هورمون(Hormone) چیست؟ آزمایش هورمونی چیست و چه کاربردی دارد؟

هورمون(Hormone) چیست؟ آزمایش هورمونی چیست و چه کاربردی دارد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/20

امروزه یکی از مواردیکه بسیار می شنویم، آزمایش یا تست هورمون است، اما اینکه هورمون چیست و آزمایش هورمونی چیست و چرا انجام می گیرد، سوالی است که ممکن است بسیاری از ما در ذهن داشته باشیم. در این نوشته سعی می شود بطور مختصر و مفید در خصوص معنی و مفهوم هورمون، کارکرد هورمون ها در بدن و منظور و هدف از انجام آزمایش های هورمونی توضیح داده شود.

هورمون (Hormone) چیست؟

هورمون ماده ای شیمیایی است که در غدد درون ریز(Endocrine glands) بدن ساخته شده و وارد جریان خون بدن می شوند. سپس این مواد شیمیایی(هورمون ها) روی سلول های هدف(که مجموعه خاصی از سلول هایی هستند که نسبت به یک هورمون حساس هستند) قرار گرفته و اعمال سلول را تغییر می دهند. مقدار این هورمون ها بواسطه ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون ریز با یکدیگر و با دستگاه عصبی بدن تنظیم می شوند(نقل از ویکی پدیا).

انواع هورمون ها کدامند؟

دسته بندی و تقسیم بندی هورمون ها را می توان بر سه اساس انجام داد؛ براساس ساختار مولکولی، براساس اندام یا عضو تولید کننده هورمون و براساس محل ترشح آن هورمون که به شرح زیر هستند(نقل از ویکی پدیا):

  • بر اساس ساختار مولکولی دربدن انسان چهار نوع کلی هورمون وجود دارد: هورمون‌های استروییدی مانند هورمونهای جنسی، آمینو اسیدی، هورمونهایی که از اسیدهای چرب مشتق می‌شوند و هورمون‌های پپتیدی. گیرنده‌های هورمون‌های آمینو اسیدی در روی سلول‌های هدف قرار دارد و گیرنده‌های هورمون‌های استروییدی در درون سیتوپلاسم یا درون هسته قرار دارند.
  • بر اساس اندام تولیدکننده هورمون دربدن انسان مانند: هورمونهای هیپوفیزی، هورمونهای تیروئیدی، هورمونهای غده فوق کلیوی، هورمونهای جنسی و …
  • بر اساس محل ترشح: غدد درونریز مانند هیپوفیز،هیپوتالاموس و تیروئید و…، غدد برون ریز مانند غدد بزاقی، اشکی و پستان.

کاربرد و نقش هورمون ها در بدن چیست؟

هورمون ها در بدن نقش ها و کاربردهای تحریک رشد، تنظیم ساعت خواب، تنظیم حالت و حس بدن، القا یا مانع از مرگ سلول شدن، مدیریت سیستم ایمنی بدن، تنظیم متابولیسم، آماده کردن بدن برای جفت گیری، دعوا یا دیگر فعالیت ها، آماده کردن بدن برای دوره های زندگی مانند بلوغ، یائسگی، مادر شدن و غیره.

آزمایش هورمون(Hormone test) چیست؟

 همانطور که ذکر شد، در بدن انواع مختلف و متعددی از هورمون ها و به میزان معین وجود دارد که میزان ترشح این هورمون ها نباید از حد معمول تجاوز کند. بدین منظور باید از طریق تست و آزمایش های هورمونی میزان هورمون ها و ترشح آنها در بدن بررسی و اندازه گیری شود که بدین کار آزمایش هورمون می گویند. آزمایش یا تست هورمون از روش های مختلفی صورت می گیرد که در مقاله انواع تست یا آزمایش هورمونی کدامند و چگونه آزمایش های هورمونی انجام می گیرند؟ توضیح داده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 2
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292438

نظرات کاربران

*