نوشیدنی های ممنوعه در هوای گرم | در هوای گرم از این نوشیدنی ها استفاده نکنید

نوشیدنی های ممنوعه در هوای گرم | در هوای گرم از این نوشیدنی ها استفاده نکنید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/23

در هوای گرم انسان نیاز بیشتری به آب و مایعات دارد، لذا در این روزها افراد از نوشیدنی های مختلف استفاده می کنند، در حالی که متخصصان برای کمبود آب در ارگانیسم بدن تنها توصیه به نوشیدن آب معمولی می کنند و نوشیدنی انواع آب میوه ها، نوشابه ها و ... را توصیه نمی کنند.

در هوای گرما برای اینکه فعالیت نرمال ارگانیسم بدن را تامین کنیم و از سلامتی خود محافظت نمایم، لازم است به مقدار لازم آب نوشیده شود. چرا که در هوای گرم در ارگانیسم بدن انسان تشنگی به وجود می آید. خون غلیظ می شود و ریسک به وجود آمدن ترومبوز (Thrombus) در رگ ها بیشتر می گردد. بسیاری از این ترومبوزها خطرناک می باشند. زیرا ترومبوزها با جریان خون در داخل رگ ها می توانند، حرکت کنند و وارد مغز و یا قلب شوند. به همین دلیل خطرات ایست قلبی و یا سکته مغزی افزایش می یابد. در سال های اخیر تعداد افرادی که ایست قلبی و یا سکته مغزی می کنند، سال به سال در حال افزایش می باشد. این بیماری سنگین حتی در افراد جوان و نیز کودکان هم مشاده می شود.

در هوای گرم، روش اصلی و اساسی برای پیشگیری از این خطرات، استفاده کافی از مایعات می باشد. پزشکان زمانی که صحبت از مایعات می کنند، منظورشان آب تمیز و آشامیدنی است. متاسفانه انسان های معاصر مدتی زمان زیادی است، که نوشیدن آب معمولی را فراموش کرده اند و به جای آن از آب میوه، نوشیدنی های گازدار و انرژی زا و غیره استفاده می کنند، که همگی این نوشیدنی ها مضر می باشند.

در درجه اول، لازم به ذکر است که، این نوشیدنی ها به جای اینکه انسان را از تشنگی محافظت نمایند، در ارگانیسم بدن انسان تشنگی زیادی را ایجاد می کنند. لذا اگر چه انسان مایعات می نوشد، ولی از تشنگی اش کاسته نمی شود، بر عکس زیاد می شود.

از طرف دیگر، استفاده منظم از این نوشیدنی ها، بر روی استخوان ها تاثیرات منفی می گذارد. چرا که سبب از بین رفتن کلسیم در استخوان ها می شود و به همین دلیل برای کودکان و افراد سن بالا بسیار خطرناک می باشند. در کودکان استخوان ها در حال شکل گیری می باشد و محکم تر می شود. در حالی که استفاده بیش از حد از نوشیدنی های گازدار شیرین موجب اختلال در این پروسه می گردد و سبب تضعیف استخوان های کودکان می گردد.

در افراد سن بالا هم روند کاهش بافت استخوانی وجود دارد، که این روند در ارتباط با پیری کلی ارگانیسم بدن انسان می باشد. اما استفاده از نوشیدنی های گازدار شیرین سبب سرعت گرفتن این روند می گردد. لذا افرادی که می خواهند از سلامتی خود محافظت نمایند، لازم است به استفاده از آب آشامیدنی معمولی ارجحیت دهند.

والدین محترم: کودکان را از سنین پایین به نوشیدن پپسی و کولا عادت ندهید، بلکه آنها را به آشامیدن آب معمولی عادت دهید. معمولاً والدین به تغذیه کودکان توجه می کنند، اما به استفاده از مایعات در کودکان زیاد توجه نمی کنند که این اشتباه بزرگی می باشد.

برای حفظ سلامتی کامل تنها باید از زمان کودکی از سلامتی خود محافظت کرد و در کودکان تمرینات و روش های درست سلامتی را نهادینه کرد، که والدین در این زمینه نقش بسیار بزرگی دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276986

نظرات کاربران

*