هوش هیجانی و رفتار فردی و اجتماعی | هوش هیجانی چه تاثیری در زندگی فرد دارد؟

هوش هیجانی و رفتار فردی و اجتماعی  | هوش هیجانی  چه تاثیری در زندگی فرد دارد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/19

هوش هیجانی، رفتارهای فردی و توانمندی های اجتماعی است که با استفاده از آن فرد در کار و زندگی موفق می شود. مهارت های ارتباطی جزئی از هوش عاطفی است. شخصی که هوش عاطفی بالایی دارد از دانش و نگرش مثبت بهره می برد. و رفتارهایی که از خود بروز می دهد کاملا ماهرانه است.

ابعاد هوش هیجانی

هوش عاطفی، رویکرد انسانی دارد. بر این اساس در دو بعد مورد مطالعه قرار می گیرد

  • بعد فردی
  • بعد اجتماعی

بعد فردی هوش هیجانی به سه بخش تقسیم می شود

  • دانش(خودآگاهی )
  • نگرش
  • رفتار

 

 

دانش( خود آگاهی )

خود آگاهی، شناخت دقیق از توانمندی ها و ناتوانایی های خود، پذیرش مسئولیت ها در حد توان خود،  شناخت دقیق احساسات، ترجیح ها، اهداف و ارزش های خود است. این که ما متوجه بشویم دیگران نسبت به ما چه حسی دارند و از این اطلاعات، برای مدیریت رفتار خود سود بجوییم، در رفتار خود صادق باشیم و بدانیم هر نوع احساسی که داریم چه تاثیری بر روی دیگران ممکن است داشته باشد، در واقع دانش( خودآگاهی ) ماست.

 

نگرش

نگرش ما همان اعتماد به نفس ماست. این که فرد خود را در انجام کارها توانا بداند. خود باوری داشته باشد، بر ترس ها و خجالت ها و خود کم بینی هایش غلبه یابد. خطرپذیر باشد( البته به شکل عاقلانه )، قانع باشد، رفتار منطقی داشته باشد، در زندگی اش هدفمند باشد، پذیرای اشتباهات باشد  و از خطاهای دیگران بگذرد، یعنی دارای نگرش های مثبت است.

 

رفتار

در بعد رفتاری، فردی که دارای هوش هیجانی است، یعنی می تواند با استرس ها و فشار های روانی که در زندگی برایش پیش می آید کنار بیاید. چنین فردی نیز می تواند حالت های احساسی، شور و هیجان های عاطفی را که در زندگی اش رخ می دهد، کنترل کند. انعطاف پذیر و انطباق پذیر است و می تواند میان ملاحظات عقلی و احساسی که برایش پیش می آید، توازن ایجاد کند.

 

بعد اجتماعی هوش هیجانی

بعد اجتماعی هوش هیجانی از سه منظر مورد بررسی و دقت قرار می گیرد

  • دانش( همدلی )
  • نگرش
  • رفتار

 

دانش( همدلی )

کسی که می تواند با دیگران همدلی کند یعنی کسی است که به سادگی دیگران را درک می کند، هنر خوب گوش کردن را بلد است و حتی رفتارهای غیر کلامی را به خوبی می فهمد. فردی با هوش اجتماعی بالا در این که بتواند ملاحظه دیگران را بکند فردی توانا است. این نکته این معنا را نمی دهد که فرد تمام رفتارهای دیگران را تائید و تشویق می کند بلکه به این معناست که می تواند رفتار دیگران را بفهمد و در آن تامل کند.

 

نگرش( انگیزه )

 افرادی که ابتکار عمل دارند، خلاق و مثبت هستند ، الهام بخش دیگران هستند  و کارهایی را که تعهد کردند را به خوبی انجام می دهند در این حیطه باهوش هستند.

 

رفتار( شایستگی اجتماعی )

  افرادی که سعی می کنند زمینه های مشترک با دیگران بیابند تا با آن ها ارتباط برقرار کنند، میزان درگیری های میان فردی را می کاهند، دیگران را تشویق کرده و توان نفوذ بر دیگران را دارند، دوست داشتنی هستند، همچنین پایبند به اخلاقیات و با دیگران به درستی ارتباط برقرار می کنند، در این حیطه موفق هستند.

میان دو بعد فردی و اجتماعی هوش عاطفی ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی وجود دارد و تا حدودی می توان گفت این بخش ها به هم آمیخته هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10176

نظرات کاربران

*