وارفارین چیست؟ قرص وارفارین چگونه عمل می کند؟

وارفارین چیست؟ قرص وارفارین چگونه عمل می کند؟

وارفارین که به انگلیسی Warfarin‌یا کمادین(Coumadin) گفته می شود،‌ از جمله داروهای ضد انعقاد خون است که جلوی لخته شدن خون را می گیرد. به این دارو گاهی رقیق کننده خون هم گفته می شود.

این دارو اولین بار در گیاه شبدر شیرین فاسد شده کشف شد و خاصیت آن به عنوان داروی ضد انعقاد خون مورد استفاده قرار گرفت.

وارفارین چگونه عمل می کند؟

علی رغم اینکه به وارفارین داروی رقیق کننده خون گفته می شود، اما کار وارفارین رقیق کنندگی خون نیست، بلکه کار داروی وارفارین این است که فرایند لخته شدن خون را آهسته تر می کند،‌ به بیان ساده وارفارین گردش خون در بدن را راحت تر کرده و سبب می شود که خون لخته نشود.

این توضیح در مورد سیستم انعقاد خون لازم است که معمولا هنگام آسیب بدن، پلاکت های خون در محل آسیب تشکیل یک توده را داده که به این عمل هموستاز اولیه می گویند. سپس پروتئین های موجود در پلاسمای خون که فاکتورهای انعقادی نام دارند رشته هایی به نام فیبرین را تشکیل می دهند که منجر به محکم شدن توده پلاکتی در محل آسیب می شوند. به این عمل هموستاز ثانویه می گویند که منجر به لخته شدن کامل خون می شود.

کار وارفارین در این فرایند لخته یا انعقاد خون این است که ویتامین K مورد نیاز برای فعالیت فاکتورهای انعقادی را مهار می کنند که باعث کاهش سطح مواد لازم به منظور نگهداری رشته های فیبرین می شوند و نهایتا منتهی به کاهش احتمال لخته شدن خون می شوند.

وارفارین بیشتر به شکل قرص عرضه و مصرف می شود – البته حالت تزریقی وارفارین نیز موجود است- و در مواردی مانند احتمال ترومبوز یا آمبولی عروق و در شرایطی مانند بعد از جراحی قلب باز، سکته مغزی و امثالهم تجویز و مصرف می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 264
تعداد کل آرا: 2785
تعداد کل بازدیدها: 735383


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)