ویتامین های مورد نیاز بدن کدامند؟ برای حفظ سلامتی کدام ویتامین ها را باید مصرف کنیم؟

ویتامین های مورد نیاز بدن کدامند؟ برای حفظ سلامتی کدام ویتامین ها را باید مصرف کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/07

یکی از نیازهای اصلی بدن انسان ویتامین ها می باشد، که انسان برای حفظ سلامتی خود لازم است توجه ای ویژه به آنها داشته باشد، چنانچه اگر یکی از ویتامین ها در بدن انسان کم باشد و بدن با کمبود ویتامین مواجه شود، سلامتی انسان مورد خطر و تهدید قرار می گیرد. از این رو، اگر می خواهید همیشه سلامتی خود را حفظ کنید، پس لازم است ویتامین های مورد نیاز بدن را بشناسید و بدانید در کدام غذاها کدام نوع ویتامین وجود دارد. در این مطلب ویتامین های ضروری به بدن به شما معرفی می شود.

ویتامین مواد مخصوصی هستند که در اغذیه مختلف وجود دارند و وجود آن‌ها در وعده های غذایی کاملاً ضروری و واجب می باشد. ویتامینها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. ویتامینها سبب تسهیل سوخت و ساز بدن، اسیدهای آمینه، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها می‌شوند و رشد و نمو و ترمیم سلولهای بدن را میسر می‌سازند. برخی از ویتامینها سبب جذب مواد غذایی در روده می‌شوند و بعضی نیز به عنوان کاتالیزور عمل می‌کنند. عمل آنها بر روی بافتهای اپی تلیال و همچنین استخوان بوده و در مجموع هر کدام از آنها از بروز یک عارضه جلوگیری می‌کند. تغذیه ناقص و رژیم غذایی نامناسب سبب کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می‌شود. کمبود ویتامین ها، منجر به امراض مختلفی می‌شود. و به بیماری‌های مختلف مانند بری بری و پلاگر می‌انجامد.

1- ویتامین C:

ویتامین C در فلفل سبز، جعفری، و سبزیجاتی مانند جعفری، و توت فرنگی وجود دارد. کمبود این ویتامین در بدن موجب از بین رفتن ساختار و ترکیب کولاژن می باشد.

2- ویتامین D:

کمبود این ویتامین در بدن انسان های سن بالا موجب ایجاد پوکی استخوان، و در کودکان سبب اختلال در رشد، می شود. این ویتامین را برای بدن انسان می توان از همه بیشتر، از نور خورسید دریافت کرد.

3- ویتامین A:

کمبود ویتامین A در بدن انسان می تواند به خشکی چشم و یا حتی به کوری منجر شود. این ویتامین برای محافظت و تقویت دندان و استخوان ها هم بسیار مفید است، این ویتامین در سبزیجات و میوه های نارنجی و زرد رنگ بیشتر می باشد.

4- ویتامین B6:

کمبود ویتامین B6 در بدن انسان می تواند باعث کم خونی شود. این ویتامین در افرادی که دچار افسردگی می باشند تاثیرات مثبتی دارد، موز، سیر، ماهی، سیب زمینی، ریشه سبزیجات، تخم مرغ و برنج سرشاز از ویتامین B6 می باشند.

5- ویتامین E:

این ویتامین ویژگی آنتی اکسیدان دارد، به همین دلیل بهترین وسیله برای جلوگیری از بیماری سرطان می باشد، ویتامین E در روغن های گیاهی، بادام، گردو و ... به مقدار زیاد وجود دارد.

مصرف این ویتامین ها شما را از بیماری های سنگین و خطرناک محافظت می کند. با تغییر فصل، دمای هوا هم افت کاهشی پیدا می کند، که در نتیجه تغییرات محسوسی در بدن انسان رخ می دهد. در فصل سرما برای اینکه از بیماری های مختلف خود را محافظت کنیم، بهتر است توجه ویژه ای به ویتامین های بدن داشته باشیم. کمبود ویتامین در بدن موجب ایجاد یکسری از بیماری ها می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3254
تعداد کل بازدیدها: 717195

نظرات کاربران

*