نه گفتن | راهکارهایی جهت اجتناب از پاسخ مثبت به همه چیز

نه گفتن | راهکارهایی جهت اجتناب از پاسخ مثبت به همه چیز

برای اینکه بتوانید وقت خود را مدیریت کنید ممکن است نیاز داشته باشید که بعضی کارها را از لیست فعالیت های روزانه خود حذف کنید. اما برخی از کارهای روزانه شما مربوط می شود به کارهایی که بدون میل قلبی خود و تنها به خاطر درخواست یا انتظار دیگران انجام می دهید. برای اینکه بتوانید به درخواست بی جا نه بگویید مطالب این مقاله را مرور کنید.

کسانی به اشتباه فکر می کنند اگر می توانند کاری را انجام بدهند و از آن‌ها خواسته شد حتما باید بله بگویند. و این بله گفتن آن ها را به درد سر می اندازد. و بعد دچار بدقولی و اضطراب و چندین مشکل دیگر می شوند. در حالیکه از ابتدا باید با گفتن یک «نه» ساده به همه این مسائل پایان می دادند.

از جمله مشکلاتی که همیشه «آری» گفتن به وجود می آورد، پر شدن لیست کارهای ماست که موجب عدم تمرکز روی فعالیت های اصلی ما می شود. فعالیت هایی که آینده ساز هستند و توجه کافی نداشتن به آن ها اتلاف وقت را نتیجه می دهد. برای این که بتوانیم برخی فعالیت های زاید و کم اثر را از زندگی مان حذف کنیم، باید بتوانیم به برخی پیشنهادات و درخواست ها نه بگوییم. اما چگونه؟ با یک فرایند گام به گام این امر ممکن می شود.

 

علت آری گفتن ها چیست؟

ممکن است از آن دسته افراد باشید که دوست دارند همیشه همه کس را خوشحال کنند و همه از آن ها راضی باشند. اگرچه این امر به خودی خود خوب است اما در دنیای واقعی ممکن نیست شما به همه درخواست ها بتوانید پاسخ مثبت بدهید. پس باید بدانید که چرا نمی توانید نه بگویید. آیا نه گفتن باعث تنش و ناراحتی اطرافیان ما می شود و شما از این گریزانید؟ آیا دوست دارید دائما تشویق شوید و مواردی از این دست...

 

قواعدی برای خود مشخص کنید

انسان ها متفاوت هستند و در موقعیت های متفاوتی زندگی می کنند. برخی از لحاظ مالی توانایی بیشتری دارند و برخی توانایی کمنر. برخی وقت بیشتری برای با دوست و اشنا بودن دارند و برخی به واسطه نوع مشغله و حرفه شان وقت کمتر دارند. علاوه بر این ها اولویت افراد در زندگی متفاوت است. شما باید اولویت های زندگی خودتان را مشخص کنید و بر اساس آن قواعدی برای خود تنظیم کنید. مثلا اینکه آخر هفته ها چه مقدار زمان می توانید با خانواده یا دوستان خود سپری کنید. یا اینکه روزهای مشخصی از هفته را به کار مشخصی اختصاص بدهید.

 نه گفتن | راهکارهایی جهت اجتناب از پاسخ مثبت به همه چیز

نه گفتن می تواند دلیل داشته باشد.

اگرچه همیشه به بیان این دلایل نیازی نیست و اصولا برخی دلایل به قدری شخصی هستند که شاید صلاح ندانید آن ها را مطرح کنید. اما این را بدانید که می توانید با ذکر دلایل خود، طرف مقابل را مجاب کنید که به برنامه شما احترام بگذارد. مثلا برای اینکه به درخواست دستی برای دیدار در شب دوشنبه پاسخ نه بدهید، عنوان کنید که باید خود را با مطالعه برای روزکاری سه شنبه آماده کنید.

 

برای فکر کردن و سنجش فرصت بگیرید

سعی کنید به شکل آنی به درخواست ها پاسخ ندهید. همیشه وقت و شرایط خود را بسنجید و با توجه به آن پاسخ بدهید. برای این کار گاهی نیاز است که از طرف مقابل وقت بگیرید. می توانید بسیار مودبانه و خوش مشرب بخواهید که به شما زمان بیشتری برای پاسخ به درخواستش بدهد. مثلا «باید در مورد برنامه های آخر هفته ام مشورت کنم و بعد به شما پاسخ بدهم.» یا «اگر ممکن است شب پاسخ بدهم که برایم ممکن هست یا نه.»

 

 

آمادگی در مقبل تکنیک های متقاعد سازی

بیتر افراد نه گفتن را نمی پسندند. ممکن است افرادی هم در زندگی روزمره خود دیده باشید که با پافشاری و اصرار و استفاده از تکنیک هایی سعی داشته باشند حتما پاسخ مثبت را از شما بگیرند. مثلا ممکن است شما را با فرد دیگری که پاسخ مثبت داده است مقایسه کنند. یا ممکن است درخواست خود را در مرتبه ای پایین تر بازگو کنند. یا ممکن است اصرار بیش از حد کنند. در این موارد باید صراحت «نه» گفتن را در خود بالا ببرید.

 

 

بعد از نه گفتن خودخوری نکنید

اینکه از رنجش خاطر شخص درخواست کننده نگران باشیم باعث می شود بعد از نه گفتن فکرمان به این مساله مشغول شود. ممکن است از تیره شدن روابطمان ترس داشته باشیم. یا نه گفتن خود را به طرف مقابل بی احترامی تلقی کنیم. اما این موارد هیچ کدام نباید موجب شود که پس از نه گفتن به خود تشویش و اضطرابی راه بدهیم. تشویش هیچ چیزی را درست نمی کند. با قبول کردن قواعد خود و احترام به آن ها می توانید بر این احساس غلبه کنید.

 

احساس دین بی مورد نداشته باشیم

ممکن است بخواهید محبت کسی را جبران کنید. اما علی رغم اینکه جبران محبت امری است ستودنی، اما نباید از حد بگذرد و به خاطر اینکه زمانی لطفی از جانب دوستی به شما رسیده است تا مدت ها خود را مدیون او بدانید و به درخواست های به جا و بی جای او پاسخ مثبت بدهید. کنترل این مورد می تواند در برنامه شما نقش به سزایی ایفا کند. هیچ وقت شعار هر چیز به جای خود را در این مورد فراموش نکنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

حمیدرضا عرفانی فر مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 21
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 7
تعداد کل بازدیدها: 2050
نه گفتن | راهکارهایی جهت اجتناب از پاسخ مثبت به همه چیز
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)