نوروز در جمهوری آذربایجان | رسم و رسوم آذربایجانی ها در نوروز

نوروز در جمهوری آذربایجان | رسم و رسوم آذربایجانی ها در نوروز
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/20

یکی از کشورهایی که عید نوروز را بسیار باشکوه جشن می گیرد، کشور جمهوری آذربایجان است، در این کشور، عید نوروز دارای پیشینه طولانی است و مردم همه ساله آن را گرامی می دارند، مردم آذربایجان در بسیاری از سنت ها و آداب عید نوروز مانند ایرانی ها می باشند، ولی در برخی موارد دارای تفاوت هایی نیز هستند.

مردم آذربایجان چندین عید در ارتباط با کشاورزی و طبیعت دارند که از زمان های بسیار دور جشن گرفته می شود. اما عید نوروز، که نشانه آمدن یک سال جدید نجومی و بیداری طبیعت است، همواره برای مردم آذربایجان مهم بوده و به صورت با شکوه گرامی داشته شده است. عید روز هر ساله از 20 – 21 و یا 22 مارس شروع می شود، که لحظه اعتدال و ورود بهار است. اما طبق سنت ها، مردم در آخرین ماه از فصل زمستان این عید را جشن می گیرند و تا ورود فصل بهار و آغاز سال خورشیدی ادامه می دهند. در آذربایجان عشق به نوروز دارای یک فلسفه عاشقانه می باشد. چرا که این تنها عیدی نیست که آمدن بهار را نشان می دهد، بلکه عید نوروز برابری مردم را هم به نمایش می گذارد. چرا که در این عید بخش ها و قشرهای مختلف مردم جشن می گیرند و اتحاد و انسجام خود را به نمایش می گذارند.

- عید باستانی نوروز

تاریخچه عید نوروز در آذربایجان با سنت های زیبایی پریدن از روی آتش و بازی ها و سرگرمی های محبوب به هزاران سال قبل باز می گردد. برخی از آداب و رسوم مانند رقص دسته جمعی یالی (Yalli dance) در نقاشی ها و تصاویر سنگی در قوبا (Quba) منعکس شده اند، که تاریخ هزاران ساله دارد. در این روستایی نزدیک قوبا در آذربایجان، ما تصاویری از جشن عید نوروز باستانی می بینیم.

- آذربایجان: کشور آتش فشان های نفت، گاز و گِل

آتش سوزی های خود به خودی در شبه جریزه آبشرون و نقاط دیگر آذربایجان هر ساله جمعیت زیادی از خاورمیانه، هند و سایر نقاط دنیا به خود جذب می کند، که این مکان را به عنوان مکانی مقدس می شناسند. این آتش سوزی ها با برخی از آداب و رسوم عید نوروز مانند بر افروختن آتش ارتباط دارد. در گذشته های دور نوروز در آذربایجان توران نامیده می شد و به مدت هفت روز جشن گرفته می شد. به همین دلیل عدد هفت در آذربایجان مقدس بوده و هفت نوع غذای مختلف در این روزها می پزند.

در طول قرن های متمادی عید نوروز به یکی از سمبل ها و نشانه های مهم در ادبیات و شعر آذربایجان تبدیل شده است. بسیاری از شعرای کلاسیک و مدرن در مورد آن شعر سروده و مطلب نوشتند. مردم هم همیشه آهنگ های مربوط به نوروز را، هم به صورت فولکلور و هم به صورت موسیقی مدرن گوش داده اند. نظامی گنجوری شاعر بزرگ در کتاب خمسه تاریخ عید نوروز را 350 سال قبل از میلاد می داند، که مربوط به 24 قرن قبل است.

عید نوروز به زیباترین و بهترین شکل ممکن روح ملی آذربایجان را در دوره اتحاد جماهیر شوروی را نشان می داد. لذا توسط اتحاد جماهیر شوروی ممنوع اعلام شد و با وجود این ممنوعیت هر خانواده آذربایجانی آداب و رسوم عید نوروز را مانند یک تعهد اخلاقی انجام می دادند.

هر ساله قبل از عید نوروز مردم آذربایجان چهار تا از سه شنبه های آخر سال را جشن می گیرند، که به این سه شنبه ها، چرشنبه های آخر سال (Ilakhir Charshanba) می گویند.

نوروز در جمهوری آذربایجان | رسم و رسوم آذربایجانی ها در نوروز

هر ساله مردم آذربایجان در عید نوروز مطابق سنت ها، شیرینی ها و کیک های مختلف می پزند. که برخی از آنها عبارتند از سمنی، شکربوره (نوعی شیرینی همراه با مغز بادام و پسته) که با همین نام در آذربایجان ایران نیز وجود دارد، باقلوا، کلوچه و شورچورَی (shor chorayi) که نوعی شیرینی با زردچوبه است، می پزند و مصرف می کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3122
تعداد کل بازدیدها: 376540

نظرات کاربران

*