واریس در دوران بارداری | روش های پیشگیری از واریس در دوران بارداری

واریس در دوران بارداری | روش های پیشگیری از واریس در دوران بارداری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/14

در دوران بارداری بسیاری از خانم های حامله دچار بیماری واریس می شوند، واریس به متورم شدن سیاهرگ ها و یا گشاد شدن آنها گفته می شود. علل و دلایل ایجاد واریس در دوران بارداری بسیار زیاد است، که آشنایی با علل و دلایل واریس برای پیشگیری از آن و درمان آن بسیار مفید است.

در دوران بارداری متاسفانه یکی از عارضه هایی که بسیاری از زنان به آن دچار می شوند، واریس می باشد، که ظاهر آن اغلب ناخوشایند و بد منظر می باشد. واریس به سیاه رگ های متورم و بیرون زده ای که به رنگ کبود یا آبی در آمده اند گفته می شود و بیشتر در سیاه رگ های ران و ساق پا اتفاق می افتد. با انی حال، امکان بروز آن در سایر نقاط بدن هم وجود دارد. متاسفانه در دوران بارداری اکثر خانم های حامله در معرض ابتلا به واریس قرار دارند. که دلیل و علل اصلی آن عبارتند از:

- افزایش سریع وزن در مدت زمان کوتاه، که در نتیجه آن فشاری زیادی به پاها وارد می شود.

- کم تحرکی زنان باردار و داشتن سبک زندگی نشسته؛

- به علت بزرگ شدن اندام های لگن، به رگ های لگن کوچک فشار وارد می شود.

- کُند شدن گردش خون در رگ ها؛

همه موارد گفته شده در بالا، سبب سخت شدن گردش خون در پایین تنه می شود و در نتیجه آن رگ های شروع به پهن شدن می کنند.

البته در صورت ژنتیکی و ارثی بودن هم، بیماری واریس در دوران بارداری به وجود می آید.

برای پیشگیری از بیماری واریس در دوران بارداری، توجه و رعایت کردن اصول زیر مفید می باشد.

- نباید به مدت طولانی بر روی پاهای خود ایستاد و اشیای سنگین را بلند کرد. به شیوه نشستن خود توجه کنید، در وضعیت خیمده رو به جلو کار نکنید. کارهایی که نیاز به سرپا ایستادن دارد، را با وقفه و فاصله انجام دهید. در زمانی که فاصله بین کار می دهید، پاهایتان را کمی بالا برده و دراز بکشید. لذا هر زمان که امکان دارد، پاهایتان را بالا ببرید. این کار بسیار اهمیت دارد، خواه وقتی شما در محل کار پشت میزتان هستید و خواه در هنگام شب وقتی دراز کشیده‌اید.

- اگر مجبور هستید به مدت های طولانی بنشینید، سعی کنید هر از گاهی از جای خود بلند شوید و در اتاق راه بروید تا گردش خون در ناحیه ی لگنی افزایش یابد.

 واریس در دوران بارداری | روش های پیشگیری از واریس در دوران بارداری

 

- از اولین روز بارداری پوشیدن جوراب ها و ... مخصوص پیشگیری از واریس ضروری می باشد. این وسایل با فشار وارد کردن به پا، امکان بزرگ شدن را به رگ ها نمی دهد. جوراب ها و یا ساپورت های واریس در خانم های باردار در درجه اول باید از طرف پزشک متخصص واریس انتخاب شود. چرا که بعد از معاینه پزشک میزان فشاری که باید به پاها وارد شود و درجه آن را مشخص می کند، که معمولاً به طور کلی 4 درجه می باشد و سپس جوراب مخصوص و متناسب را تجویز می نماید.

توجه داشته باشید که جوراب های ضد واریس در زمان دوش گرفتن هم لازم است که در پاهای خانم ها باشد و آن را نباید در آورد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276986

نظرات کاربران

*