ورزش ها و نرمش های درمان آرتروز گردن

ورزش ها و نرمش های درمان آرتروز گردن

در مقاله آرتروز گردن چیست، علل و علائم آرتروز گردن درخصوص آرتروز گردن، علائم و علل ایجاد آرتروز گردن توضیح داده شد. در این مقاله به برخی از روش های درمان و نرمش ها و ورزش های مخصوص درمان آرتروز گردن اشاره می شود.

ابتدا روش های اصلی درمان آرتروز گردن را توضیح می دهیم:

روش های درمان آرتروز یا انواع مشکلات مفاصل و دیسک گردن را می توان به سه دسته کلی درمان دارویی، فیزیوتراپی و جراحی تقسیم کرد.

درمان دارویی می تواند استفاده از انواع آمپول ها، قرص ها، پمادها و دیگر داروها به منظور تسکین درد یا کاهش التهاب باشد،

درمان فیزیوتراپی می تواند شامل استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی، گردنبندها، حرکات ورزشی و نرمشی که در ادامه توضیح داده می شوند، باشد.

در حالت بسیار شدید که هیچ یک از روش های درمانی آرتروز گردن مفید نبوده است، درمان جراحی توسط پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب برای درمان آرتروز یا دیسک گردن مورد استفاده قرار می گیرد.

پیش از توضیح و تشریح ورزش ها و نرمش های درمان آرتروز گردن، اکیدا توصیه می شود که اگر احساس درد شدید و طولانی مدت در گردن دارید حتما به پزشک متخصص(مغز و اعصاب، ارتوپد یا یک پزشک عمومی) مراجعه نمایید، زیرا ممکن است آسیب وارده به مهره ها و مفاصل گردن شما زیاد باشد و نیاز به جراحی داشته باشید. اما بطور کل انجام حرکات ورزشی زیر در کنار رعایت نکاتی مانند گرم نگهداشتن ماهیچه ها و عضلات گردن برای درمان آرتروز گردن خفیف توسط پزشکان توصیه شده است:

اولین حرکت ورزشی یا نرمش برای درمان آرتروز گردن، خم کردن گردن به جلو(نزدیک کردن چانه به قفسه سینه است)؛ برای انجام این حرکت می بایست ابتدا سر خود را تا جای ممکن به قفسه سینه نزدیک کنید و سپس به آرامی آن را بالا آورده و سعی کنید به سقف نگاه کنید(البته زیاد فشار نیاورید). این حرکت را پنج بار تکرار نمایید.

ورزش ها و نرمش های درمان آرتروز گردن

دومین حرکت ورزشی یا نرمش برای درمان و رفع درد آرتروز گردن خم کردن یا چرخاندن گردن به طرفین است. برای انجام این حرکت سعی کنید که گوش خود را تا جای ممکن به شانه های خود نزدیک کنید. دقت کنید که برای انجام این حرکت نباید سر یا گردن خود را بچرخانید. این حرکت را نیز 5 بار تکرار نمایید.

ورزش ها و نرمش های درمان آرتروز گردن

سومین حرکت برای درمان آرتروز گردن، چرخش گردن است؛ برای انجام این حرکت در ابتدا سر خود را تا جای ممکن به یک سمت بچرخانید و سعی کنید که چانه ی شما به موازات شانه ی شما برسد، هنگام انجام دادن این حرکت دقت کنید که سر خود را به سمت بالا نبرید. برای 3 تا 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس حرکت را برای سمت دیگر انجام دهید. این حرکت را نیز مانند دیگر نرمش های درمان آرتروز گردن 5 بار تکرار نمایید.

ورزش ها و نرمش های درمان آرتروز گردن

چهارمین حرکت برای درمان آرتروز گردن این است که بایستید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید. دستان خود را پشت سر خود قرار دهید. سعی کنید به سمت راست خم شوید و در هنگام خم شدن توجه کنید که باید با قسمت بالای کمر خود به طرفین خم شوید و نباید با پایین کمر یا لگن خود خم شوید. سعی کنید تا جایی خم شوید که آرنج دست چپتان کاملا به طرف سقف باشد. بین 3 تا 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس این حرکت را در طرف دیگر انجام دهید.

ورزش ها و نرمش های درمان آرتروز گردن

حرکت ورزشی و نرمش پنجم برای درمان آرتروز گردن این است که همانند حرکت قبل بایستید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید، دستان خود را به پشت کمر قلاب کرده و سعی کنید که دستان خود را به سمت پایین بکشید. سپس نفس عمیق کشید و سعی کنید در همین حالت روی پنچه پای خود بایستید و سر را بالا گرفته و به سقف نگاه کنید. 3 تا 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس به حالت اولیه بازگشته و این تمرین را 5 بار تکرار نمایید.

تمرین های ورزشی و نرمش های فوق برای درمان آرتروز گردن تنها بخشی از نرمش ها و حرکات ورزشی مربوط به درمان آرتروز گردن بودند که می توانند برای افرادی که فیزیوتراپی مربوطه را رفته و آرتروز گردن خفیف دارند، مورد استفاده قرار گیرد. یادآور می شوم که برای حالات شدید آرتروز گردن و دردهای شدید گردن حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 317
تعداد کل آرا: 3452
تعداد کل بازدیدها: 1186251
ورزش ها و نرمش های درمان آرتروز گردن
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)