نیتریت(Nitrite) در ادرار به چه معناست؟ وجود نیتریت در ادرار چگونه تفسیر می شود؟

نیتریت(Nitrite) در ادرار به چه معناست؟ وجود نیتریت در ادرار چگونه تفسیر می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/05/12

از دیگر موارد تست و آزمایش های ادرار که در تفسیر آزمایش ادرار | انواع آزمایش ادرار | اختصارات و تست های آزمایش ادرار فهرست تست ها و موارد مورد بررسی در آزمایش ادرار را مشاهده می کنید، میزان نیتریت(Nitrite) موجود در نمونه آزمایش ادرار است. در این نوشته درخصوص معنی و تفسیر نیتریت در ادرار توضیح داده می شود.

تست نیتریت ادرار بدین صورت گرفته می شود که اسید سولفوریک را به نمونه ادرار اضافه می کنند تا اسیدی شود و سپس 0.1 مول سولفات آهن 2 را به این محلول می افزایند. اگر حاصل این محلول به رنگ قهوه ای تیره درآمد نشان دهنده مثبت بودن وجود نیتریت در ادرار است که دلیل آن هم ترکیب اکسید نیتریت آهن است.

اگر فردی در ادرار خود نیترات داشته باشد گفته می شود که او به نیتریتوریا(nitrituria) مبتلاست. از آزمایش نیتریت در ادرار به منظور بررسی وجود عفونت در مجاری ادراری و مثانه(Urinary tract infection/UTI) استفاده می شود. دلیل وجود نیتریت در کنار وجود عفونت مجاری ادراری تبدیل باکتریایی نیترات(Nitrate) به نیتریت(Nitrite) است – یعنی به دلیل وجود باکتری نیترات به نیتریت تبدیل می شود که در واقع نشانه وجود عفونت است. البته این مورد در کنار دیگر نشانه ها مانند وجود گلبول سفید در ادرار، لوکوسیت استراز (Leukocyte Esterase) و دیگر نشانه ها مانند تب و لرز نیز می تواند نشانه عفونت در مجاری ادراری یا مثانه باشد. برای مثال اگر در ادرار نیتریت وجود داشته باشد و لوکوسیت استراز هم مثبت باشد گفته می شود نشانه عفونت مجاری ادراری است، اما اگر نیتریت مثبت باشد و لوکوسیت استراز منفی باشد به اصطلاح به آن پیوری استریل می گویند که می تواند نشانه سنگ و تومور در مجاری ادرار یا توبرکولین/سل باشد.

لازم به ذکر است که نتایج منفی آزمایش نیتریت ادرار در مواردی مانند زمانیکه اسید اسکوربیک بالاست یا ادرار به مقدار کافی در مثانه باقی نمانده است بوجود آید.

بنابراین بطور کل وجود نیتریت در برگه آزمایش ادرار یا بصورت منفی(Negative) که در واقع عدم وجود نیتریت در ادرار را نشان می دهد یا بصورت مثبت(Positive) که وجود نیتریت را نشان می دهد، در برگه آزمایش ادارار نمایش داده می شود.

منبع: ویکی پدیا، وبسایت ستاره و وبسایت های علوم پزشکی و آزمایشگاهی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.1
مجموع آرا: 14

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 463
تعداد کل آرا: 4501
تعداد کل بازدیدها: 2007244

نظرات کاربران

*