هک یا خلق رشد چیست؟ هکر رشد کیست و چگونه می توان هک رشد انجام داد؟ + فیلم

هک یا خلق رشد چیست؟ هکر رشد کیست و چگونه می توان هک رشد انجام داد؟ + فیلم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/03

شروع یک کسب و کار نو یا استارت آپ(Startup) بسیار دشوار است- به مقاله استارتاپ چیست و چگونه یک استارتاپ راه بیندازیم؟ رجوع کنید- و غالبا کارآفرینان یا صاحبان ایده و شرکت های نوپا با مشکل در معرفی، عرضه و بازاریابی محصول و خدمت خود مواجهند. در این نوشته به یکی از تکنیک های رشد که مفهوم آن اخیرا به حوزه کارآفرینی و بازاریابی اضافه شده است به نام هک  رشد یا خلق رشد می پردازیم و نمونه هایی از هک رشد های معروف دنیا را معرفی می کنیم.

هک رشد(Growth Hacking) فرایند آزمایش سریع در کانال های مختلف بازاریابی و در توسعه محصول است که کاراترین و موثرترین روش رشد یک کسب و کار(Business) که منظور یک طرح یا استارتاپ است شناسایی شود. هک یا خلق رشد به مجموعه آزمایش ها یا اقدامات بازاریابی معمول و غیرمعمول که منجر به رشد یک کسب وکار می شود گفته می شود.

هکر رشد(Growth Hacker) در واقع بازاریابان، مهندسان یا توسعه دهندگان محصول هستند که بطور خاص روی ایجاد و دخیل کردن پایگاه داده ای از مشتریان یا کاربران یک کسب و کار(منظور طرح، محصول یا خدمت است) تمرکز دارند. هکرهای رشد روی راهکارهای کم هزینه نسبت به روش های سنتی بازاریابی تمرکز دارند و از ابزارهایی مانند رسانه های اجتماعی، بازاریابی ویروسی(Viral marketing)، بازاریابی هدفمند(targeted marketing) به جای تبلیغات سنتی(پرهزینه) که از طریق ابزارهایی مانند تلویزیون، روزنامه و بیلبوردها انجام می شد، بهره می گیرند.

هک رشد بیشتر برای کسب و کارهای نوپا و استارت آپ ها مفید است. زیرا هدف در استارتاپ ها رشد سریع در مرحله اولیه راه اندازی محصول/خدمت است.  با انجام هک رشد شما به دنبال کسب مشتری با هزینه کمتری هستید، اما باید روی پایداری و حفظ مشتری در بلندمدت نیز تمرکز کنید. در اینجا شما باید به دنبال مشتریان بالقوه(lead) هایی باشید که در بلندمدت به دنبال محصول/خدمت شما می آیند.

کلمه “هک رشد” یا  “Growth Hacking” برای اولین بار در سال 2010 توسط سین اِلیس(Sean Ellis) به کار رفت. سین به رشد استارت آپ های زیادی کمک کرد که معروفترین اونها Dropboxx هست. خیلی زود خدماتی که میداد گسترده شد و تجربیات کاری موفقی که داشت باعث شد که سین، 1 نفره به مردی تبدیل بشه که هر وقت استارت آپ ها نیاز به رشد سریع داشتن به اون مراجعه کنند.

چگونه می توان هک یا خلق رشد کرد؟

مهمترین مشکلات کسب و کارهای نوپا یا استارت آپ ها دو مسئله کمبود بودجه برای بازاریابی و نداشتن سابقه و پیشینه بازاریابی یا جایگاهی در بازار است. به همین دلیل این شرکت های نوپا نیازمند کسانی هستند که بر روی نوآوری، مقیاس پذیری و ایجاد شبکه و ارتباط با کاربران/مشتریان تمرکز کنند. در هک رشد شما طراحی و اثربخشی یا فایده محصول را از بازاریابی آن متمایز نمی کنید. در واقع هکرهای رشد سعی می کنند با استفاده از تکنیک های کسب مشتری، وارد کردن کاربر و حفظ آن(onboarding)، حفظ مشتری و بازاریابی ویروسی ایده، نظرات و نیازهای مشتریان را در محصول دخیل و ادغام کنند. نمونه ای از این کار را می توان قسمت Suggested User List شبکه اجتماعی تویتر دانست که در واقع این ابزار رمز موفقیت تویتر بوده است که به جای اینکه زیرساخت هایی برای انجام فعالیت های بازاریابی ایجاد کند، بازاریابی را در خود محصول ایجاد کرد. در هک رشد شما از یک شبکه بازاریابی ویروسی به منظور کسب و حفظ مشتریان/کاربران جدید استفاده می کنید. در واقع در این روش مشتریان/کاربران جدید با آگاه شدن از محصول/خدمات شرکت نوپا از طریق شبکه دوستان شان یا استفاده از محصول، تجربه استفاده از محصول/خدمت را با دیگران به اشتراک می گذارند و این سبب گسترش یا ویروسی شدن محصول می شود.

هک یا خلق رشد چیست؟ هکر رشد کیست و چگونه می توان هک رشد انجام داد؟ + فیلم

نمونه های هک رشد

در زیر چند نمونه معروف و شناخته شده از هک رشد توسط شرکت های معروف دنیا آورده می شود. البته جالب است که شاید برخی از این نمونه ها در زمانی اتفاق افتادند که واژه هک رشد هنوز ابداع نشده بود.

یکی از ساده ترین نمونه های هک رشد اضافه کردن کد عضویت در کانال است که در کانال های یوتیوب مشاهده می شود. با این کدها هرکسی یک صفحه پاپ آپ با مضمون تایید عضویت در کانال را دریافت می کند. همین تکنیک سبب شد که مشترکان/کاربران یوتیوب به میزان 400% افزایش یابند.

همچنین سرویس ایمیل هات میل(Hotmail) در پایان هر صفحه ایمیل لینک را قرار داده بود که از آنها درخواست می کرد در صورت دوست داشتن این سرویس، بطور رایگان در آن عضو شوند.

نمونه دیگر افزایش ظرفیت سرویس دراپ باکس(Dropbox) برای کسانی که این سرویس را به دوستانشان معرفی می کردند، بود.

در فیلم هک رشد زیر رایان هالیدی درخصوص فواید و تاثیر هک رشد برای کسب و کارها توضیح می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369672

نظرات کاربران

*