هورمون های زنانه چیست و انواع آزمایش های هورمون های زنانه کدامند؟

هورمون های زنانه چیست و انواع آزمایش های هورمون های زنانه کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/17

همانطور که در مقاله هورمون(Hormone) چیست؟ آزمایش هورمونی چیست و چه کاربردی دارد؟ ذکر شد، در بدن انسان از طریق غدد درون ریز هورمون هایی ترشح می شود که کارکردهای مختلف و نقش های موثر و مفیدی در عملکرد بدن انسان دارند. برخی از این انواع هورمون ها در زنان تنها وجود دارد یا برخی از آنها بیشتر در زنان به نسبت مردان وجود دارد که به آنها هورمون های زنانه می گویند. در این نوشته درخصوص هورمون های زنانه و انواع آزمایش هایی که میزان نرمال و وضعیت هورمون های زنان را می سنجند، صحبت می شود.

هورمون هایی که به هورمون های زنانه معروف هستند در واقع در دسته هورمون های جنسی(Sex hormones) یا استروید جنسی(Sex steroid) قرار می گیرند.

سه دسته اصلی هورمون های زنانه استروژن(Estrogen)، پروژسترون(Progesterone) و تستسترون(Testosterones) هستند. که در کاربرد و نقش هر کدام از این هورمون های زنانه توضیح داده می شوند.

هورمون استروژن: اساسا یک هورمون زنانه است که توسط تخمدان های زن، غده آدرنال(adrenal gland) و به مقدار کم توسط چربی بدن تولید می شوند. استروژن سعی می کند که کلسیم را در استخوان ها حفظ کرده، تعادل کلسترول های HDL و LDL را در خون حفظ کرده و به حفظ سطح قند خون کمک کنند. همچنین در عملکرد حافظه و تعادل احساسی نیز موثر است.

هورمون پروژسترون: این هورمون هم از جمله هورمون های زنانه است که در هنگام و بعد از تخمک گذاری تولید می شوند و رحم را برای قرار گیری تخمک های بارور آماده می کنند. این هورمون کمک می کند که چربی بدن کاهش یافته و در آرامش و کاهش استرس و اضطراب و همچنین رشد موها نیز موثر است.

هورمون تستسترون: این هورمون اساسا یک هورمون مردانه است که در بدن زنان هم به مقدار کم و توسط تخمدان ها و غدد آدرنال تولید می شوند. این هورمون نقش مهم در سلامت و راحتی زنان دارند. تستسترون بر تحریک جنسی، حالت یا حوصله فرد، انرژی و توان فرد، چربی بدن و همچنین پوکی استخوان موثر است.

از آنجاییکه هورمون های فوق مهمترین هورمون های مختص زنان هستند که در بدن زنان تولید می شوند، از آزمایش این هورمون ها و سنجش میزان این هورمون های زنان به وضعیت جسمی زنان یا وجود مشکلات هورمونی که می تواند بر سلامتی زنان تاثیرگذار باشد، استفاده می کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291119

نظرات کاربران

*