هنرمند کیست؟ رسالت هنرمند چیست؟

هنرمند کیست؟ رسالت هنرمند چیست؟

اگر از بحث های عقیدتی و متافیزیکال عبور کنیم، می توان ادعا کرد در دنیای فیزیکی هنرمندان تنها افرادی هستند که دست به "خلق کردن چیزی" می زنند و می توان آن ها را "خالقان زمینی" نامید.

در این مطلب قصد داریم کمی به تعریف هنرمند و رسالت هنری بپردازیم. با ما همراه باشند.

دانشمندان می توانند اختراع کنند، اما نمی توانند خلق کنند. برای مثال پدید آمدن تلویزیون یا هواپیما یا حتی کامپیوتر، می تواند انسان را شگفت زده کند اما نمی تواند الهام بخش باشد. انسان ممکن است با دیدن یک اختراع  مات و مبهوت شود اما با دیدن یا شنیدن یا لمس کردن یک اثر هنری، روح بشر به پرواز درمی آید.

هیچکس با دیدن کنکورد (زیباترین هواپیمایی که تا کنون ساخته شده) یا با دیدن "کوئین مری" (زیباترین کشتی جهان) به گریه نمی افتد و یا سرشار از یک لذت معنوی نمی شود. اما فقط کافی است نگاهی به تابلو پیتا ی مایکل آنجلو بیندازد و یا به سونات مهتاب بتهوون گوش فرا دهد تا روحش به نوازش در بیاید و از عظمت هستی لذت ببرد.

هنرمندان  (Artists) می توانند "پیام زیبایی شناختی"  را در ناب ترین شکل به مخاطبین خود القا کنند. هرگز نباید آن ها را نادیده گرفت زیرا آنها وارثان نوعی قدرت معنوی هستند که می توانند قلب بشر را تسخیر کنند

هنرمند کیست؟ رسالت هنرمند چیست؟

مارک چاگال هنرمندی که در حوزه ی هنرهای تجسمی و در استایل های مختلف هنری فعالیت داشته بر این باور است:

“ رسالت هنرمند در بیدار نگه داشتن ویژگی پرسشگری انسان ها می باشد. و او در این راه باید دائما روش های  خود را عوض کند و خلاق باشد و در یک مبارزه همیشگی با غفلت انسان ها به سر ببرد”  

می توان نتیجه گرفت بزرگترین رسالت هنرمند در کنار رساندن "پیام زیبایی شناختی"، روشنگری می باشد. بیدار کردن بشری که در باتلاق مناسبات اقتصادی فرو رفته و نهیب زدن و هشدار دادن به او رسالت خطیری می باشد که بر دوش هنرمند است. اوست که می تواند با خلق آثار خود جایگاه انسان در هستی را ارج ببخشد.

تنها یک لحظه به سمفونی شماره 5 بتهوون فکر کنید، مکبث شکسپیر را به خاطر بیاورید، مونالیزای داوینچی را تجسم کنید، این آثار هنری نمونه هایی هستند که ارزش های والای روح انسانی را ثابت می کنند و تفاوت انسان با سایر موجودات را به رخ می کشند.

"در حقیقت، تنها یک چیز لازم است و آن اینکه انسان با توسل به هر نوع هنر یا شعری به خرسندی و ارضای خود دست یابد.”

فردریش نیچه

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.8
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 594
تعداد کل آرا: 3995
تعداد کل بازدیدها: 650137


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)