هورمون محافظ جوانی | اسرار هورمونی که انسان را همیشه جوان نگه می دارد

هورمون محافظ جوانی |  اسرار هورمونی که انسان را همیشه جوان نگه می دارد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/12

هورمون ملاتونین یکی از هورمون های مهم و حیاتی در ارگانیسم بدن انسان می باشد، که برای حفظ سلامتی و جوان نگه داشتن افراد کمک بسیار زیادی می کند، این هورمون فوائد بسیار زیادی دارد و برای سلامتی انسان مهم است، برای آشنایی با این هورمون و راه های تقویت آن و نیز خواص و فوائد آن، توصیه می کنم این مطلب را تا انتها مطالعه بفرماید.

ملاتونین (Melatonin)، یکی از هورمون های اصلی در ارگانیسم بدن می باشد، که تنظیم کننده و هماهنگ کننده بدن است. با افزایش فشارهای الکترومغناطیسی میزان ترشح آن در بدن کاهش می یابد. این هورمون سبب افزایش خستگی می شود و انسان در سایه آن به خواب می رود. روند ترشح این هرومون شب ها از ساعت 23 تا ساعت 3 بامداد ادامه می یابد. ترشح آن در روشنایی روز کاهش می یابد و در تاریکی افزایش پیدا می کند. هورمون ملاتونین دارای تاثیرات تاخیر در پیری و افزایش سن می باشد.

این هورمون، در سایه هورمون تریپتوفان (Tryptophan) اسید آمینه که با تغذیه وارد بدن انسان می شود، ترشح می گردد. روند به این صورت روی می دهد، که تریپتوفان به وسیله گردش خون، به غده کاجی (Pineal gland) می رسد، و در این مرحله تبدیل به هورمون سروتونین (Serotonin)، که هورمون خوشبختی و خوشحالی گفته می شود، می گردد. با فرا رسیدن شب این هورمون به هورمون ملاتونین تبدیل می شود. با طلوع خورشید مجدد از تریپتوفان ملاتونین به وجود می آید.

هورمون محافظ جوانی |  اسرار هورمونی که انسان را همیشه جوان نگه می دارد

میزان ملاتونین در خون، در 60 سالگی کاهش می یابد و تنها به همین دلیل افراد مسن دارای اختلال خواب می باشند، اما ترشح هورمون ملاتونین را می توان با افزایش سن تنظیم کرد. برای این کار هر روز ارگانیسم بدن خود را به خوابیدن در تایم خاصی عادت دهیم. استفاده از مواد غذایی که در ترکیبات خود دارای ملاتونین می باشند و استفاده از ویتامین ها ضروری است. به یاد داشته باشید که، هر چقدر که دیر بخوابید، ملاتونین به همان میزان کمتر تولید می شود. بر عکس هر چقدر زودتر بخوابید، در سایه این جوان و سالم خواهید ماند. چرا که تنها در سایه خواب عمیق ملاتونین شروع به تازه کردن سلول ها می کند.

- برای اینکه خواب را بر اساس اصول و قاعده تنظیم کنیم، چکار باید کرد؟

توجه به کارها و روابط در هنگام شب به جرء استرس چیز دیگر به وجود نمی آورد. لازم است که سیستم عصبی در زمان شب آرام و در سکوت باشد. چرا که استرس موجب کاهش تولید هورمون ملاتونین می شود. سعی کنید در وعده هایی غذایی شب خود از محصولاتی استفاده کنید، که دارای تریپتوفان اسید آمینه باشد. از جمله محصولاتی که دارای این هورمون است می توان به گوشت مرغ، بوقلمون، ماهی، محصولات دریایی، جگر سیاه، تخم مرغ، شیر، بلغور جوی دو سر، سیب زمینی سرخ شده، سبزیجات، حبوبات، بادام، خرما و موز و ... اشاره کرد. غذا خوردن قبل از خواب توصیه نمی شود. بهتر می باشد که، از محصولاتی لبنی مانند یک لیوان شیر مخلوط با عسل و یا از دمنوش های گیاهی آرامبخش استفاده کنید. این محصولات ترشح هورمون ملاتونین را تحریک می کند.

اتاق خواب باید تنها برای خواب در نظر گرفته شود. برای تماشای تلویزیون و یا صحبت کردن با تلفن نمی باشد. برای افزایش تولید هورمون ملاتونین، خوابیدن در اتاق خنک بهتر می باشد. هوا کش ها را باز بگذارید و قبل از خواب هوای اتاق را عوض کنید.

ملاتونین را به شکل دارو هم می توان مصرف کرد. که آن به شکل قرص و کپسول تولید می شود. میزان و دوز درمان را تنها پزشک معین می کند. اگر ارگانیسم بدن نیاز به کمک دارد، به پزشک مراجعه کنید. ورزش کردن به میزان یک ساعت هم، میزان تولید هورمون ملاتونین را افزایش می دهد.

با گذر زمان میزان ترشح هورمون ملاتونین کُند می شود و کیفیت آن کاهش می یابد. برای پیشگیری از این اتفاق به صورت کامل از محصولاتی که دارای آنتی اکسیدان برای خنثی کردن مواد رادیکال می باشند، استفاده کنید. از مصرف الکل، غذاهای چرب و روغنی پرهیز کنید و هیچ وقت سیگار نکشید.

هورمون محافظ جوانی |  اسرار هورمونی که انسان را همیشه جوان نگه می دارد

تولید هورمون ملاتونین برای چه مفید می باشد؟

- به تقویت سلامتی و نیرو و قوت زندگی منجر می شود.

- ارگانیسم بدن را جوان می کند.

- ارگانیسم بدن را از مواد سمی، مضر و آسیب رسان محافظت می کند.

- مانع از ایجاد تومورهای سرطانی می شود.

- روند پیری را کُند می کند.

- سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

- بر وزن بدن نظارت می کند و مانع از افزایش وزن و چربی می شود.

- به انسان برای مقابله با استرس کمک می کند.

- قابلیت و توانایی عشق و علاقه و سپاسگذاری در انسان را افزایش می دهد.

- مقدار کلسترول بد را در خون کاهش می دهید.

- فشار خون را کاهش می دهد و نیز سر دردها را کاهش و بهبود می بخشد.

- برای درمان و بهبود بیماری آریتمی قلب (Cardiac arrhythmia) مفید است.

- ریسک ابتلا به بیماری پوکی استخوان (Osteoporosis) را کاهش می دهد.

به عبارت خلاصه، ملاتونین هورمون جوانی و یک آنتی آکسیدان قوی می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3280
تعداد کل بازدیدها: 759694

نظرات کاربران

*