نور درمانی چیست؟ درمان با لامپ آبی

نور درمانی چیست؟ درمان با لامپ آبی

در شوروی سابق نوردرمانی بسیار نفوذ و گسترش داشت و بسیار ازی مردم از لامپ های آبی تهیه و در خانه خود داشتند و حتی امروزه هم این لامپ ها در مسکو فروخته می شود، از لامپ های آبی مردم شوروی سابق برای نوردرمانی استفاده می کردند. در این مطلب ضمن بررسی تاریخچه استفاده از نوردرمانی، به موارد استفاده و تاثیرات آن می پردازیم.

در دوران حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی سابق، در زمانی که در اوج قدرت بود، در همه خانه ها، چیزی نمانده بود که یک لامپ آبی وجود داشته باشد.

این لامپ معجز آسا و شگفت انگیز در فصل زمستان و پاییز برای محافظت از سرماخوردگی استفاده می شد. اما اکنون که دنیا تغییر کرده است، افرادی که در دوران اتحاد جماهیر شوروری زندگی نکرده اند، این لامپ را نمی شناسند. و نسل معاصر کشورهای شوروی سابق از وجود این لامپ ها بی خبر هستند. اما در مسکو هنوز هم این لامپ ها خرید و فروش می شوند.

- فوائد این لامپ افسانه ای چه بود؟

تاریخ کوتاه

داشتن فوائد تراپی و یا فتوتراپی (terapiya – fototerapiya) که آن را نور درمانی می تواند گفت، در دنیای طب قرن بیستم آشکار شده است. برای نور آبی خواص درمانی قائل بوند. بر اساس گزارش ها، پزشک نظامی آناتولی مینی (Anatoli Minin) لامپ های آبی برای نوردرمانی را ساخته است. مینی از لامپ آبی رنگ برای درمان نارحتی مغز و اعصاب، درمان درد ماهیچه ای، بیماری هایی که نیاز به جراحی داشتن، استفاده کرده است. لامپ های مینی در روسیه به قیمت 9 الی 10 روبل فروخته می شد. و تا به امروز تولید این لامپ ها ادامه دارد. ولی امروزه در روسیه لامپ های آبی رنگ حدود 1500 روبل فروخته می شود. در اروپا هم به نام blue lamp حدود 30 یورو فروخته می شود.

- لامپ آبی برای کدام بیماری ها استفاده می شود؟

در اصل این نور، لایه های پوست را می شکافد و بر روی بافت ها پوست 1 الی 2 درجه تاثیر می گذارد. به همین دلیل گردش خون بیشتر می شود، و مباله مواد در بدن بهتر انجام می گیرد. سلول های پوست و لکوسیت ها هم فعال تر می شوند. مواد بیواکتیوی که سبب ایجاد التهاب می باشند، از بافت ها بدن دفع می شوند. و میزان کولاژن و انعطاف پذیری پوست افزایش می یابد.

حتی لامپ های آبی سبب آنژیوژنز هم می شوند یعنی سبب ایجاد رگ های خونی جدید هم می شود . این را با رگ های خونی تخریب شده تعویض می کنند.

لامپ های آبی برای درمان بیماری مغز و اعصاب، سرماخوردگی، بیماری های پوستی بدون عفونت، سوختگی، پوسته پوسته شدن پوست دست و پا، کوفتگی، و ... مفید است. نور آبی همچنین تاثیر ضد درد دارد.

نور لامپ های آبی را با چشم مستقیم نمی شود، مشاهده کرد. و اگر به صورت طولانی مدت استفاده شود می توان سبب ایجاد رنگدانه و اختلال در چشم ها باشد.

لامپ های آبی را باید از پوست به میزان 30 تا 50 سانتی متر با فاصله نگه داشت. و چشم ها بسته باشد، و کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند باید لنز خود را خارج نماید. مدت درمان با لامپ آبی 20 دقیقه طول می کشد. که باید 15 الی 20 بار انجام شود. این نوع درمان را می توان در کودکان بالای پنج سال استفاده کرد. که برای کودکان لازم است که لامپ را 60 سانتی متر از پوست دور نگه داشت.

لازم به ذکر است که قبل از استفاده از این لامپ در خانه، با پزشک مشورت کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 885
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1946
تعداد کل بازدیدها: 91290


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)