هورمون های مردانه کدامند و هورمون های مردانه در رابطه جنسی چگونه عمل می کنند؟

هورمون های مردانه کدامند و هورمون های مردانه در رابطه جنسی چگونه عمل می کنند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/21

در مطلب هورمون های زنانه چیست و انواع آزمایش های هورمون های زنانه کدامند؟ برخی از انواع هورمون ها که در بدن زنان بیش از مردان وجود دارند و به هورمون های زنانه معروف هستند، توضیح داده شدند. در مقابل برخی دیگر از هورمون ها در بدن مردان بیشتر وجود دارند که به هورمون های مردانه معروف هستند. در زیر درخصوص این هورمون های مردانه و نحوه عملکرد آنها توضیح داده می شود.

هورمون های مردانه(Male/Men Hormones) که در بدن مردان بیش از زنان وجود دارند و شاید بتوان گفت که هورمون های جنسی مردانه هستند، هورمون های تستوسترون/تستسترون(Testosterone)، هورمون LH که عملکرد آن در آزمایش LH چیست و آزمایش LH برای چه انجام می شود؟ میزان نرمال و حد مجاز هورمون LH چقدر است؟ توضیح داده شد و هورمون FSH است.

این سه هورمون در رابطه جنسی و تحریک جنسی مردان نقش مهمی دارند که در زیر نحوه عملکرد این هورمون های مردانه یا هورمون های جنسی مردانه توضیح داده می شوند. هورمون تستوسترون اصلی ترین و مهمترین هورمون برای یک رابطه جنسی سالم در مردان است. هورمون تستسترون/تستوسترون توسط هورمون LH به عنوان محرک تولید شده و هورمون FSH نقش اصلی تولید اسپرم را دارد. هنگام تحریک جنسی غدد آدرنال اپینفرین(epinephrine) و نورپینفرین(norepinephrine) را ترشح می کنند که سبب افزایش ضربان قلب و حرکت خون به سمت ماهیچه ها، مغز و آلت تناسلی مرد می شوند. سپس هورمون دوپامین(Dopamine) سبب افزایش تمایل جنسی شده و با ارتباط برقرار کردن و هماهنگی با هیپوتالاموس نعوظ را هماهنگ و منظم می کنند.

بنابراین تعادل در تولید هورمون های جنسی مردانه بویژه تستسترون می تواند در رابطه جنسی سالم و درست موثر باشد. یعنی اگر سطح استروژن افزایش یابد بر روی هورمون تستوسترون تاثیر می گذارد و تحریک جنسی را تحت شعاع قرار می دهد. همانطور که ذکر شد تمام هورمون هایی که به نام هورمون زنانه در بالا ذکر شدند در مردان نیز وجود دارند، از جمله هورمون استروژن است که همانطور که در بالا توصیف شد می تواند سبب کاهش تولید هورمون تستوسترون و تاثیر بر رابطه جنسی شود. مواد شیمایی مانند بیسفنول آ(Bisphnol A/BPA) که در مواد پلاستیکی و روکش های روی بسته بندی قوطی ها وجود دارد می تواند بر روی افزایش هورمون استروژن و متعاقبا روی ترشح هورمون تستسترون که بر رابطه جنسی سالم و درست مردان موثر است، تاثیرگذار باشد.

عامل دیگری که بر تولید تستوسترون یا استروژن تاثیر می گذارد، چربی است. زیرا چربی تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند. بنابراین کاهش چربی ها یا لاغر کردن می تواند بر روی نسبت تستوسترون به استروژن تاثیر گذار باشد که متعاقبا بر رابطه جنسی سالم و خوب مردان تاثیرگذار است.

لازم به ذکر است که هورمون تستوسترون در مردان حدوده 10 برابر زنان است و تستسترون یک چرخه تولید در 24 ساعت دارد که در صبح بیشترین مقدار هورمون تستوسترون ترشح شده، در بعد از ظهر مقادیر تستسترون به میانگین کاهش یافته و در عصر یا شامگاه به کمترین میزان خود می رسد و این مقادیر مختلف بر میزان انرژی و حالت و روحیه مردان تاثیرگذار است. برای مثال در صبح مردان بیشترین انرژی را داشته و باید بر روی کارهایی که انرژی بالایی می طلبد، متمرکز شوند، در بعداز ظهر که مقادیر تستوسترون در مردان متوسط است بهتر است بر روی کارهایی تیمی، گفتگو و امثالهم تمرکز کنند و در عصر یا شامگاه که میزان هورمون تستسترون در مردان به کمترین میزان خود می رسد، حالت آرام به خود گرفته و ترجیح می دهند که فعالیت های آرامش بخش مانند یک گفتگوی دوستانه با همسر را داشته باشند.

منابع: myhormonoloy.com , menshealth و وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291166

نظرات کاربران

*