وجود گلبول های سفید(WBC) در مدفوع نشانه چیست؟ علت وجود گلبول های سفید در مدفوع چیست؟

وجود گلبول های سفید(WBC) در مدفوع نشانه چیست؟ علت وجود گلبول های سفید در مدفوع چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/08

همانطور که در مقاله انواع آزمایش مدفوع و تفسیر برگه آزمایش مدفوع از دیگر موارد تست میکروسکوپیک مدفوع که در یک آزمایش مدفوع انجام می گیرد بررسی وجود گلبول های سفید خون(WBC) در مدفوع است. در این نوشته به اختصار در مورد علت وجود گلبول سفید در مدفوع و اینکه وجود گلبول سفید در مدفوع نشانه چیست، توضیح داده می شود.

گلبول سفید که به آن لکوسیت(Leukocyte) هم گفته می شود اگر در مدفوع مشاهده شود نشانه ای از اختلال در دستگاه گوارش است. تعداد گلبول های سفید در مدفوع بر نوع بیماری، میزان درد و ناراحتی فرد تاثیر گذار است.

مهمترین علت وجود گلبول های سفید(WBC) در مدفوع بیماری التهابی از جمله التهاب روده است که شایع ترین آنها بیماری های کولیت اولسراتیو و بیماری کرون است که از وجود گلبول های سفید/لکوسیت در مدفوع به این نوع بیماری ها پی می برند. همچنین از وجود گلبول های سفید خون(WBC) در مدفوع برای تشخیص بیماری هایی مانند اسهال التهابی که توسط باکتری هایی ماند کلستریدیوم، سالمونا و غیره ایجاد شده و سبب التهاب دستگاه گوارش می شوند، استفاده می کنند.

معمولا پزشکان برای افرادی که مدفوع بسیار شل یا روان داشته، خون(گلبول قرمز) یا موکوس در مدفوع آنها مشاهده شده، دل درد یا دل پیچه شدید یا تب دارند، تست گلبول سفید یا لکوسیت مدفوع را تجویز می کنند. البته بعضا ممکن است افرادی با وجود این ناراحتی ها در تست مدفوع آنها گلبول سفید مشاهده نمی شود که در این حالت باید دیگر تست ها مدفوع بررسی گردند.

منبع: پیام سلامت، urmc.rochester.edu و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 2.5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3707
تعداد کل بازدیدها: 1333167

نظرات کاربران

*