نوشتن نامه به رئیس جمهور | چگونه به رییس جمهور نامه بنویسیم

نوشتن نامه به رئیس جمهور | چگونه به رییس جمهور نامه بنویسیم

در این بخش ما قصد داریم در مورد نوشتن نامه به رییس جمهور با شما نکاتی را بیان کنیم نامه نگاری اداری آیین و روشی دارد که آن را از سایر شیوه های نگارش متمایز می‌کند پس با ماه همراه باشید .

در نامه نگاری اداری باید نهایت ادب و احترام لحاظ شود و فقط به اصل موضوع پرداخته شود و از فرعیات پرهیز گردد. در مطالب پیشین در رابطه با شیوه صحیح نامه نگاری اداری صحبت به میان آوردیم. در ادامه همان مبحث، امروز قصد داریم شیوه صحیح نوشتن درخواست های اداری را بیان کرده و در پایان چند نمونه از درخواست های اداری را با یکدیگر مرور نماییم.با دلگرم همراه باشید.

نکات مهم در نوشتن نامه رسمی : اولین و مهمترین نکته ای که در نگارش یک نامه اداری باید به خاطر داشته باشید این است که بدانید با چه کسی قصد مکاتبه دارید در نوشتن یک نامه اداری باید سلسله مراتب رعایت شود پس از این که شخص مورد مکاتبه مشخص گردید باید به نکات زیر نیز دقت شود .

نوشتن نامه به رئیس جمهور | چگونه به رییس جمهور نامه بنویسیم


با دقت نامه خود را بنویسید و مطمئن شوید غلط املائی ندارید به هیچ وجه از کلمات عامیانه واصطلاحا کوچه بازاری در نوشتن نامه اداری استفاده نکنید تا می توانید خلاصه بنویسید واز حشو وبکار بردن کلمات وعبارت هم معنی خودداری کنید طاگر متن نامه طولانی است حدالامکان د رنامه خلاصه ای از دستور ویا ابلاغیه را نوشه وسپس متن ابلاغیه یا دستور را د رپیوست ضمینه کنید نامه اداری را با فونت رایج سازمان نگارش کنید واندازه قلم را متناسب وقابل خوانده شدن قرار دهید

اگر به سازمان یا فرد بالادست یا فرد بالا دست نامه می نویسید از کمنلاتی همچون به استحضار می رساند اگر به اداره یا فرد هم رده نامه می نویسید از عبارت به آگاهی می رساند و اگر به اداره یا فرد زیردست نامه می نویسید از عبارت به اطلاع می رساند استفاده نمایید

نامه را با نام خدا و تاریخ و شماره و همچنین ذکر این مورد که دارای پیوست می باشد یا خیر آغاز کنید .
اگر مکاتبه بین دو سازمان درحال وقوع است توصیه می شود ابتدا مبدا نامه را ذکر و سپس گیرنده را عنوان کنید.

بعنوان مثال بنویسید از شرکت برنامه نویسی غیره به سازمان برنامه و بودجه سپس موضوع نامه را ذکر کرده و پس از آن شروع به نگارش متن نامه نمایید . اگر نامه در پاسخ به نامه ای دیگر است ، حتما در ابتدای نگارش متن نامه ذکر کنید که نامه در پاسخ به نامه شماره در تاریخ است .

پس از اتمام نوشتن نامه اداری ، یک خط جا گذاشته و در سمت چپ نامه را امضا و مهر کنید و تاریخ را یادداشت نمایید .
اگر نامه در پاسخ به نامه ای دیگر نوشته شده حتما در ابتدای نامه از عبارت در پاسخ به نامه شماره و اگر نامه با توجه به نام های دیگر نوشته شده از عبارت عطف به نامه شماره استفاده نمایید اگر نیاز است که نامه برای بخش های دیگری نیز ارسال شود در قسمت پاورقی نامه قسمتی به نام رونوشت ایجاد کرده و نام تک تک بخش ها را یادداشت کنید .

به عنوان مثال :

جناب آقای دکتر
رئیس جمهوری محترم و منتخب مردم در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

با سلام و خداقوت

احتراما؛ ضمن عرض تبریک و آرزوی توفیق جنابعالی به عنوان رئیس جمهور برگزیده مردم ....

 

گردآوری از کامزد کنترل

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 2.9
sigmaمجموع آرا: 8

ایشان مولف مقالات علمی وبسایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 212
تعداد کل نظرات : 6
تعداد کل آرا: 98
تعداد کل بازدیدها: 53820
نوشتن نامه به رئیس جمهور | چگونه به رییس جمهور نامه بنویسیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 2.9
sigmaمجموع آرا: 8
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
M
محمدهادی ( 2018-12-03 10:35:43 )
سلام ریس جمهور،من دیگه از زندگی سیر شدم توی ۳۰سالگی چون نه مدرک لیسانس نه کارت پایان خدمت بدردم نخورد،بیکار شدم پول نان هم ندارم چند روز با این وضع اقتصادی و گرانی مصالح کارگری هم نیست،نه دیگه ارزو ازدواج دارم نه خانه ،،ماشین فقط کمکم کن شاغلم بشم یا بیشتر از این گرسنگی نکشم.شماره تماس من ۰۹۰۳۳۰۵۲۹۲۸_شماره عابربانک سپه۵۸۹۲۱۰۱۰۶۰۸۹۶۴۴۲ هادی قربانی هستم.دیگه روانی شدم بس به هیچ هدفم نرسیدم