وجود خون در مدفوع نشانه چیست؟ علت وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع نشانه چیست؟ علت وجود خون در مدفوع

همانطور که در مقاله انواع آزمایش مدفوع و تفسیر برگه آزمایش مدفوع ذکر شد، وجود خون در مدفوع هم می تواند بطور واضح و مشخص(ماکروسکوپیک) و هم بطور پنهان(میکروسکوپیک) در خون وجود داشته باشد. در زیر علائم و علت وجود خون در ادرار توضیح داده می شود.

شایعترین علت وجود خون در مدفوع خونریزی از قسمتی از دستگاه گوارش بویژه روده است. که برخی مواقع این خون بطور واضح در مدفوع دیده می شود که به آن مدفوع خونی گفته می شود و در شرایط دیگر این خون تنها با آزمایش مدفوع(میکروسکوپیک) مشخص می شود.

علت وجود خون در مدفوع بیماری هایی مانند بیماری دیورتیکولی در روده، شقاق معده، کولیت روده، زخم معده، پولیپ یا سرطان روده و مشکلات مری است.

همانطور که ذکر شد در برخی از مواقع وجود خون در مدفوع بصورت مدفوع قرمز رنگ به رنگ خون یا مدفوع سیاه رنگ(بعضا رنگ خرمایی) نشان داده می شود. اما در صورتیکه خون در مدفوع کم باشد، از طریق آزمایش میکروسکوپیک تنها مشخص می شود که باید با مراجعه به پزشک و آزمایش مدفوع وجود خون مشخص شود. در این آزمایش ها وجود گلبول های قرمز در مدفوع بررسی می شود تا علت وجود خون یا رنگ قرمز مدفوع که ناشی از گلبول های قرمز است مشخص گردد.

وجود خون در مدفوع می تواند با علائمی مانند اسهال، نفخ شکم، گاز معده، سوء هاضمه، بد اشتهایی، استفراغ، تغییر در حالات اجابت مزاج، درد روی سینه، تب و لرز و رنگ پریدگی بروز کرده و نشان داده شود.

منابع: وبسایت رضادوست و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 285
تعداد کل آرا: 2921
تعداد کل بازدیدها: 797248


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)