نکاتی پیرامون چک | در صدور چک و دریافت آن چه نکاتی را باید رعایت کرد| بخش اول

نکاتی پیرامون چک | در صدور چک و دریافت آن چه نکاتی را باید رعایت کرد| بخش اول

امروزه بسیاری از معاملات و کارهای تجاری و حتی خرید و فروش با استفاده از چک انجام می شود و بسیاری از مردم با چک کار می کنند، اما در مورد اینکه چک باید چه خصوصیاتی داشته باشند و در دریافت چک و یا صدور چک چه نکاتی را باید راعایت کنیم که موجب سوء استفاده و جعل و ... نشود بسیار مهم است، از این رو، در این مطلب نکاتی را تقدیم می کنیم، که در صدور و دریافت چه بسیار اهمیت دارد.

1- دقت شود که بر روی ورقه چک کلمه چک نوشته شده باشد، تا از این طریق از دریافت حواله که ظاهری کاملاًَ مشابه به چک دارد، خودداری شود.

2- معمولاً در چک های جدید صاحب حساب و یا شماره حساب در سمت راست قسمت پایین درج می شود لذا در موقع تحویل گرفتن چک مشخصات صادر کننده را بر اساس مندرجات کارت شناسایی معتبر (کارت ملی) در جهت احراز هویت بررسی و تطبیق داده شود و چنانچه صادر کننده شرکت است، مفاد روزنامه رسمی حاوی مشخصات صاحبین امضاء مجاز ملاک خواهد بود.

3- وقتی چکی را از کسی دریافت می کنید، حتماً متن چک و پشت آن را به دقت بررسی کنید، مانند تاریخ، مبلغ، امضاء و غیره. هر گاه تاریخ چک یا مبلغ یا سایر قسمت های پر رنگ شده و یا مبلغ آن کم و زیاد شده حتماً باید این موارد در پشت چک مورد توضیح و اصلاح واقع شود و نمونه امضاء صادر کننده که روی چک موجود است، در پشت چک نیز در قسمت اصلاح شده باید شبیه آن موجود باشد. ممکن است گاهی به واسطه سادگی و امضاء صادر کننده از طریق مجرمانه مخدوش شده باشد و پشت آن با جعل امضاء و اصلاح شود، که علی الخصوص در مواقعی که رقم چک زیاد است، توصیه می شود حتماً بررسی لازم و کافی را انجام دهید و مطمئن شود توسط صاحب اصلی و صادر کننده چک اصلاح شده است یا نه و ِالا با مشکل جدی در مسیر مطالبه وجه چک مواجه خواهید شد.

نکاتی پیرامون چک | در صدور چک و دریافت آن چه نکاتی را باید رعایت کرد| بخش اول

4- اگر شما صاحب چک هستید (صادر کننده) برای جلوگیری از مخدوش کردن چک ها، بعد از تنظیم دقیق، روی تاریخ، مبلغ و قسمت در وجه چک با ماژیک فسفری قلم کشیده و سپس روی آن را با چسب شیشه ای پوشانده، ضمن آن که می تواند مبلغ چک را پر فراژ نمود. همچنین در بالای چک و در جایی که فابل دیدن باشد، می شود نوشت «فاقد قلم خوردگی و پشت نویسی» که در این صورت اگر چک مورد اصلاح و قلم خوردگی قرار بگیرد، باعث کشف جرم و جعلی بودن آن می شود. می توان قسمت های خالی چک را تا حد امکان قلم کشید یا با هاشور زدن پر کرد تا جلوی هر گونه الحاق و اضافه شدن حروف و اعداد گرفته شود.

5- هر اصلاحی که روی چک انجام می شود، بایستی در پشت چک اصلاح به عمل آمده مورد تشریح واقع و امضاء شود و باید توجه داشت اصلاح چک صرفاً باید توسط صاحب حساب و صادر کننده چک به عمل آمده و سایر اشخاص و مسئولین چک اعم از ظهر نویس و ضامن حق اصلاح چک را چه از نظر تاریخ و مبلغ و غیره را ندارد و در غیر این صورت اقدام آن ها تحت عنوان جعل و استفاده از سند مجهول قابل تعقیب کیفری خواهد بود.

6- چنانچه کلمه حواله کرد، خط خورده باشد امضای این امر آن خواهد بود که صادر کننده تمایل داشته که چک صرفاً توسط دارند آن (شخصی که چک در وجه او صادر شده) وصول شود. اما عملاً و بر اساس رویه قضایی خط زدن حواله کرد، مانعی جهت انتقال چک از طریق ظهر نویسی تلقی نمی شود. البته ممکن است در بعضی موارد با موضع ستختگیرانه برخورد و انتقال بعدی متعاقب خط خوردن کلمه حواله کرد و معتبر و واجد اثر قانونی محسوب نگردد و یا اینکه چک را در این وضعیت فاقد اوصاف تجاری تلقی نمایند. لذا توصیه نمی گردد و چنانچه در نظر دارید چکی را دریافت و در معاملات بعدی با مشتریان دیگر خرج نمائید از صادر کننده بخواهید که کلمه حواله کرد را خط نزند و اگر خواستید چکی را با خط زدن حواله کرد صادر نمائید شاید یگانه راهی که بر اساس آن بتوان از ظهر نویسی و واگذاری آن جلوگیری نمود، این باشد که با هاشور زدن پشت چک عملاً جایی را برای ظهر نویسی باقی نگذارید.

7- اگر می خواهید به کسی چک تحویل دهید، حتماً بر روی فتوکپی چک از گیرنده رسید و ترجیحاً فتوکپی کارت ملی گیرنده را که دارنده به امضاء وی سند است، نیز ضمیمه رسید کنید و اگر می خواهید چک را به اشخاص حقوقی (شرکت ها تحویل دهید از شرکت بخواهید که نماینده خود را به موجب معرفی نامه وی (به معرفی نامه بر روی برگ شرکت همراه با مهر و امضاء مدیران صاحب امضاء شرکت و با معرفی اینکه آقای یا خانم ........... جهت تحویل ......... فقره چک .... موضوع فاکتور ......... به شماره .... یا قرار داد ........... شماره ...... به حضور معرفی می گردد) را به شمار معرفی گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.2
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
نکاتی پیرامون چک | در صدور چک و دریافت آن چه نکاتی را باید رعایت کرد| بخش اول
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.2
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)