نکات و مسائل حقوقی شرکت با مسئولیت محدود

نکات و مسائل حقوقی شرکت با مسئولیت محدود
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/25

در مقاله های مراحل و مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود و راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود درخصوص مراحل و مدارک و همچنین نکات و راهنمایی های جهت ثبت و فعالیت شرکت با مسئولیت محدود آورده شد. در این نوشته برخی از نکات و مسائلی که از حیث فعالیت تجاری و همچنین حقوقی ممکن است در هنگام ثبت یا هنگام فعالیت شرکت با مسئولیت محدود پیش آید، آورده می شوند.

اگر یکی از دو شریک شرکت با مسئولیت محدود فوت کند، در این خصوص قانون صریحا اظهارنظر نکرده است که شرکت بتواند به فعالیت و بقا خود ادامه دهد و باید ماده قانونی در این خصوص پیش بنی شود که اشخاص ذینفع بتوانند در این حالت از دادگاه تقاضای انحلال شرکت مسئولیت محدود را داشته باشند. البته بسته به نظر شریک زنده یا ذینفعان(وراث) شریک فوت شده، شرکت می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

به موجب ماده ١٠٤ ق.ت. شرکت با مسئولیت محدود ممکن است توسط یک یا چند مدیر موظف یا غیرموظف که از بین شرکا یا خارج آنان انتخاب می گردند اداره شود. ملاحظه می شود که قانونگذار انتخاب مدیر یا مدیران را برای مدت محدود یا نامحدود در اختیار شرکا گذاشته و در مورد عزل آنان تصریحی ننموده است که در عمل مشکلات زیادی به هنگام بروز اختلاف ایجاد می کند.توصیه می شود که مدیر شرکت با مسئولیت محدود همانند شرکت های سهامی برای مدت معین انتخاب شود تا برای شرکا، بویژه شرکا اقلیت که توانایی عزل مدیر مادام العمر را ندارند، مشکلی پیش نیاید.

سهامداران شرکت با مسئولیت محدود در صورتیکه عضو هیئت مدیره نباشند، می توانند کمتر از 18 سال سن داشته باشند.

کارمندان رسمی دولت تنها در صورتیکه تا 20% از سهام را داشته باشند، تنها عضو هیئت مدیره باشند و حق امضا نداشته باشند، می توانند سهامدار یک شرکت مسئولیت محدود باشند.

در حالتیکه یکی از شرکای شرکت با مسئولیت محدود شخص حقوقی باشد، این شخص حقوقی(شرکت) باید نماینده ای را از طرف خود معرفی نماید، سپس مدارک شناسایی شخص حقوقی(شرکت) به علاوه مدارک شناسایی نماینده و دیگر مدارک لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود را به اداره ثبت شرکت ها تسلیم کند.

در هنگام ثبت شرکت نیازی به سند یا اجاره نامه به عنوان مکان ثبت شرکت نیست و می توان آدرسی مانند محل زندگی یکی از اعضا/شرکای شرکت را اعلام کرد. اما توجه کنید که در مرحله تشکیل پرونده در اداره دارایی شما حتما باید سند یا اجاره نامه ای که به نام شرکت باشد را ارائه دهید. بنابراین حتما باید پیش از ثبت شرکت مکانی را به نام شرکت خریداری یا اجاره کنید(یعنی سند یا اجاره نامه به نام شرکت باشد) تا در مراحل بعدی ثبت و فعالیت شرکت با مسئولیت محدود با مشکل مواجه نشوید. با این حال در صورتی که در مرحله ثبت آدرسی اعلام نموده اید که سند یا اجاره نامه به نام شرکت ندارد، می توانید در مرحله تشکیل پرونده دارایی از صورتجلسه تغییر آدرس استفاده نمایید.

توجه کنید که اگر شرکتی در یک شهر مانند تهران یا کرج ثبت می شود کلیه مراحل و اقدامات اعم از مراحل لازم در ثبت شرکت یا مجوزهای مربوطه یا تشکیل پرونده در اداره دارایی همان شهر باید صورت پذیرد. یعنی حالتی مانند اینکه محل سکونت شرکاء و موسسان شرکت در شهر دیگری باشد بر ماهیت و مکان شرکت تاثیر نمی گذارد.

اگر شرکت با مسئولیت محدود برای مدتی فعالیت نداشته باشد باید حتما عدم فعالیت و توقف شرکت به اداره دارایی اعلام شود تا احیانا مالیات از شما اخذ نشود یا سوء استفاده هایی از شرکت شما انجام نشود. همچنین اگر مدت شرکت در اساسنامه آن نامحدود ذکر شده باشد، بهتر است مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود طی شود ولی اگر مدت فعالیت شرکت مشخص و محدود باشد یا شرکت با مسئولیت محدود برای موضوع فعالیتی تاسیس شده باشد که انجام شده است شرکت خود منحل محسوب می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 2.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1300
تعداد کل بازدیدها: 293813

نظرات کاربران

*