نگاهی به مواد خوراکی و خوردن از دیدگاه اسلام

نگاهی به مواد خوراکی و خوردن از دیدگاه اسلام

در اسلام، انواع متعددی از خوراکی ها وجود دارند که میتوانید آنها را بخورید یا از خوردن آنها اجتناب کنید، همچنین قوانینی نیز وجود دارد که به شما امکان میدهد غذاهای ممنوعه را بخورید. استثناها اجباری نیستند، اما اگر قدم به قدم آنها را دنبال کنید، شما میتوانید طبق قوانین اسلام  خوراکی ها را بخورید  و از خداوند مهربان پاداش تان را دریافت کنید. در ادامه مقاله به بررسی قوانین خوردن خوراکی طبق شرح اسلام خواهیم پرداخت. با ادامه مقاله همراه مان باشید.

 

 

باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

1. باید تفاوت های خوراکی های حلال و حرام را بفهمید. کلمه " حلال " به این معنی میباشد که طبق شرح اسلام آن خوراکی برای خوردن مانعی ندارد. اما کلمه " حرام " معنی مخالف حلال را دارد. این کلمه به این معنی است که شما اجازه ندارید تا این خوراکی ها را بخورید. وقتی میخواهید غذا بخورید، باید همیشه خوراکی های را انتخاب کنید که حلال میباشند.

 

باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

2. ازخوردن گوشت خوک بپرهیزید.خداوند مسلمانان را از خوردن هرچیزی که با گوشت خوک و یا متعلقات آنها و خوراکی های ناپاک ساخته شود، منع کرده است. اگر مسلمان هستید باید از خوردن هر خوراکی که از فرآوری گوشت خوک، حاصل شود مانند ژلاتین، سوسیس، کالباس و ... خودداری کنید.

• خداوند در قرآن میفرماید " او برای شما خوردن گوشت حیوانات مرده(مردار)، خون و گوشت خوک را ممنوع کرد. { سوره البقره  آیه 173}.

• جنبه های منفی خوردن گوشت خوک از نظر علم اثبات شده است. خوردن گوشت خوک و گراز باعث گسترش سرطان، زخم معده، آلرژی و گال(Scabies  یک بیماری پوستی) میشوند. خوک همچنین حاوی کرمی میباشد که در صورت  نپخته شدن کافی ‘ گوشت نمیمیرد، این کرم میتواند عامل بیماری های خارشی و حتی فلج بدن شود.

• در مواقع ضروری میتوانید گوشت خوک را مصرف کنید. اگر در منطقه ای میباشید و هیچ غذایی برای خوردن ندارید، و احتمال میدهید در صورت نخوردن غذا بمیرید، میتوانید برای زنده ماندن از گوشت خوک بخورید.

 

 باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

3. از خوردن گوشت هایی که از آنها منع شده اید، خود داری کنید. از خوردن گوشت حیواناتی، مانند سگ ها، گربه ها، قورباغه ها، الاغ و اسب باید بپرهیزید، حتی اگر شرکت های موادغذایی از آنها بعنوان خوراکی استفاده کنند. حتی اگر نمیدانید که گوشت آنها حرام میباشد یا نه، در صورت پاکی و تمیز بودن نیز، دیگران را تشویق کنید تا آنها را مصرف نکنند.

• حیوانات شکارچی مانند ببرها، کروکودیل، شیرها، و کرگدن و ... را نیز نباید مصرف کنید. اسلام مردم را به مصرف گوشت حیوانات گیاه خوار مانند گاو، گوسفند، خرگوش و بز و ... تشویق کرده است.

• هنوز در بین مذاهب، جمع بندی مشترکی درباره خوردن گوشت روباه، جوجه تیغی، یا قاطر صورت نگرفته شده است. در مورد خوردن گوشت حیواناتی که مشکوک هستید، حتما با مرجع مذهبی دانای شهرتان حرف بزنید، و از وی دلیل حرام و یا حلال بودن گوشت آن حیوان را بپرسید، یا به تحقیق در باره این سوالات بپردازید. به یاد داشته باشید خداوند در قرآن بسیار مسلمانان را به تعقل و تفکر توصیه کرده است.

 

 

باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

4. گوشت های که طبق شرح اسلام ذبح میشوند را مصرف کنید. طبق شرح اسلامی هنگامیکه میخواهید حیوانی را ذبح کنید، باید نام خداوند " بسم الله  " را بر زبان بیاورید. ذبح حیواناتی که مورد ضرب و شتم، خفه شدگی یا مورد حمله قرار گرفته اند، جایز نیست. در عوض ذبح اسلامی، کمترین درد را برای حیوان دارد و همچنین آسان ترین روش میباشد. حیواناتی که با این روش ذبح میشوند، حلال میباشند، وگرنه حرام هستند. در بعضی کشورها، حیوانات را خفه میکنند یا با ضرب و شتم، آن را میکشند، سپس گوشت آن را قطعه قطعه میکنند. اسلام مسلمانان را از این امر منع کرده است.

 

• ذبح اسلامی بهتر است با چاقوی تیز انجام شود و گلوی حیوان بریده شود. به هیچ وجه حیوانی را جلوی حیوانات دیگر ذبح نکنید، تا باعث ایجاد رعب و وحشت در آنها نشوید. حیواناتی که ذبح اسلامی میشوند، سالم تر هستند و برای تغذیه نیز مناسب تر میباشند. تا حد امکان با حیوانی که ذبح خواهد شد با متانت رفتار کنید تا مانع ترس و استرس حیوان نشوید.

 

باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

5. باید بدانید که چه گوشت های برای خوردن مجاز میباشند. هر نوع گوشتی ( بجز گوشت خوک و گراز) اگر به درستی ذبح شوند، را میتوانید بخورید. گوشت باید بدون خون باشد و همچنین به اندازه کافی پخته شود. حیوانات مرده برای خوردن مناسب نمیباشند. گوشت حیواناتی که برای کشتن آنها از روش هایی مانند ضرب و شتم و خفه شدگی استفاده میکنند، مناسب خوردن نیستند.

 

باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

 6. از اضافه کردن الکل به غذایتان بپرهیزید. الکل برای مسلمانان بطور واضح در قرآن کریم ممنوع شده است. به هیچ وجه الکل را برای سرو غذاهایتان، دسرها و یا سبزیجات استفاده نکرده و آن را مصرف نکنید. اگر دستور غذا، به الکل برای پخت غذا احتیاج داشت، یا آن را با شراب غیر الکلی جایگزین کرده و یا کلا از سرو آن غذا بپرهیزید.

• خداوند در قرآن میفرماید " اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد شراب و قمار و بتها و تيرهاى قرعه پليدند [و] از عمل شيطانند پس از آنها دورى گزينيد باشد كه رستگار شويد. { سوره مائده آیه 90 }.

 

باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

7. مطمئن شوید قبل از خوردن خوراکی ها، تمیز باشند. هر نوع گوشتی باید قبل از خوردن قشنگ تمیز شوند، خصوصا اگر حاوی خون باشند. خوراکی ها را تمیز کنید و اگر لازم باشد آنها را با آب پاک، تمیز کنید. وقتیکه میوه ها و سبزیجات را تمیز میکنید، سعی کنید از پارچه تمیز برای تمیز کردن پوست آنها استفاده کنید. این راه کار به شما کمک میکند هرگونه کثیفی را از آنها جدا کنید. همچنین به یاد داشته باشید، اگر میوه ها وسبزیجات حاوی کود بر روی سطح خود باشند، اگر تمیز نشوند میتوانند باعث بیماری شما شوند.

 

باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

 8. سعی کنید از انواع موادغذایی، و مواد سالم استفاده کنید. داشتن رژیم غذایی سالم در اسلام مورد توجه قرار گرفته است. هر نوع خوراکی که حاوی موادغذایی مفید میباشد و برای سلامتی تان نیز مفید میباشد را مصرف کنید. مثال هایی شامل :

• دانه ها : دانه های خوراکی که از برنج، جو، گندم، ذرت و یا هر نوع غلاتی که شامل دانه ها می شوند. خوراکی هایی مانند ماکارونی، برنج، نان، ذرت مکزیکی، بلغور جو دوسر، و نخاله ها میتوانند گزینه های خوبی باشند که از دانه ها تهیه میشوند. توصیه زیادی برای استفاده از خوراکی هایی که از دانه ها درست میشوند شده است، چون حاوی فیبر و ویتامین زیادی میباشند.

• میوه ها و سبزیجات: سبزیجات و میوه را حتما به میزان زیادی مصرف کنید. از انواع میوه ها با رنگ های مختلف و سبزیجات مختلفی که حاوی مواد مغذی متفاوتی میباشند و برای سلامتی بدنتان ضروری هستند، استفاده کنید، چون باعث کاهش فشار خون، کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری ها و همچنین به دیگر اعضای بدنتان کمک میکنند.

• تولیدات لبنی: تولیدات لبنی که از شیر تهیه شده و حاوی کلسیم کافی برای بدن میباشند. بعضی از مثال ها برای تولیدات لبنی میتوان به پنیر، ماست، پنیر محلی، پنیر خامه ای، کره و خود شیر اشاره کرد.

• گوشت ها تولیدات طیور: بجز گوشت خوک و گراز و گوشت های منع شده، گوشت بدلیل اینکه محتوی پروتئین، آهن، ویتامین B، و منزیم و ... میباشند خوردن آن برای جسم انسان بسیار مفید است. گوشت هایی مانند بوقلمون، مرغ، سوسیس و کالباس گاو و همچنین گوشت شترمرغ و ... میتوانند انتخاب های خوبی باشند.

• غذاهای دریایی: خداوند در قرآن میفرماید " صيد دريا و ماكولات آن براى شما حلال شده است تا براى شما و مسافران بهره‏ اى باشد.{ سوره مائده آیه 96}. غذاهای دریایی مانند ماهی، میگو، خرچنگ دریایی حاوی مواد معدنی و ویتامین میباشند و همچنین خطر ابتلا به بمیاری های قلبی و سکته مغزی را کاهش میدهند.

 

باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

9. باید بدانید چه نوشیدنی هایی مجاز هستند. هر نوشیدنی که حاوی الکل نباشد را میتوانید مصرف کنید. نوشیدنی هایی مانند نوشابه، لیموناد، آب میوه ، چای، قهوه، شیر و ... جزو نوشیدنی هایی میباشند که میتوانید از آنها لذت ببرید. با این حال از مصرف نوشیدنی هایی مانند ودکا، آبجو، شراب، مشروبات الکلی  باید بپرهیزید.

 

باید ها و نبایدهای خوردن در اسلام

10. باید در مورد دسرهایی که میتوانید بخورید، نیز اطلاعاتی داشته باشید. دسرهایی مانند کیک ها، شکلات، بستنی ، و دیگر شیرینی ها را میتوانید مصرف کنید، فقط نباید از ژلاتین خوک یا الکل برای تهیه آنها استفاده کرده باشند.

 

اسلام دین صلح و تفکر میباشد و مانند هر دین دیگری قوانین خاص خود  را دارد. خدواند در قرآن کریم مسلمانان را به تفکر و تعقل توصیه کرده است، پس اگر سوالاتی دارید بهتر است  با مراجع مذهبی دانای شهرتان در میان بگذارید، یا با مطالعه گسترده کتب های دینی جواب آنها را پیدا کنید.

 

 منبع : wikihow

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 92
تعداد کل آرا: 645
تعداد کل بازدیدها: 141384


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)