ویتامین دی چیست و چه فوایدی دارد؟

ویتامین دی چیست و چه فوایدی دارد؟

همانطور که می دانید بدن انسان به انواع مواد غذایی و ریز مغذی ها احتیاج دارد که ویتامین ها نیز از جمله مواد غذایی لازم و ضروری برای بدن انسان هستند. از میان ویتامین ها برخی از آنها اهمیت ویژه ای برای بدن انسان و عملکرد آن دارند که ویتامین دی(D Vitamin) یکی از مهمترین ویتامین های ضروری برای بدن انسان است. در زیر بیشتر به توضیح ویتامین دی و کاربرد و فواید آن می پردازیم.

ویتامین دی که نام علمی آن کلسیفرول است یکی از مهمترین ویتامین های لازم برای بدن است که محلول در چربی می باشد. این ویتامین از منابع مختلفی برای بدن تامین می شود که مهمترین آنها غلات و گوشت هایی مانند ماهی ساردین و مواد غذایی مانند شیر و تخم مرغ تامین می شود. نورآفتاب نیز یکی از مهمترین منابع تامین ویتامین دی است.

کارکرد مهم ویتامین دی(D) در بدن این است که سبب افزایش جذب فسفر و کلسیم در بدن شده و متعاقبا بواسط کاهش دفع این مواد از کلیه به متابولیسم استخوان ها کمک کرده و در واقع استخوان ها را تقویت کرده و از امراضی مانند پوکی استخوان مخصوصا در کهنسالی جلوگیری می کند. به بیان ساده کمبود ویتامین دی(D) در بدن انسان می تواند عوارض و بیماری های متعددی که مهمترین و شایع ترین آنها پوکی استخوان است را موجب شود.

ویتامین دی به انواع و اشکال مختلفی وجود دارند که دو نوع از مهمترین ویتامین دی با نام علمی ارگوکلسیفرول(Vitamin D2) و کوله کلسیفرول(Vitamin D3) هستند که به شکل قرص برای افرادی که کمبود ویتامین D دارند عرضه می شود.

فواید و کاربردهای ویتامین d

همانطور که ذکر شد مهمترین کارکرد ویتامین دی در بدن انسان کمک به جذب بهتر و بیشتر مواد مغذی مانند فسفر و کلسیم است که وجود این مواد خود در پیشگیری از امراضی مانند راشیتیسم در کودکان و پوکی استخوان در بزرگسالان جلوگیری می کند. یکی دیگر از مهمترین فواید و کاربردهای ویتامین دی بهبود سلامت مغز و جلوگیری از بیماری های مغزی مانند آلزایمر و ام اس(MS) است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669327


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)