نوشیدن تخم مرغ خام | فوائد خوردن تخم مرغ پاستوریزه

نوشیدن تخم مرغ خام | فوائد خوردن تخم مرغ پاستوریزه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/02/02

معمولاً تخم مرغ در سبد غذایی روزانه بسیاری از مردم قرار دارد و اکثریت مردم تخم مرغ به صورت آب پز و یا نیم رو و غیره استفاده می کنند، ولی کمتر کسی است که بخواهد و یا خوشش بیاید که تخم مرغ را خام بنوشد و خیلی ها ممکن است از این کار اجتناب کنند، اما تخم مرغ خام دارای فوائد و خواص بسیاری است که تخم مرغ پخته فاقد آن می باشد، با این حال در زمان استفاده از تخم مرغ خام، استفاده از تخم مرغ پاستوریزه بهتر می باشد.

تخم مرغ خام نوشیدنی امنی است، تا زمانی که پاستوریزه شوند. نوشیدن تخم مرغ خام، کمترین ریسک را در دوره معاصر در میان بیماری های خوراکی دارد.

اگر چه، تخم مرغ خام می تواند، باکتری سالمونلا (salmonella) را با خود داشته باشد، اما خطر آلودگی آن بسیار پایین است. به گفته هئیت مدیره تخم مرغ آمریکا: از هر 20000 هزار تخم مرغ، تنها یک مورد آلوده به باکتری سالمونلا می باشد.

برای خوردن تخم مرغ خام، می توایند تخم خام پارستوریزه بخرید، که برای کُشتن باکتری ها به اندازه کافی گرم می شوند، ولی نمی پزند، به این طریق به شدت خطر آلودگی به باکتری سالمونلا کاهش می یابد.

- سودمندی و مفید بودن تخم مرغ خام:

تخم مرغ خام از پروتئین رژیم غذایی شما حمایت می کند. یک عدد تخم مرغ حدوداً حاوی 6 گرم پروتئین، کمتر از یک گرم کربوهیدرات و 186 میلی گرم کلسترول می باشد. یک تخم مرغ پکیج کوچکی از ویتامین های کامل، مواد معدنی و مواد مغذی شامل ویتامین های قابل حل در چربی مانند ویتامین A و D و ویتامین B کامپلکس B-2، B- 12، B-7، نیاسین و اسید فولیک می باشد. تخم مرغ همچنین کمک می کند، که انسان نیازهای کلسیمی، آهن و پتاسیم بدن خود را تامین کند و همچنین حاوی کاروتنوئید لوتئین (carotenoids lutein) و زآگزانتین (zeaxanthin)، است که محافظت کننده چشم از آسیب شبکیه و آب مروارید می باشد. بر اساس گفته های دکتر بن کیم (Ben Kim)، پختن تخم مرغ مواد مغذی آن را کاهش می دهد که، این روند تحت تاثیر گرما رخ می دهد. ویتامین های حساس به گرم شامل ویتامین A و D و مجموعه ویتامین های B مانند اسید فولیک می باشد.

نوشیدن تخم مرغ خام | فوائد خوردن تخم مرغ پاستوریزه

- نوشیدن تخم مرغ پاستوریزه

مردم تخم خام را معمولاً به عنوان غذا نمی خورند. چرا که احتمال دارد به، وسیله باکتر سالمونلا موجود در تخم مرغ مسموم شوند. انتخاب تخم مرغ پاستوریزه، که در سوپر مارکت ها فروخته می شود و کمی گران تر از تخم مرغ های تجاری معمول می باشد، خطر مسمومیت با باکتری سالمونلا را کاهش می دهد.

پاستوریزه کردن تخم مرغ در آب با دمای 136 درجه فارنهایت انجام می شود. تا زمانی که دمای مرکزی تخم مرغ به 135 درجه فارنهایت برسد. با توجه به دامنه غذایی، این عمل باکتری های تخم مرغ مانند سالمونلا را کاهش می دهد و تعداد باکتری های را به صد هزار کمتر می رساند. این بدین معنی است که، از هر صد هزار باکتری سالمونلا که در این غذا وجود دارد، تنها یکی باقی می ماند. با این حال، هنوز هم بعد از خرید تخم مرغ پاستوریزه باید آن را در جای خنک نگه داشت.

- اجتناب از آلودگی آشپزخانه:

حتی اگر شما تخم مرغ پاستوریزه را بخرید، احتمال دارد، در آشپزخانه آلوده شوند. پاستوریزه کردن تنها باکتری هایی که قبل از خرید در تخم مرغ را از بین می برد. دست زدن به تخم مرغ بعد از دست زدن به سایر موادی که دارای باکتری سالمونلا هستند و یا تکان دادن تخم مرغ با وسایلی که آلوده به سالمونلا هستند، می تواند این نوشیدنی شما را آلوده کند. لذا قبل از استفاده حتماً دست ها و ظروف خود را بشوئید.

اضافه کردن الکل در eggnog (مخلوط زرده تخم مرغ و شیر) برای مثال، برای از بین بردن باکتری سالمونلا کافی نیست. علائم مسمومیت با سالمونلا، بعد از شش الی 72 ساعت خود را نشان می دهد، که شامل لرز، تب، گرفتگی شکم، اسهال، سر درد و استفراغ می باشد.

- کمبود بیوتین:

مطابق اعلام سایت Biotin.com، خوردن تخم مرغ خام چندین ماه می تواند کمبود بیوتین را جبران کند. که دلیل آن پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ است، که آویدین نامیده می شود. آویدین با بیوتین مخلوط است و از جذب آن جلوگیری می کند. اما با پختن سفیده تخم مرغ، این اتفاق رخ نمی دهد. کمبود بیوتین می توانند به صورت بثورات پوستی، زیرش مو و مشکلات عصبی خود را نشان دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3347
تعداد کل بازدیدها: 863107

نظرات کاربران

*
GK
قلی خان ( 2019-03-20 15:30:53 )
یه عده تخم مرغ خام می خورند ولی به طور کلی چون باکتری دارد، خوردن خام تخم مرغ توصیه نمی شود.