نکاتی پیرامون چک | در صدور چک و دریافت آن چه نکاتی را باید رعایت کرد| بخش دوم

نکاتی پیرامون چک | در صدور چک و دریافت آن چه نکاتی را باید رعایت کرد| بخش دوم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/30

امروزه استفاده از چک در معاملات به سنت عادی تبدیل شده است، ولی با این حال، سالانه افراد زیادی به علت استفاده از چک راهی زندان می شوند و یا مورد کلاهبرداری و غیره قرار می گیرند، از این رو، در استفاده از چک باید بسیار مراقب بود و دقت کافی در در صدور چک و یا دریافت چک نمود. از این رو، در بخش اول مقاله با عنوان «نکاتی پیرامون چک | در صدور چک و دریافت آن چه نکاتی را باید رعایت کرد| بخش اول» برخی از نکات ضروری در مورد چک را بررسی کردیم، اکنون نکات دیگر را تقدیم شما می کنیم.

 

1- چنانچه چک از اشخاص حقیقی دریافت می شود، ترجیحاً ترتیبی اتخاذ فرمائید که چک در حضور شما و یا نماینده شما صادر شود و اگر چک مربوط به شخص حقوقی است، ضمن تطبیق محتویات آخرین روزنامه رسمی ترتیبی اتخاذ فرمائید، تا چک های صادره به پیوست نامه رسمی از سوی شخص حقوقی (شرکت) جهت شما ارسال و تحویل شود.

2– اگر چکی را از شرکت و یا از صاحب حساب مشترک دریافت می نمائید باید کلیه صاحبین امضاء را که طبق مندرجات روزنامه رسمی بایستی اسناد شرکت را امضاء نمایند، امضاء شود در غیر این صورت چنانچه چک صرفاً با یک امضا و مهر شرکت صادر شده باشد بواسطه نقص امضاء بر گشت خواهد خورد.

3- یکی از سوالات که برای عموم پیش می آید این است که افرادی برای انتقال یک چک فقط باید آن را امضاء کنند یا اینکه نام هم ضرورت دارد؟ در پاسخ باید گفت برای انتقال چک فقط کافی است، آخرین دارنده در پشت چک دو امضاء بنمائید. اما قید تاریخ و نام و نام خانوادگی آخرین دارنده اگر اثری در انتقال نداشته باشد به نظر می رسد که ظهرنویسی را دارای قوت و ادعاهای خلاف آن را با شواهدی بیشتری مواجه می سازد

4- چک اعم از اینکه در وجه شخصی معین اعم از حقیقی و یا حقوقی صادر شده باشد و یا اینکه در وجه حامل صادر شده باشد، از طریق ظهر نویسی منتقل می شود. البته چک در وجه حامل علی القاعده و بدون نیاز به ظهر نویسی قابل انتقال است، ولی توصیه می شود در جهت اثبات این موضوع که چه کسی چک را به شمار واگذار نموده و همچنین قرار گرفتن واگذارنده در دایره مسئولین پرداخت وجه چک برای گرفتن چک در وجه حامل از واگذارنده بخواهید چک را ظهرنویسی و امضاء نماید و با ذکر تاریخ قید نماید که وجه چک با حقوق قانونی این چک را به شما منتقل نموده است.

نکاتی پیرامون چک | در صدور چک و دریافت آن چه نکاتی را باید رعایت کرد| بخش دوم

5- در عرف بازار و کسبه و میان تجار وقتی که چک مشتری به سایرین داده می شود و به اصطلاح خرج می شود، اگر به واسطه فقدان و یا کسری موجودی و یا به هر علت دیگری برگشت زده شود، معمولآً آن را دوباره بر می گردانند و وجه نقد و یا چک جایگزین دریافت می نمایند در این وضعیت باید توجه داشته باشید که قانوناً کسی که گواهینامه عدم پرداخت بنام او صادر شده است، دارنده چک بوده و حق مطالبه وجه چک و مراجعه به مراجع قضایی را خواهد داشت. لذا اگر صرفاً چک برگشت خورد و گواهینامه عدم پرداخت تحویل و در قبال آن نسبت پرداخت نقدی و یا تحویل چک جایگزین اقدام شود، در این صورت شما امکانی جهت مطالبه وجه چک برگشت خورده نخواهید داشت و ضرورتاً و حتماً در زمانی که چک برگشت خورده و گواهینامه عدم پرداخت را تحویل می گردد. حتماً بایستی ظهر چک از سوی کسی که چک به نام او برگشت خورده به نفع شما ظهر نویسی شود و مثلاً نوشته شود که «....... تمام حقوق این چک به آقای .......... / شرکت .... منتقل می گردد.»

و از باب احتیاط و تاکید موکد، بدون آن که ضرورت قانونی این امر را ایجاب نماید. می توان بر روی گواهینامه عدم پرداخت نیز متن مذکور را قید و امضاء کرد. ممکن است در این وضعیت دارنده چک (که گواهینامه عدم پرداخت به نام او صادر شده است) اظهار نماید که اگر چک را ظهر نویسی نمایم در دایره مسئولیت پرداخت چک قرار می گیرم در حالیکه اساساً این چک برای دریافت طلبم در اختیارم گذاشته شده است و لذا چک را ظهرنویسی نمی نمایم در این وضعیت به نظر می رسد چاره کار این باشد که مراتب صورت جلسه شود و در صورت جلسه ضمن اشاره به علت و نحوه برگشت خوردن چک و انتقال مجدد چک به شما تصریح گردد که ظهر نویس در قبال پرداخت مبلغ چک هیچ گوهه مسئولیتی نخواهد داشت. ضمن آنکه این گونه از چک ها را توصیه می شود، صرفاً به صادر کننده جهت رفع سو اثر از حساب مربوطه عودت نمایند و در صورت امکان از صادر کننده بخواهید که امضاء چک را در حضور شما کند و متعهد به تحویل لاشه چک به بانک مربوطه گردد. ضمناً با توجه به اینکه چک در آخرین مرحله به نفع شما ظهر نویسی شده است شما می توانید دریافت وجه با چک جایگزین بدون ظهر نویسی چک را صادر کننده عودت نمائید. در غیر این صورت در این شرایط صادر کننده صرفاً می تواند چک را به بانک جهت رفع سو اثر تحویل نماید و امکان جهت چک نخواهد داشت چون ذینفع چک شما هستید.

6- بایستی توجه و دقت داشت که امضاء در ظهر نویسی چک می تواند امضاء کننده را در مقابل دارنده تحت عنوان ظهر نویس و یا ضامن در قبال پرداخت وجه چک مسئول نماید. لذا باید توجه داشت که بدون جهت و سمت نمی توان نسبت به امضاء چک اقدام نمود و همچنین ممکن است چکی که در اختیار شما قرار گرفته از سوی آخرین دارنده ظهر نویسی نشده باشد و آن گونه که بعضاً دیده می شود افراد به تصور اینکه می توانند با درج دو امضاء نسبت به وصل آن اقدام نمایند و بانک نیز در این خصوص سخت گیرانه عمل نمی نماید چنین اقدامی را به عمل می آورند در این خصوص اکیداً توصیه می گردد که اگر چک از طرف آخرین دارنده ظهر نویسی نشده حتماً بخواهید ظهر نویسی توسط آخرین دارنده به عمل آید و یا اینکه از پذیرش چنین چکی خودداری نمائید در غیر این صورت اولاً چک قابل وصول نخواهد بود و ثانیاً کسی غیر از آخرین دارنده پشت چک را امضاء نماید در معرض اتهام جعل و استفاده از سند مجهول قرار خواهد گرفت.

برای آشنایی با دیگر نکات به بخش اول مقاله رجوع کنید:

نکاتی پیرامون چک | در صدور چک و دریافت آن چه نکاتی را باید رعایت کرد| بخش اول

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*