وجود هورمون های مردانه در زنان | علائم هورمون مردانه در زنان

وجود هورمون های مردانه در زنان | علائم هورمون مردانه در زنان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

تستوسترون یکی از هورمون های مردانه می باشد که ویژگی ها و خصوصیات مردانه را ایجاد می کند، وجود این هورمون در بدن انسان لازم است و می توان گفت که زن و مرد این هورمون را دارند، ولی چون این هورمون مربوط به خصوصیات مردانه می باشد، لذا در صورتی که در زنان میزان این هورمون افزایش یابد، آنها خصوصیات مردانه پیدا می کنند.

تستوسترون (Testosterone) هورمون اصلی در مردان می باشد. در سایه تاثیرات این هورمون بدن مردان دارای ساختاری خاص، پر مو و دیگر خصوصیت های مردانه به ویژه رفتارهای مردانه و تفکرات مردانه را به دست می آورند.

هورمون تستوسترون در تولید اسپرماتوزوئید (spermatozoon) یا همان اسپرم نقش اساسی دارد و خصوصیات مردانه را تحریک می کند. اما این هورمون تنها در ارگانیسم مردان وجود ندارد، در ارگانیسم بدن زنانان هم تا حدی تولید می شود. طبیعی می باشد که، در مقایسه با مردان میزان این هورمون در زنان بسیار کمتر می باشد.

هورمون تستوسترون هم در زنان و هم در مردان بر روی فعالیت بسیاری از اندام ها تاثیر می گذارد. تستوسترون سبب انباشت بافت عضلانی می شود. تنها به این دلیل مردان در مقایسه با زنان بافت های عضلانی بیشتری دارند و خیلی زود بافت عضلات در مردان در مقایسه با زنان تشکیل می شوند. در زنان بافت های چربی خیلی بیشتر می باشد. تنها به این دلیل زنانی که به بدن سازی و غیره می پردازند، برای داشتن عضله به استفاده از قرص های دارای هورمون تستوسترون روی می آورند. تستوسترون در انسان برای روی فعالیت مغز هم تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل در بین دانشمندان علوم مختلف مانند فیزیک، ریاضی، شیمی و غیره خبری از زنان نیست و یا بسیار کمتر می باشند.

تستوسترون در زنان به کامل شدن فولیکول (follicle) تاثیر می گذارد. افزایش میزان تستوسترون در ارگانیسم بدن زنان سبب ناباروری و در زنان حامله ریسک سقط جنین را به همراه دارد. به همین دلیل زنانی که به علت ناباروری به پزشک مراجعه می کنند در کنار سایر آزمایش ها و درمان به به بررسی و آزمایش میزان تستوسترون موجود در خون هم می پردازند.

افزایش میزان هورمون تستوسترون در ارگانیسم بدن زنان را هیپرآندروژنیسم (Hyperandrogenism) می گویند. که برخی از علائم و نشانه هایی که نشان از هیپرآندروژنیسم در ارگانیسم بدن زنان می باشد، عبارتند از:

1- نامنظم بودن قاعدگی؛

2- بیش از اندازه پر مو شدن؛ در این مواقع پر مو شدن در زنان در برخی از نواحی مانند ناحیه سینه به وجود می آید.

3- تغییرات در رفتار و خصوصیات فکری زنان مانند پرخاشگری، افزایش میل جنسی و یا افزایش فعالیت فیزیکی؛

4- خشکی پوست؛

5- چرب شدن مو و ریزش مو؛

6- عرق کردن شدید؛

- دلایل اصلی هیپرآندروژنیسم در زنان عبارتند از:

1- افزایش کارکرد غده فوق کلیوی در ارگانیسم بدن زنان: این غده در در نتیجه تولید تستوسترون به فعالیت خود افزایش می دهد.

2- عوامل ارثی؛

3- استفاده از برخی قرص ها و داروهای درمانی به مدت طولانی؛

اگر در نتیجه آزمایش ها در زنان هیپرآندروژنیسم مشخص شود. برای وی درمانی های ویژه هورمونی تجویز می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240062

نظرات کاربران

*