاده از ویتامین D

ویتامین D چیست | فوائد ویتامین D کدامند | مزایای استفاده از ویتامین D

ویتامین D یکی از ویتامین های ضروری و مورد نیاز بدن می باشد، امروزه در باره اهمیت این یتامین بسیار صحبت می شود و حتی به علت کمبود این ویتامین بسیاری از مردم، دولت به افراد بالای سی سال به وسیله خانه بهداشت قرص های ویتامین D رایگان می دهد. از این رو، در این مطلب به بررسی اهمیت و فوائد ویتامین D می پردازیم.

ویتامین D برای سلامتی ارگانیسم بدن انسان بسیار ضروری است. ویتامین D در اثر نور خورشید در پوست انسان جذب می شود. این ویتامین برای جذب بهتر کلیسیم در بدن انسان و برای وارد شدن کلیسیم به بافت سلولهای استخوانی بسیار کمک می کند. کلیسیم برای استخوان ها اساسا ماده ای مهم و ساختاری می باشد. این گونه ویتامین D به تقویت استخوان ها می پردازد. در نتیجه کمبود این ویتامین استخوان های خیلی شکننده و ضعیف می شوند. کمبود ویتامین D در کودکان سبب ایجاد اختلالات جدی در بدن آنها می شود. بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان در پای کودکان و استخوان های لگن، قفسه سینه و غیره در نتیجه کمبود ویتامین D ایجاد می شود. که سبب گچ شدن آنها می شود و نیز سبب کند شدن رشد فیزیکی کودکان می گردد.

استفاده به اندازه کافی از نور خورشید سبب بی نیاز از ویتامین D می شود. اما در این شرایط توجه به برخی از نکات ضروری لازم است.

- تاثیرات نور خورشید در زمان صبح و عصر بسیار تاثیر گذار است.

- افرادی که دارای پوست رنگی هستند، در مقایسه با افراد دارای رنگ پوست سفید هستند، ویتامین D به مقدار کمتری جذب می کنند.

- در افراد پیر و سن بالا جذب ویتامین D از طریق پوست کاهش می یابد. به همین دلیل استخوان های آنها احتمال پوکی دارد. و در این افراد پوکی استخوان افزایش می یابد. پوکی استخوان در افراد سن بالا سبب شکستی استخوان می تواند، باشد.

- شرایط بد اکولوژیکی مانع از جذب ویتامین D می شود.

برخی از محصولات غذایی منبع مناسبی برای ویتامین D می باشد. از جمله این محصولات می توان به شیر و محصولات لبنی، ماهی، روغن ماهی، جگر سیاه، زرده تخم مرغ اشاره کرد. اما این محصولات نیاز بدن به ویتامین دی را به صورت کامل بر طرف نمی کند. لذا نور خورشید در اینجا نقش اساسی دارد.

در کودکان و انسان های سن و سال دار، لازم است که ویتامین D به کلیسیم اضافه شود. این برای سلامتی استخوان های آنها بسیار لازم است.

اما نقش ویتامین D تنها به تقویت و سلامتی استخوان ها محدود نمی شود. این ویتامین در بسیاری از پروسه های ارگانیسم بدن نقش دارد. این ویتامین منحصر به فرد در ارگانیسم بدن هم مانند ویتامین و هم مانند هورمون تاثیر می گذارد.

- وجود ویتامین D برای سلامتی قلب، کلیه ها، غده تیروئید و پوست بسیار مفید است.

- ویتامین D برای لخته شدن نرمال خون بسیار مهم است و برای تنظیم فشار خون شریانی مناسب است.

- ویتامین D برای فعالیت نرمال سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

- در نتیجه تحقیقات علمی مشخص شده است که، ویتامین D برای پیشگیری از بیماری بسیار سنگین خود ایمنی (Autoimmunity)، و بیماری بسیار گسترش یافته تصلب (Sclerosis) بسیار کمک می کند. همچنین ویتامین D برای پیشگیری از بیماری تصلب بهترین وسیله است.

- این گونه محسوب می شود که، ویتامین D برای درمان برخی از سرطان ها (به ویژه سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان پروستات) و پیشگیری از آنها بسیار مفید است.

- ویتامین D بر روی فعالیت نرمال جنسی مردان و زنان تاثیر می گذارد، این گونه که ویتامین D در مردان برای تحریک ترشح هورمون تستوسترون بسیار مفید است.

- ویتامین D برای فعالیت نرمال سیستم های عصبی و عضلات مفید است.

- این ویتامین بر روی میزان قند خون تاثیر می گذارد و برای تنظیم فشار خون شربانی مفید است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
ویتامین D چیست | فوائد ویتامین D کدامند | مزایای استفاده از ویتامین D
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)