ورزش مناسب برای کودکان چیست؟ چه نوع ورزشی را برای کودکان انتخاب کنیم؟

ورزش مناسب برای کودکان چیست؟ چه نوع ورزشی را برای کودکان انتخاب کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

ورزش کردن کودکان می تواند مساله و موضوعی باشد که برخی از والدین به ان توجه ویژه دارند و سعی می کنند با ثبت نام کردن فرزندان خود در باشگاه سعی می کنند به فرزندانش امکان ورزش کردن را داده باشند، درحالی که در روزش کردن کودکان انتخاب ورزش مناسب برای کودک می باشد که در این مطلب ورزش مناسب برای هر مقطع سنی کودک را به شما معرفی می کنیم.

برای کودکان کم سن و سال، به ویژه برای کودکان پسر، در بسیاری از مواقع نوع ورزش که انتخاب می شود مانند بوکس، کاراته و به طور کلی ورزش های رزمی می باشند که چنین ورزش هایی مناسب آنها نمی باشد. در حالی که برخی از والدین هم به خواسته فرزندان خود عمل می کنند و بی توجه به سلامتی فرزندان خود، فرزند خود را در رشته های ورزشی رزمی ثبت نام می کنند.

طبیعی می باشد که، وقتی کودک وارد باشگاه ورزشی می شود، آزمایشات پزشکی را انجام نمی دهد. برخی از مربیان ورزشی وجود دارند که، این درخواست را از بچه ها نمی کنند. به همین دلیل گاهی بچه هایی که مبتلا به کم خونی و یا بچه هایی که دچار مشکلات قلبی می باشند، در صورت مشغول شدن با این نوع ورزش ها به انواع بیماری ها ممکن است، دچار شوند. حتی می تواند سبب مرگ آنها نیز شود.

مشغول شدن کودکان به ورزش های رزمی می تواند مضر باشد. چون که، آنها در مرحله رشد قرار دارند، لذا مشغول شدن به ورزش های رزمی می توان بر روی رشد کودک تاثیر منفی بگذارد. در دوران کودکی استخوان ها هنوز در حال رشد می باشند، قلب هنوز فرم نهایی خود را پیدا نکرده است و به رشد خود ادامه می دهد، منبع کربوهیدرات بدن کودکان در مقایسه با افراد بزرگ سال کمتر می باشد.

بر اساس عقیده متخصصان، کودکانی که در سن 2 الی 3 سال قرار دارند، می توانند بازی هایی مانند فرار کردن و دنبال کردن و گرفتن را انجام دهند. به همین دلیل در مهد کودک دویدن، رقصیدن، بازی کردن در آب تحت نظارت والدین و تحت نظر افراد متخصص و با تجربه، انجام حرکات ژیمناستیک ساده را می توانند انجام دهند.

کودکان دارای سن 4 الی 6 سال می توانند به رقص، شنا، ژیمناستیک، طناب بازی و سه چرخه سواری بپردازند.

کودکان در محدوده سنی 7 الی 10 سال، می توانند ورزش هایی مانند ژیمناستیک، شنا، فوتبال، بستکبال، والیبال، هندبال، تنیس و ورزش دوچرخه سواری را انجام دهند.

کودکان ده سال و بالاتر از ده سال، علاوه بر ورزش هایی که در بالا گفته شد می توانند به ورزش هایی مانند کشتی نیز بپردازند. بعد از چند سال می توانند ورزش هایی مانند بوکس، تکواندو و کاراته را نیز انجام دهند.

کودکان قبل از چهارده سالگی به مصلحت نمی باشد که ورزش هایی مانند بوکس، کشتی و کاراته را انجام دهند. چرا که رشد استخوان ها هنوز به پایان نرسیده است. و این ورزش ها چون در بدن ایجاد درد و ناراحتی می کنند، می توانند به ارگانیسم بدن انسان ضرر داشته باشد. به ویژه در دوران معاصر، ورزشی که کودکان آن را شروع می کنند، لازم است که با ساختار فیزیکی بدن آنها تناسب داشته باشد و سن مناسب برای شروع هر ورزشی باید مد نظر قرار بگیرد. سن مناسب برای شروع هر ورزشی به شرح زیر می باشد:

- در سن 10 الی 12 سال کودکان می توانند به ورزش دو و میدانی (Sport of athletics) بپردازند.

- در سن 7 الی 8 سال کودکان می توانند بسکتبال بازی کنند.

- در سن 13 الی 14 سال کودک می تواند به ورزش بوکس بپردازد.

- در سن 14 الی 15 سال کودک می تواند به ورزش دوچرخه سواری بپردازد.

- در سن 5 الی 6 سال کودک می تواند ورزش ژیمناستیک هنری بپردازند.

- در سن 6 الی 7 سال ورزش ژیمیناستیک مناسب است.

- در سن 6 الی 7 سال ورزش چوب اسکی را می توانند انجام دهند.

- در سن 10 الی 12 سال فوتبال؛

- در سن 3 الی 7 سال شنا؛

- در سن 8 الی 10 سال ورزش جودو؛

با توجه به مطالب گفته شده، نیاز است والدین گرامی توجه داشته باشند که هر روزشی سن مناسب خود را دارد و اگر می خواهند فرزندانشان آسیب نبینند، به این مساله توجه کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 302995

نظرات کاربران

*