والدین ما چه تیپ و شخصیتی دارند؟ داشتن کدام تیپ شخصیتی در والدین برای تربیت کودک مفید است؟

والدین ما چه تیپ و شخصیتی دارند؟ داشتن کدام تیپ شخصیتی در والدین برای تربیت کودک مفید است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/09

همه پدر و مادرها دوست دارند، کودکان خود را به بهترین شکل تربیت کنند، و برای این کار برداشت های خاصی از تربیت آنها دارند، برخی از والدین برای تربیت درست سعی می کنند همه حرف ها و سخنان خود را بر کودکان تحمیل کنند و بر عکس برخی دیگر همه خواسته ها و تمایلات کودکان را اجابت می کنند، در حالی که افراط و تفریط در تربیت کودک نه تنها کار درستی نیست بلکه می تواند آسیب زا هم باشد، از این رو، در این مطلب شما را به شیوه درست تربیت فرزند اشنا می کنیم. و با بررسی تیپ های مختلف شخصیتی والدین بهترین تیپ برای تربیت فرزند را به شما معرفی می کنیم.

در زندگی هر کسی وظایف خود را دارد، این وظایف عبارت است از اینکه ما چکار می کنیم و در برابرش چه به دست می آوریم. اما وظیفه والدینی (پدر و مادری) تنها وظیفه ای است که همه چیر را انجام می دهند و در برابرش هیچ چیزی هم نمی خواند.

- پس آیا ما والدین خوبی هستیم؟

گاهی به عنوان پدر و یا مادر اشتباهات زیادی انجام می دهیم، والدین می خواهند که برای فرزندانشان بهتر زندگی را درست کنند، ولی گاهی ما این طور فکر می کنیم که، وظیفه والدین عبارت است از خوشحال کردن فرزندانشان می باشد. اما این گونه نیست، والدین وظیفه دارند که فرزندان خود را برای داشتن یک زندگی خوب و درست تربیت کنند، در تربیت کودکان به عنوان اولین قائده، پاداش دادن و یا تنبیه کردن باید وجود داشته باشد، جایزه و تنبیه، باید به شیوه و روش درست اجرا شود. اگر این این روش استفاده نکنید و یا نحوه درست استفاده از آن را بلد نباشید، در این صورت، به نظم و قاعده در آوردن تمایلات و خواسته های کودکان، کار سختی می باشد، و نمی توانید جلوی آن را بگیرید.

استفاده از روش جایزه دادن و تنبیه کردن در انسان تاثیر روانی دارد. در زمان تشویق کردن در مغز انسان هومورن دوپامین (Dopamine)، ترشح می شود. دوپامین مهم‌ترین نقش را در ایجاد لذت و پاداش دارد، افزایش دوپامین در مناطق خاصی از مغز که به مرکز پاداش معروف‌اند در فرد ایجاد حس سرخوشی (پاداش) می‌کند. و اما در در زمان تنبیه کردن در مغز هورمون اندوروفن (Endorphins) تولید می شود.

از دید روانشناختی چهار نوع والدین وجود دارد.

1- والدین اقتدارگرا و یا دیکتاتور:

در این تیپ، والدین می گویند که بر روی حرف ما حرف زده نشود، در مورد این مسئله مذاکره نمی کنیم، و حتی بد خلقی وجود ندارد. این گروه از پدر و مادرها، افرادی خودمحور، بی تفاوت می باشند، این نوع از والدین فرزندانی، تربیت می کنند که معمولا وابسته و مطیع هستند، و در آینده موفقیت به دست نمی آورند و حتی اگر موفقیتی فرزندانشان کسب کنند از آن خوشحال نخواهند بود.

2- والدین لیبرال:

می گویند که کودک خوشحال باشد، به همین دلیل هر چه کودک می گوید را تایید می کنند، در این تیپ از والدین حتی اگر آنها رضایت به سخنان و خواسته های کودکان ندهند با اصرار کودکان راضی می شوند، در این نوع مادر و یا پدر، یکی می تواند دیکتاتور باشد، و دیگری لیبرال است، در این نوع از تربیت هم، می تواند شخصت کودک نادرست شکل بگیرد و از یک شخصیت و تربیت درست برخوردار نباشد.

3- والدین بی نظم و بی توجه:

در حالی که کودکان به چیزی توجه نشان می دهند و یا دوست دارد صحبت کند، در حالی که والدین بی توجه به آنها به کار دیگری مشغول می شوند، در چنین شرایطی میان والدین و کودکان فاصله جدی رخ می هد. بی دقتی و بی توجهی مادر به کودک موجب ناراحتی و از بین رفتن اعتماد به نفس کودک می شود. والدین لازم است بدانند که، اگر در هر مورد و هر کاری شما به فرزندانتان توجه و دقت نماید آنها هم این را حس خواهند داشت و در نتیجه به شما توجه و دقت می کنند.

4- والدین دموکرات:

این تیپ از والدین در تربیت کودکان خود از روش پاداش و تنبیه استفاده می کنند، این والدین بیشتر به قول خود عمل می کنند، همه جانبه از کودک خود را حمایت می کنند، دقیق هستند، می دانند که چگونه دوست داشتن خود را به فرزندانش نشان دهند.

در بین این چهار تیپ والدین که گفتیم موفق ترین، والدین دموکرات هستند، چرا که در چهارچوب درست از خواسته های کودکان خبر دارد و به آنها به صورت درست و صحیح رسیدگی می کنند.

برای نمونه در مواردی مانند این که آیا کودک غذای خود را خورده، و یا درس خود را خوانده است، وقتی با یک بارگفتن آنها کارهای خود را انجام می دهند، نیاز به پاداش دادن نمی باشد، چرا که این وظیفه کودکان می باشد. اگر وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دهد، در آن موقع لازم است که به کودک جایزه داد. مثلا: اینکه بگوید خوب درس خواندم کافی نیست، بلکه به نمره کلاسی او باید پاداش داد.

- طریقه دادن پاداش و جایزه به کودک:

دو نوع جایزه دادن وجود دارد:

1- جایزه و تشویق روانی کودک:

2- جایزه دادن مالی:

استفاده درست از این دو نوع بسیار مهم است، تا این که فرزندان شما احساس نکند که مثل یک فرد دارید، به وی رشوه می دهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276388

نظرات کاربران

*